Liepājas pusē plāno mūsdienīgu organisko atkritumu pārstrādi

Grobiņa būs viena no vietām Latvijā, kur iecerēts veidot īpašas fermentācijas sistēmas organisko atkritumu pārstrādei. Rīga pašlaik ir vistuvāk organisko atkritumu pārstrādes uzsākšanai, tāpēc poligons „Ķīvītes”, kas atrodas Grobiņā, sekos līdzi, kā veiksies ar šo uzdevumu galvaspilsētā. 

Liepājas pusē plāno mūsdienīgu organisko atkritumu pārstrādi
00:00 / 04:54
Lejuplādēt

Atkritumu pārstrādei un citiem ar to saistītiem uzdevumiem Eiropas Savienības (ES) izvirzījusi augstus mērķus, spriež SIA "Liepājas RAS" valdes loceklis Normunds Niedols. Viens no tiem ir noglabājamo atkritumu daudzuma samazināšana līdz pat 10% no iepriekš apglabātā, kas ietver arī bioloģisko atkritumu dalītu vākšanu un pārstrādi.

Grobiņā esošais poligons būs viens no tiem, kur tiks veidota organiski noārdāmo atkritumu pārstrāde. Poligona tehnisko sistēmu inženiere Liene Jākobsone pastāstīja, ka projekta pieteikums ir iesniegts. Rezultāts varētu tapt zināms līdz gada beigām.

Projekta ietvaros paredzēts izbūvēt pilnīgi jaunu bioloģisko atkritumu pārstrādes rūpnīcu, kas sastāvēs no desmit fermentēšanas tuneļiem. Tajos liks iekšā atkritumus, kur tie sadalīsies.

Pēc fermentēšanas procesa tiks iegūts vēl viens blakus produkts – komposta materiāls, kas, cerams, būs izmantojams tautsaimniecībā, kā arī poligonā.

Grobiņas poligonam blakus ikdienā darbojas atkritumu šķirošanas rūpnīca, taču tieši organisko atkritumu šķirošana nākotnē būs vēl viens nopietns izaicinājums.

Vēl nākotnē Latvijā gaidāmas izmaiņas saistībā ar poligonu skaitu reģionos. Paredzēts optimizēt poligonu skaitu, bet "Ķīvītēm" likvidēšana nedraud.

"Liepājas RAS" valdes loceklis Normunds Niedols spriež, ka bioloģisko atkritumu pārstrāde būtiski tarifu varētu arī neietekmēt, kaut gan esot skaidrs, ka šāda organisko atkritumu apsaimniekošana nebūs lēta.    

Kopējās projekta attiecināmās izmaksas ir 7 miljoni eiro. No tām ES Kohēzijas fonda finansējums ir 6 miljonu eiro apmērā, kas veido 85% atbalsta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt