Dienas ziņas

Aukstā laikā aktualizējas zupas virtuvju nepieciešamība

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Līvānos nav vietas, kur mirušos sagatavot iezārkošanai

Līvānos trūkst vietas mirušā apkopšanai pirms apglabāšanas; to nākas darīt arī mājās

Līvānos jau vairākus gadus nav vietas, kur aizgājējus sagatavot iezārkošanai. Problēma īpaši saasinājusies kovida pandēmijas laikā. Apbedīšanas pakalpojumu sniedzējiem tas rada grūtības – mirušie tiek vesti uz citām pilsētām, ir gadījumi, kad sakopšana notiek pat mājas apstākļos.

Pirms mirušā guldīšanas zārkā nepieciešama sagatavošana – mazgāšana, ģērbšana, grimēšana. Iepriekš to varēja darīt Līvānu slimnīcas morgā, bet nu jau vairākus gadus tas pieejams tikai slimnīcā mirušajiem pacientiem.

“Tie cilvēki, kas nomirst mājās, viņi [apbedīšanai] ir kaut kādā veidā arī jāsagatavo, tāpēc mēs maksimāli cilvēkiem stāstām, ka pēc iespējas ātrāk un vairāk vajag visu darīt mājās.

Nomirušo cilvēku vajadzētu nomazgāt un sakārtot, bet ne visiem tas ir pieņemams un ne visiem ir tie apstākļi, lai tā varētu darīt. Tad, kad iesākās šī problēma, tad mēs ļoti veiksmīgi sadarbojāmies ar blakus pilsētu morgiem – Jēkabpils un Daugavpils. Bet tagad, kad ir kovids, pilsētu morgi ir ļoti noslogoti,” klāstīja apbedīšanas biroja “Namejs” vadītāja Sanita Lazdāne.

Līvānos pašlaik uz vietas ir iespēja tikai uzglabāt jau iezārkotu mirušo. Tas tiek darīts Līvānu Draudzes kapsētas kapličā. Bet tur nav ne sanitārā mezgla, ne cita apkopšanas darbiem nepieciešamā aprīkojuma.

“Mēs esam tik moderni un visvisādi, bet, kad vajag kaut ko, nekā nav. Tukšs kā izslaucīts. Man kādreiz vajadzēja divus cilvēkus glabāt. Meklēju visādi, ko darīt. Dari, ja tev vajag!” stāstīja līvāniete Janīna.

“Es domāju, ka katrā pilsētā, katrā novadā tas [morgs] ir vajadzīgs. Nevis mājās, kur viņš nomirst, vai pie radiniekiem tas ir jādara.

Personīgi es kā neilga iedzīvotāja, es gribētu, lai šeit ir morgs, lai to atjauno, lai ir tiešām normāla vieta, kur to cilvēku apģērbt, nomazgāt un normāli aizvadīt taisaulē,” uzsvēra iedzīvotāja Viktorija.

Problēma ir aktualizēta arī Līvānu novada pašvaldībā, kas sola risināt situāciju.

“Šobrīd mēs  gatavojam vēstules Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai saistībā ar to, ka problēma nav tikai Līvānos noteikti. Mēs detalizēti normatīvajos aktos prasīsim, kā mums būtu šajā gadījumā jārīkojas. Tad arī sniegsim tiešu atbildi,” komentēja Līvānu novada domes priekšsēdētājs Andris Vaivods (“Latvijas attīstībai”).

Pašvaldībā arī norāda, ka vislabākais risinājums būtu nevis veidot mirušo sakopšanas vietu kapličā kapos, bet gan izveidot speciāli šim nolūkam paredzētas atsevišķas telpas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt