Panorāma

Valdība dosies brīvdienās

Panorāma

Pilnā sparā rit dabas skaitīšanas trešā sezona

Madonas novadā vilki plosa aitu ganāmpulku

Madonas novadā vilki plosa aitu ganāmpulku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Latvijā aizrit pēdējās dienas pirms vilku medību sezonas sākuma. Šajā laikā pelēči masveidā izpostījuši šķirnes aitu ganāmpulku Madonas novadā. Zemnieki atzīst – kaut arī medības varētu sākt agrāk, nākas izjust bezspēcību.

Gan Latvijā, gan Eiropas Savienībā vilkus no medniekiem sargā likums, kuru mainīt ir grūti.  

Zemnieku saimniecībā "Zīles" šķirnes aitas tiek audzētas kopš deviņdesmito gadu sākuma. Vēl nesen ganāmpulkā bija vairāk nekā 500 aitu, tomēr pēdējo dienu laikā to pulks sarucis par piektdaļu. Iemesls - vilku uzbrukumi.

Pirmās ziņas par nelaimi saimnieks Armands Kozulis saņēmis, svinot meitiņas dzimšanas dienu.

“Svētdienas naktī pastrādāts uzbrukums mūsu jaunaitu grupai, kur bija gan jaunās aitiņas, gan gaļai paredzētas. Tur bija 122, un uz lauka tajā pašā vakarā un arī nākamajā vakarā nokostas,” stāstīja z/s “Zīles” saimnieks Armands Kozulis.

"Zīļu" saimnieks pats ir mednieks, taču ar bisi pret ganāmpulku postītājiem stāties nevar. Vilkiem aizvien ir saudzējamais laiks.

Lai cīnītos ar ganāmpulku postītājiem, viņš vērsies mežniecībā, prasot ātrāku medību sezonas sākšanu. Kamēr gaidīta atbilde no iestādēm, vilki aitām uzbrukuši naktī uz ceturtdienu, vedot medīt jaunos vilcēnus.

Kozulis sprieda, ka vilki aitas varbūt plosīja gan sporta pēc, gan ēšanas dēļ. “Var būt abi varianti. Pirmkārt, iespēja apmācīt mazos, otrs – aitas bēg barā, tāpēc viņiem patīk arī sporta pēc. Vienai ir tikai kilograms gaļas apēsts, tāpēc nav tā, ka tieši tik daudz viņš gribētu ēst”.

Dažas aitas nav saplosītas līdz nāvei, “dzīva, bet viņa jau nebūs dzīvotāja. Tā mums ir jāgaida līdz pirmdienai, kad sāksies vilku medīšanas sezona,” stāstīja saimnieks.  

Vilku kopējie radītie zaudējumi saimniecībai lēšami teju 10 000 eiro vērtībā. Tie varētu augt vēl vairāk, jo iznīcinātas arī sugas saglabāšanai audzētās aitas.

Ganāmpulks nav apdrošināts, jo tas liktu saimniekam pārnēsājamā aploka vietā izbūvēt pastāvīgus žogus, kas izmaksātu vairāk nekā 100 000 eiro.

Pagaidām kompensācijas Kozulis neprasa, tā vietā vajadzētu ātrāku vilku medību sākšanu. Dokumenti mežniecībā iesniegti, taču problēma ir ilgā saskaņošana.

“Šobrīd viņi taisa papīrus. Iespējams, ka rīt viņi to nepaspēj, un tad ir pirmdiena. Iespējams, ka viņi pirmdien nolems piešķirt atļaujas ātrāk medīt vilku, bet tad jau sākas sezona. Tās ir tās dienas, kas būs jāpatērē, lopus turot kūtī, kad man ir siena laiks un jādara citi darbi,” stāstīja Kozulis.

Zemnieks uzskata - vienīgā iespēja paglābt ganāmpulkus būtu krietni samazināt Latvijas vilku populāciju. Taču vilkiem arī šeit ir Eiropas Savienības saudzējamā dzīvnieka statuss, ko mainīt būs grūti. "Zīļu" saimnieks ar vietējiem medniekiem gan ir apņēmies nomedīt ganāmpulka postītājus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti