Pēcpusdiena

Latvija plāno pievienoties līgumam par zveju Svalbārā

Pēcpusdiena

LIZDA iepazīstina ar alternatīvu pedagogu darba algu modeli

Atbalsta priekšlikumu par 500 biedru nepieciešamību partijas dalībai Saeimas vēlēšanās

Levits: Iespēja startēt vēlēšanās tikai lielajām partijām – pretrunā demokrātijas principiem

Saeimā topošās likuma izmaiņas, saskaņā ar kurām vēlēšanās varēs startēt partijas, kas pastāv vismaz gadu un kuru biedru skaits ir vismaz 500, nevis 200 cilvēki, kā tas ir pašlaik, būtu pretrunā ar demokrātijas principiem, Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” sacīja konstitucionālo tiesību jurists un politologs Egils Levits.

Levits pauda, ka prasība pēc lielāka partijas biedru skaita ir nedemokrātisks solis, jo Latvijā ir “partiju monopols” izvirzīt kandidātus parlamenta vēlēšanās. Viņš norādīja, ka Igaunijā, kur minimālais partiju dibinātāju skaits arī ir 500 cilvēki, kandidātus vēlēšanās var pieteikt ne tikai partijas.

Latvijā iecerētā minimālā biedru skaita palielināšana reizē ar prasību partijas pastāvēšanai vismaz gadu pirms vēlēšanām un partiju monopolu izvirzīt kandidātus būtu pretrunā ar demokrātijas principiem, jo demokrātija nozīmē indivīdu brīvas iespējas piedalīties politiskajā procesā, uzsvēra Levits.  

Viņš pieļāva, ka ierobežojumi ir “labi domāti, bet rezultāts būs pretējais”.  

Latvijas Universitātes asociētā profesore Daina Bāra Latvijas Radio raidījumam “Pēcpusdiena” savukārt atzina, ka uz lielāko partijas biedru skaitu vajadzēja virzīties jau iepriekš, tiesa, ir jāsaprot, ka šādi ierobežojumi ne uzreiz uzlabos politisko partiju sistēmu, taču tas ir solis, lai politiskās partijas stabilizētos un palielinātos to ietekme, jo mazās partijas vairāk atkarīgas no “ēnu kardināliem”.

Bāra arī neuzskata, ka šāds slieksnis būtu pilsoņu tiesību ierobežojums, jo partijas varēs veidot, tikai būs jāpieliek pūliņi. Viņa pauda, ka nav normāli, ka partijās ir tik maz biedru, tas neveicina demokrātijas attīstību. Savukārt lielākas partijas nozīmēs mazāku sadrumstalotību, kura pašlaik raisa nestabilitāti politiskajā vidē.

Jau ziņots, ka otrdien, 23.februārī, Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldību komisija nodeva trešajam lasījumam grozījumus Eiropas Parlamenta un Saeimas vēlēšanu likumos, kas atļaus partijām kandidēt Saeimas un Eiropads Parlamenta vēlēšanās tikai tad, ja tām pirms gada būs vismaz 500 biedru. Līdz šim vienīgais biedru skaita ierobežojums partijām bija partijas dibināšanai vajadzīgie 200 biedri. Šo skaitli nav plānots mainīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti