Liepājas Universitāte saskata nelikumības augstskolas reorganizācijas procesā

Liepājas Universitātes (LiepU) kolektīvs pirmdien nosūtījis atklātu vēstuli Valsts prezidentam, Saeimas deputātiem, tiesībsargam un citām atbildīgajām amatpersonām par iespējamām nelikumīgām rīcībām un labas pārvaldības principu neievērošanu attiecībā uz Liepājas Universitātes reorganizāciju un tās nākotni. 

Par notikušo viedokli pauž Liepājas Universitātes Satversmes sapulces priekšsēdētājs Uldis Zupa.
00:00 / 00:45
Lejuplādēt

Liepājas Universitāte vērsa uzmanību uz to, ka 2022. gada 19. decembrī Valsts kancelejas uzturētajā tiesību aktu portālā tika publicēts tiesību akta projekts, kur minēts, ka Liepājas Universitātes konsolidācija ar Rīgas Tehnisko universitāti (RTU) izmaksās līdz 10 399 799 eiro, tai skaitā nepārsniedzot Atveseļošanas fonda finansējumu – 9 980 613 eiro un valsts budžeta līdzfinansējumu – 419 186 eiro.

Liepājas Universitāte atsaucās arī uz vairākiem citiem noteikumu projektiem, kuros nepārprotami tiek norādīts uz Liepājas Universitātes konsolidāciju ar RTU, taču līdz noteikumu projektu publiskošanai Ministru kabinets nav pieņēmis lēmumu par Liepājas Universitātes reorganizāciju, pievienojot to RTU, kā arī šis jautājums nav diskutēts Augstākās izglītības padomē.

"Minētie apstākļi liek domāt, ka noteikumu projekta iesniedzēja rīcībā jau ir informācija par iespējamo Ministru kabineta lēmumu par nepārprotamu Liepājas Universitātes pievienošanu RTU," norādīts vēstulē. 

Lēmuma pieņemšana šaurā lokā, nevis publiskā apspriešanā, sniedzot pamatotu argumentāciju, rada aizdomas par kādu interešu virzīšanu un labas pārvaldības principu neievērošanu lēmumu pieņemšanā attiecībā uz Liepājas Universitātes tālāku attīstību, atzīmēts atklātajā vēstulē. 

Liepājas Universitāte atgādina, ka 2022. gada 24. februārī tika parakstīts nodomu protokols starp Izglītības un zinātnes ministriju (IZM), Liepājas Universitāti, Latvijas Universitāti (LU), RTU, Rīgas Stradiņa universitāti (RSU) un Liepājas valstspilsētas pašvaldību ar ieceri reorganizēt Liepājas Universitāti, iekļaujot to trīs zinātnes universitāšu ekosistēmā.

Neuzsākot darbu pie atbilstoša regulējuma izstrādes, IZM vēstulē Liepājas Universitātei 2022. gada 19. oktobrī pieprasīja ne vēlāk kā nedēļas laikā darīt zināmu lēmumu, kurai no zinātnes universitātēm tā vēlas pievienoties.

2022. gada 1. novembrī Liepājas Universitātes Senātam un citiem interesentiem bija iespēja tikties gan ar LU, gan RTU pārstāvjiem, lai diskutētu par iespējamo integrācijas modeli. Pēc papildu diskusijām Liepājas Universitātes struktūrvienībās 2022. gada 4. novembrī Liepājas Universitātes Senāts 22 pārstāvju sastāvā vienbalsīgi pieņēma lēmumu par galveno partneri izvēlēties LU. Par šādu lēmumu vienbalsīgi lēma arī Liepājas Universitātes Satversmes sapulces dalībnieki 2022. gada 7. novembrī.

Kā galvenie pozitīvie aspekti sadarbībai ar LU tika minēti: LU stratēģiskās specializācijas virzieni, kas atbilst Liepājas Universitātes stratēģiskajiem virzieniem; LU kā klasiska tipa universitāte, kas sniedz plašākas attīstības iespējas Liepājas Universitātei; Liepājas Universitātei un LU vēsturiski izveidojusies ciešā sadarbība, jo īpaši zinātnes projektos; kopīgā doktorantūra izglītības zinātnēs; tehnoloģiskais nodrošinājums – gan studiju procesā, gan darbības administrēšanā Liepājas Universitāte izmanto tieši tādas pašas pārvaldības datorprogrammas kā LU, piemēram, LAIS, Moodle, HOP un citas, līdz ar to nav nepieciešams papildu finansējums jauniem iepirkumiem, nav jāveic personāla apmācība. 

Savukārt, vērtējot iespējamo Liepājas Universitātes integrāciju ar RTU, tika konstatēts tikai viens daļēji kopīgs stratēģiskais virziens, kura tālākās attīstības potenciāls pēc RTU Liepājas studiju un zinātnes centra integrācijas Liepājas Universitātē bija neskaidrs. Turpretī pārējo divu – vēsturiski spēcīgāko – Liepājas Universitātes stratēģisko virzienu tālākā attīstībā tika saskatīts būtisks apdraudējums, jo RTU šādu virzienu nav, un neradās pārliecība par RTU spēju un vēlmi šos virzienus nākotnē atbalstīt, lai sasniegtu noteiktos mērķus. Tas savukārt radītu apdraudējumu arī daudzpusīgai Kurzemes reģiona attīstībai un pastiprinātu jauniešu un akadēmiskā personāla aizplūšanu no reģiona, kā arī pastiprinātu izglītības līmeņa krituma risku, jo īpaši, sociāli mazāk aizsargātās iedzīvotāju grupās Kurzemē.

Pēc Liepājas Universitātes Satversmes sapulces un Senāta lēmumu nonākšanas publiskajā telpā 2022. gada 7. novembrī Liepājas Universitātes padome paziņoja, par savu 2022. gada 4. novembra lēmumu – atbalstīt Liepājas Universitātes konsolidāciju ar RTU, nevis LU. 

Neskatoties uz padomes pretējo viedokli, Liepājas Universitātes personāls, kuru tiešā veidā skars universitātes reorganizācija, līdz šim brīdim nav informēts par galvenajiem padomes argumentiem attiecībā uz lēmuma pieņemšanu par labu RTU, nevis LU.

Liepājas Universitātes personālam nav arī skaidrības par to, kura viedoklī IZM balsta savu lēmumu par Liepājas Universitātes reorganizāciju, kas tiešā veidā skars aptuveni 1300 studējošos un vairāk nekā 250 darbiniekus, bet pastarpināti – vairākus tūkstošus Latvijas iedzīvotāju. 

Vai IZM lēmuma pieņemšanā tiks ņemts vērā atklātā un demokrātiskā veidā izdiskutēts un racionālos argumentos balstīts 66 augstākās izglītības lēmējinstitūciju pārstāvju viedoklis, vai IZM priekšroku dos slēgtā sēdē, nepubliskotos argumentos balstītam 5 cilvēku, kuriem pieredze augstākās izglītības iestādes vadībā ir nedaudz vairāk par pusgadu, viedoklim, retoriski vaicāts vēstulē.

Ņemot vērā iepriekš minēto, Liepājas Universitāte aicina atbildīgās institūcijas vērtēt jautājumu, kā priekšlaicīgi ir iespējams zināt Ministru kabineta lēmumu, ja tas vēl nav pieņemts likumā noteiktajā kārtībā.

Liepājas Universitātes kolektīvs aicina visus lēmuma pieņēmējus rūpīgi iepazīties ar situāciju un vērtēt uzskaitītos notikumus kopsakarībās. "Aicinām uzklausīt visas Liepājas Universitātes pārvaldības institūcijas, arī LiepU kolektīva viedokli, kurš ir izteikts gan Senāta, gan Satversmes sapulcēs, un pieņemt izsvērtu, caurspīdīgā procesā balstītu un pamatotu lēmumu, kas ir sabiedrības – nevis kādu personu vai institūciju – vislabākajās interesēs par vienas vadošās universitātes izvēli vai arī Liepājas Universitātes attīstību trīs zinātnes universitāšu ekosistēmā, šādi nodrošinot iespēju iegūt daudzpusīgu un konkurētspējīgu izglītību Kurzemē," norādīts vēstulē. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti