Dienas ziņas

Latvija sūta palīdzību Lietuvai migrantu pieplūduma dēļ

Dienas ziņas

«Neatkarība Balt.» Balvu filiāle darbu turpina

Jaunā asistentu pakalpojumu saņemšana sagādā vilšanos

Līdz šim jaunā asistentu pakalpojumu saņemšanas kārtība cilvēkiem ar invaliditāti sagādā vilšanos

No šā gada 1. jūlija spēkā stājusies jaunā valsts apmaksātu asistenta pakalpojumu saņemšanas kārtība, kas daudziem cilvēkiem ar īpašām vajadzībām dzīvi nevis uzlabojot, bet pasliktinot. Labklājības ministrijā (LM) skaidrots, ka tagad asistenta palīdzību saņems tie, kam tā tiešām nepieciešama. 

Šā gada 1. jūlijs, no kura LM solīja būtiski uzlabot asistentu pakalpojumu pieejamību, cilvēkiem ar īpašām vajadzībām  šogad  bija teju gaidītākais datums. Tomēr nācies piedzīvot pamatīgu vilšanos

Salaspilietis Georgs stāsta, ka vienīgais ieguvums esot mazāka birokrātija atskaitēm par asistenta pakalpojumu izmantošanu, bet stundu skaits asistentam pēc jaunās izvērtēšanas sarucis no 130 uz 30.

“Un viss, nekur vairāk braukt nesanāks. Ne uz sporta zāli, kur viņš muskuļus trenēja, ne uz poliklīniku, nekur nesanāks. Trīsdesmit stundas pavisam mēnesī,” sacīja Georga asistente Olga. 

Salaspilietis Georgs stāstīja: “Kas nodarbojas ar paralimpisko sportu, tiem arī vairāk stundas piešķir, bet tā nodarboties ar sportu veselības uzlabošanai tikai 30 stundas piešķir.”

Tāpat Salaspils sociālā dienesta vadītāja vietniece Krīna Gailīte norādīja: “Tiem cilvēkiem,  stundu skaits ir samazinājies. Tās ir 15 vai 30 stundas. Viņi ir sociāli aktīvi, bet viņiem nav ne darba, ne mācību, ne izglītības iestādes. Grūti man atbildēt, ko viņiem darīt.”

Jaunā kārtība paredz, ka pieaugušo grupā asistenta pakalpojumi pienākas cilvēkiem ar 1. un 2. grupas invaliditāti ar redzes, kustību un garīga rakstura traucējumiem. Lielāks stundu skaits – līdz pat 160 stundām mēnesī  pienākas tiem invalīdiem, kuri strādā, studē vai nodarbojas ar paralimpisko sportu. Tikmēr minimālais  stundu skaits asistentiem ir 15 stundas mēnesī. 

“Es strādāju valdē un esmu valdes locekle Invalīdu biedrībā, tad man tās stundas tā kā sanāca pietiekoši,” pauda Salaspils Invalīdu biedrības valdes priekšsēdētāja Daina Jakovļeva, norādot, ka visi cilvēki nevar atrast darbu.

Salaspilieši arī pauduši neizpratni, kāpēc lēmumu par  asistenta pakalpojumu saņemšanu  tagad pieņem tikai sociālais dienests pēc anketas, bet bez ārstu konsīlija lēmuma. LM skaidroja, ka jaunizveidotā sistēma precīzāk sasniedzot tos klientus, kam patiešām asistents esot vajadzīgs. 

LM Sociālās iekļaušanas politikas departamenta direktore Elīna Celmiņa atzīmēja: “Šis atzinums no komisijas nekādā ziņā vēl nenorādīja uz to, ka cilvēks nespēj pārvietoties bez citu cilvēku atbalsta ārpus savas mājas. Cik tālu un uz kādām vietām viņam tas atbalsts vajadzīgs, to vērtēja dienesti. Un dienests to darīja katrs pēc savas saprašanas, un šobrīd tas ir novērsts. Ir izveidota anketa.”

Ministrijas pārstāve gan solīja pārrunāt ar sociālajiem dienestiem veidu, kādā tās tiek aizpildītas, jo, viņasprāt, vismaz vienu reizi klients esot jāredz arī klātienē. 

Asistenta pakalpojumu uzlabošanai papildus esošajiem 28 miljoniem eiro šogad piešķirti vēl desmit miljoni, bet nākamajā gadā asistenta pakalpojumu sniegšanai tiek plānoti ap 40 miljoni eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt