Panorāma

Rīgas pilī atrod senus sienu gleznojumus

Panorāma

Lauksaimnieku atbalstam piešķir 45,5 miljonus eiro

Ģimenes ārste izsūta dezinformācijas materiālu

Mālpils puses ģimenes ārste izsūta pacientiem dezinformācijas bukletu par vakcināciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 4 mēnešiem.

Kamēr tie, kuri savu rindu sagaidījuši, izmanto iespēju vakcinēties pret Covid-19, daudzviet turpinās diskusijas par vakcīnu lietderību vai kaitīgumu. Kāda ģimenes ārste pacientiem pārsūtījusi no cita pacienta saņemtu dokumentu, kurā, pēc infektologu vērtējuma, apkopoti izdomājumi un selektīvi atlasīta informācija.

LTV rīcībā nonācis šāds elektronisks buklets, kurā uzskaitīti dažnedažādi ar Covid-19 vakcīnām saistītie riski. To saviem pacientiem izsūtījusi Mālpils puses ģimenes ārste Jevgēnija Sprūde.

Taču infektologu ieskatā šis dokuments satur selektīvi atlasītu informāciju un izdomājumus. “Tas, es gribētu teikt, nav informatīvais materiāls.

Tas ir dezinformatīvais materiāls, kurš patiesībā nesatur nevienu uz zinātniskiem pierādījumiem balstītu faktu,” norādīja Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska.

Materiāls noformēts profesionāli, tajā atrodamas arī atsauces ar saitēm uz avotiem. Taču, kā skaidro Vakcinācijas projekta birojā, informācija atlasīta selektīvi, novecojusi vai vienkārši sagrozīta.

“Piemēram, šajā materiālā ir apgalvojums, ka nav veikti eksperimenti ar dzīvniekiem, lai noteiktu ietekmi uz fertilitāti un reproduktīvo funkciju. Patiesībā tas ir absolūti nepatiesi. Tas ir nekorekts norādījums, jo zālēm un vakcīnām drošumu un ietekmi uz reproduktīvo veselību pārbauda uz dzīvniekiem. Un nevienai no vakcīnām netika novērota nekāda ietekme uz reproduktīvo veselību un augļa attīstību,” skaidroja Vakcinācijas projekta biroja pārstāve Agnese Strazda.

Ģimenes ārste Sprūde pastāstīja, ka šo materiālu esot saņēmusi no kāda sava pacienta. Viņai tas šķitis uzticams, tādēļ nolēmusi izsūtīt citiem pacientiem, lai liktu viņiem aizdomāties par iespējamiem riskiem. “Es palasīju un domāju – tiešām vajag padomāt, pirms potēties. Mana doma bija laba, lai cilvēki pievērš uzmanību. Galvenais, lai rīkojas ar prātu,” skaidroja ģimenes ārste.

Vai viņu nesatrauc tas, ka būs sabiedējusi pacientus, kas ir riska grupā? “Tad ļoti labi, ja neies potēties, ja cilvēks jau ir vājš, tad var kļūt vēl sliktāk. Jo imūnsistēmai jābūt uz to brīdi... ja tur vēl sekas dažādas. Ir sekas, neviens nav pasargāts. Labāk lai cilvēks pasmērē sev degunu ar ziedi, lai citronu sulu dzer, lai mazāk iet sabiedrībā vai nēsā masku, ja tomēr jāiet. Tas ir labāk nekā pote,” pauda Sprūde.

Nacionālais veselības dienests dakterei Sprūdei izteicis mutisku brīdinājumu, atgādinot, ka ārstniecības personas nedrīkst balstīties uz informāciju, kas nav zinātnē un faktos balstīta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti