LELB nepārskatīs balsojumu, kurā aizliedza sievietēm kļūt par mācītājām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas jeb LELB Sinode noritēja saskaņā ar baznīcas Satversmi, un nav pamata pārskaitīt balsojuma rezultātus jautājumā par aizliegumu sievietēm kļūt par mācītājām. To norādīja Rīgas Doma evaņģēliski luteriskās draudzes priekšnieks Kaspars Upītis.

Sinodes prezidijs saņēma iesniegumu par to, ka balsojuma rezultātā netika ieskaitītas atturējušos sinodes dalībnieku balsis. Ja viņu balsis ieskaitītu pie tām, kas balsoja „pret” - kā to, piemēram, dara Saeimā -, tad par sieviešu ordinācijas aizliegumu būtu nobalsojušas mazāk nekā trīs ceturtdaļas sinodāļu.

Taču tādā gadījumā nebūtu iespējams pieņemt grozījumus LELB satversmē un aizliegt sievietēm kļūt par mācītājām.

Baznīcā esot tradicionāli neieskaitīt to cilvēku balsis, kas atturējušies, skaidroja Upītis.

„Ar balsu skaitīšanu, ja var tā teikt, misēklis radās tikai tajā brīdī, kad tika nobalsots par šo jūtīgo jautājumu.

Bet principā visa sinode noritēja saskaņā ar LELB satversmi, kuras 9. pantā ir minēts, ka no balsošanas atturējušos sapulces dalībnieku skaits netiek ņemts vērā, ko savukārt nebija pamanījuši daži no sinodāļiem un uzdeva šo jautājumu pēc balsojuma paziņošanas,” skaidro Upītis.

„Tika saņemts iesniegums, Sinodes prezidijs šo jautājumu izskatīja, pieaicināja arī luteriskās baznīcas Juridisko komisiju, kas sniedza savu atzinumu un atzina, ka satversmē noteiktā kārtība ir ievērota sinodē un balsojums ir legāls, jo katrs balsotājs ir izteicis savu gribu,” viņš norādīja.

„Arī tajā brīdī sinode nekādu citu lēmumu nepieņēma, nesākās nekādas diskusijas par pārbalsošanu. Līdz ar to var uzskatīt, ka šis lēmums ir pieņemts korekti. Tiek uzskatīts, ka baznīcā ir skaidri jāpauž savs viedoklis, ir vai nu „par” vai „pret”. Vēl ir speciāla atruna, ja balsis dalās līdzīgi, tad šie jautājumi ir vēlreiz jāpārrunā un jāpārliecina. Lai jautājumus nepieņemtu puse pret pusi un nesāktos dažādas diskusijas un dalīšanās, tad baznīcas iekšējie noteikumi reglamentē, ka jāpanāk vienbalsīgs lēmums ar lielu balsu vairākumu. Šajā gadījumā tās bija divas trešdaļas, nenoliedzami,” sacīja Upītis.

Jau ziņots, ka LELB piektdien, 3.jūnijā, nolēma aizliegt sievietēm kļūt par mācītājām. Lielākā daļa jeb 77% LELB Sinodes jeb augstākās lēmējinstitūcijas dalībnieku atbalstīja baznīcas satversmes grozīšanu. Tajā līdz šim bija rakstīts, ka ordināciju var lūgt ikviens, kurš ir atbilstoši LELB kārtībai Dieva aicināts un sagatavots mācītāja amatam. Taču šobrīd satversmē nostiprināja principu, ka LELB ordinēs tikai vīriešus.

Savukārt Liepājas Krusta evanģēliski luteriskās baznīcas draudze šī aizlieguma dēļ nolēma izstāties no Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) un iestāties Latvijas Evaņģēliski luteriskajā baznīcā ārpus Latvijas (LELBĀL).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti