Panorāma

Pasaulē bažas par Merkeles veselību

Panorāma

Panorāma

Madonas novadā vilki plosa aitu ganāmpulku

Madonas novadā vilki plosa aitu ganāmpulku

Latvijā aizrit pēdējās dienas pirms vilku medību sezonas sākuma. Šajā laikā pelēči masveidā izpostījuši šķirnes aitu ganāmpulku Madonas novadā. Zemnieki atzīst – kaut arī medības varētu sākt agrāk, nākas izjust bezspēcību.

Gan Latvijā, gan Eiropas Savienībā vilkus no medniekiem sargā likums, kuru mainīt ir grūti.  

Zemnieku saimniecībā "Zīles" šķirnes aitas tiek audzētas kopš deviņdesmito gadu sākuma. Vēl nesen ganāmpulkā bija vairāk nekā 500 aitu, tomēr pēdējo dienu laikā to pulks sarucis par piektdaļu. Iemesls - vilku uzbrukumi.

Pirmās ziņas par nelaimi saimnieks Armands Kozulis saņēmis, svinot meitiņas dzimšanas dienu.

“Svētdienas naktī pastrādāts uzbrukums mūsu jaunaitu grupai, kur bija gan jaunās aitiņas, gan gaļai paredzētas. Tur bija 122, un uz lauka tajā pašā vakarā un arī nākamajā vakarā nokostas,” stāstīja z/s “Zīles” saimnieks Armands Kozulis.

"Zīļu" saimnieks pats ir mednieks, taču ar bisi pret ganāmpulku postītājiem stāties nevar. Vilkiem aizvien ir saudzējamais laiks.

Lai cīnītos ar ganāmpulku postītājiem, viņš vērsies mežniecībā, prasot ātrāku medību sezonas sākšanu. Kamēr gaidīta atbilde no iestādēm, vilki aitām uzbrukuši naktī uz ceturtdienu, vedot medīt jaunos vilcēnus.

Kozulis sprieda, ka vilki aitas varbūt plosīja gan sporta pēc, gan ēšanas dēļ. “Var būt abi varianti. Pirmkārt, iespēja apmācīt mazos, otrs – aitas bēg barā, tāpēc viņiem patīk arī sporta pēc. Vienai ir tikai kilograms gaļas apēsts, tāpēc nav tā, ka tieši tik daudz viņš gribētu ēst”.

Dažas aitas nav saplosītas līdz nāvei, “dzīva, bet viņa jau nebūs dzīvotāja. Tā mums ir jāgaida līdz pirmdienai, kad sāksies vilku medīšanas sezona,” stāstīja saimnieks.  

Vilku kopējie radītie zaudējumi saimniecībai lēšami teju 10 000 eiro vērtībā. Tie varētu augt vēl vairāk, jo iznīcinātas arī sugas saglabāšanai audzētās aitas.

Ganāmpulks nav apdrošināts, jo tas liktu saimniekam pārnēsājamā aploka vietā izbūvēt pastāvīgus žogus, kas izmaksātu vairāk nekā 100 000 eiro.

Pagaidām kompensācijas Kozulis neprasa, tā vietā vajadzētu ātrāku vilku medību sākšanu. Dokumenti mežniecībā iesniegti, taču problēma ir ilgā saskaņošana.

“Šobrīd viņi taisa papīrus. Iespējams, ka rīt viņi to nepaspēj, un tad ir pirmdiena. Iespējams, ka viņi pirmdien nolems piešķirt atļaujas ātrāk medīt vilku, bet tad jau sākas sezona. Tās ir tās dienas, kas būs jāpatērē, lopus turot kūtī, kad man ir siena laiks un jādara citi darbi,” stāstīja Kozulis.

Zemnieks uzskata - vienīgā iespēja paglābt ganāmpulkus būtu krietni samazināt Latvijas vilku populāciju. Taču vilkiem arī šeit ir Eiropas Savienības saudzējamā dzīvnieka statuss, ko mainīt būs grūti. "Zīļu" saimnieks ar vietējiem medniekiem gan ir apņēmies nomedīt ganāmpulka postītājus.

8 komentāri
Anonīms lietotājs 36038
vilki neko nemedī 'sporta pēc' - to dara Latvijas mednieki
Anonīms lietotājs 36038
līdz septembrim vilka kucēnam ir piena zobi un nekādām 'apmācībām' nav bioloģiska pamata
Anonīms lietotājs 36038
a) noskaidro elementāras lietas - piemēram, ko var izdarīt divus mēnešus vecs vilka kucēns. Tad nevajadzēs visai Latvijai apliecināt cik stulbi ir aitkopji un mednieki, stāstot par to kā vilki kucēnus mācot medīt uz aitām. b) 10 000 eiro zaudējumi par 22 aitām? jāsmejas un kas tie par 100 000 vērtiem žogiem?
Anonīms lietotājs 36038
"Vēl nesen ganāmpulkā bija vairāk nekā 500 aitu, tomēr pēdējo dienu laikā to pulks sarucis par piektdaļu. Iemesls - vilku uzbrukumi." +++ Tad cik īsti aitas nokoda slinkajam ganam? 22 vai 122? Latvijā aizsargājama suga ir vilks nevis aita, kas, stap citu, ir invazīva suga ar vislielāko CO2 nospiedumu starp mājlopiem. pasūtījuma raksts / sižets
Anonīms lietotājs 34208
ir jāsoda Kozulis par nolaidību un bezatbildīgu izturēšanos pret saviem lopiem, nevis vilku ģimene
Anonīms lietotājs 34208
Šausim tik migrējošos putnus pavasarī, jo tie traucē lauku industriāļiem pelnīt uz dabas rēķina. Šausim lielos plēsējus, jo tie traucē aitkopjiem mežmalās savvaļā ganīt aitas. Pareizi, šausim tik! Nav jādzīvo Latvijas teritorijā dzīvniekiem un putniem, kas traucē izvērst uzņēmējiem saimniecisko darbību lauku un mežu teritorijās un gūt kāroto peļņu no hektāra. Pareizi. Ir jāšauj, jāatšauj, jāizšauj. Un ar to arī jāpelna. Pareizi. Latvijā taču strauji attīstās arī medību munīcijas ražošana. Arī tiem peļņa vajadzīga.
Anonīms lietotājs 34208
Kārtējā provokācija no plintnieku grupējuma puses, jo taču tuvojas vilku medību sezona! Jāuztaisa pasūtījuma sižetiņš par vilku uzbrukumiem nabaga lauku saimnieka novārtā atstātiem lopiņiem! Šo Kozuli raāli būtu jāsoda par nolaidīgu sava ganāmpulka uzturēšanu. Valstī ar likumu jānosaka prasības, kuras izpildot, zemniekam būtu atļauts turēt aitas, kazas vai teļus lauku teritorijās, un it īpaši mežu tuvumā, kur ir dzīvotne lielajiem plēsējiem. Ja nav iespējams valstij izpildīt Eiropas standartus un atbilstoši piešķirt līdzfinansējumu zemniekiem normālu žogu būvniecībai un speciālu suņu iegādei, kā tas ir normālās Eiropas valstīs, nu, nevar atļaut šiem plānā galdiņa urbējiem laukos sapņot par kaut kādu aitkopības biznesu un vieglu peļņu no neaizsargātiem lopiņiem, kurus nez kāpēc saplosa ļaunie, drausmīgie, šausmīgie vilki ar jaunajiem vilcēniem, kamēr rūpīgie un atbildīgie kozuļi svin savubērnu dzimšanas dienas. LTV šoreiz uzķērušies uz zināmā šaušanas biznesa grupējuma provokācijas!
Anonīms lietotājs 19724
Man ir žēl par izpostīto saimniecību, bet ir grūti tā līdz galam simpatizēt. Saimniekam nav pienācīvu žogu lai ganāmpulku aizsargātu, es saprotu ka dārgi, bet varbūt tad jādomā cits biznesa modelis. Lopus uz nakti dzīt kūtī nav laika, jo jāvāc siens, bet ir laiks iet mežā izšaudīties. Nav saprotams kāpēc lielie plësēji un citi savvaļas dzīvnieki tiek stingri ar likumu aizsargāti? Varbūt šie skaitļi palīdzēs: 97% no visiem pasaules sauszemes zīdītājiem ir cilvēks un viņa mājlopi, tikai 3% ir savvaļas dzīvnieki. 20gs. 50 gados attiecība bija aptuveni 60/40. 63% no visām lauku platībām tiek izmatotas lai pabarotu lopus, kas dod vien 25% no mums nepieciešamā proteīna. Saimniekot bar prātīgāk, ar dabu ir jādalās vai arī ziepes būs lielas. Žēl par aitiņām.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti