Dienas ziņas

Saeima atbalsta ārkārtas situācijas izsludināšanu

Dienas ziņas

Daugavpilī kompensēs satiksmes pārvada radītās neērtības

Vakcinācijas jautājums šķeļ arī baznīcu

Mācītāji nevēlas aģitēt par vakcināciju pret Covid-19, bet aicina izmantot veselo saprātu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 10 mēnešiem.

Vakcinācija pret Covid-19 nav teoloģisks jautājums, tāpēc baznīcas kancele nav tā vieta, no kuras būtu jāatskan aicinājumiem potēties vai nepotēties, uzskata "ReTV" aptaujātie dažādu konfesiju mācītāji. Tomēr arī katram no viņiem ir atšķirīgs rīcības pamatojums.

“Kancele ir domāta Dieva vārda pasludināšanai, bauslības un evaņģēlija pasludināšanai.

Kancele nav domāta runāt par medicīniskiem jautājumiem. Un, ja godīgi, es arī neesmu kompetents runāt par medicīniskiem jautājumiem, jo man nav nekādas medicīniskās izglītības,” komentēja virsmācītājs Valmieras Svētā Sīmaņa evaņģēliski luteriskajā draudzē Edijs Kalekaurs.

Viņš neslēpa, ka pats ir vakcinējies, taču citus uz to ne pierunājot, nedz atturot. Priesteri akcentēja: gan pašreizējais, gan iepriekšējais Romas pāvests vakcinējās pret Covid-19, tā skaidri parādot šīs konfesijas nostāju.

Savukārt prāvests Cēsu Kristus Karaļa draudzē Rolands Melkers norādīja, ka cilvēkiem jāizmanto arī veselais saprāts.

“Protams, ka mēs ticam cilvēka sirdsapziņas brīvībai un respektējam viņa lēmumu, bet šim cilvēkam tad ir jārēķinās ar sekām.

Un ja tāds [nevakcinēts] cilvēks sāk teikt, ka man tagad Aglonā neļaus būt pie pārējiem un mani diskriminē, tad šim cilvēkam jāpraktizē tas, ko mēs saucam par piekto tikumu. Ir četri pamattikumi: drosme, apdomība, mērenība, taisnīgums. Un piektais ir veselais saprāts. Un šis cilvēks ir acīmredzot vienkārši… To jau redz, ka tas vairs nav prātīgs lēmums, tas nav medicīnisks vai zinātnisks, vai pat morālisks, tās ir kaut kādas emocijas,” izteicās Melkers.

Rīgas Āgenskalna baptistu draudzes mācītājs Edgars Mažis savukārt norādīja, ka nekad no kanceles nav aicinājis vakcinēties vai nevakcinēties. “Tas varbūt saskan ar baptistu konfesijas vienu no pamattēzēm par cilvēka apziņas brīvību, ka, respektīvi, cilvēkiem pašiem ir jāizdara izvēle par vai pret - vakcinēties vai nevakcinēties. Līdz ar to tieši tāpat, kā es nesludinu par kādu politisku partiju, reklāmu no kanceles vai kaut ko, kas varētu sašķelt draudzi, līdz ar to es to nedaru arī šajā brīdī,” stāstīja Mažis. 
 
Mācītāji gan atzina: tāpat kā sabiedrībā kopumā, arī draudzēs vakcinācijas pretinieku un atbalstītāju vidū notiek šķelšanās. Vienprātības nav arī starp mācītājiem, un par aģitēšanu pret vakcināciju kāds katoļu priesteris jau atstādināts. Prāvests Cēsu Kristus Karaļa draudzē Rolands Melkers šādas sankcijas uzskata par pamatotām.

“Tad kad viņš privāti runā, nu, viņš runā, ko viņš runā. Bet ja viņš runā no kanceles, tur ir tas statuss. Cilvēki uztver to kā oficiālo.

Teiksim, prezidents var, grilējot desiņas, runāt, ko viņš grib, bet, ja viņš runā no kanceles ar ģerboni un Latvijas karogu fonā, tur ir katrs vārds izsvērts, parasti iepriekš uzrakstīts, jo tu runā kā prezidents, nevis kā Jānis vai Kārlis,” sacīja Melkers. 
 
Mācītāji atzīst, ka dažādas drūmas pārdomas izraisa situācijas, kad jāizvada draudzes pārstāvji vai pat vairāki vienas ģimenes locekļi, kuri miruši no Covid-19. Priesteri arī atgādina Itālijas smago pieredzi pandēmijas pirmajā vilnī, kad teju visas kristiešu lūgšanas tika veltītas tam, lai tikai būtu vakcīna un nebūtu tik daudz upuru, bet nu, kad tā pieejama, tā diemžēl kļuvusi par strīdus ābolu. 

KONTEKSTS:

Kāds Latvijas Romas Katoļu baznīcas garīdznieks par aktīvu vēršanos pret Covid-19 vakcināciju ticis atstādināts no amata. Romas Katoļu baznīcas Rīgas arhibīskaps – metropolīts Zbigņevs Stankevičs norādīja, ka diecēzē ar saviem garīdzniekiem ir rūpīgi strādājis, un tajā situācija ir ļoti pozitīva, jo visi ir vakcinēti vai pārslimojuši Covid-19.

Latvijas Romas katoļu baznīcas Rīgas arhidiecēzes Priesteru padome jūlija beigās aicināja draudzes nešķelties vakcinācijas pret Covid-19 jautājumā, kā arī neizplatīt "apokaliptiskus pandēmijas attīstības scenārijus" un ieklausīties norādēs par vakcinācijas svarīgumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti