Latvijas politiķi: Mums ir divas iespējas – uzņemt bēgļus vai arī maksāt

Pēc sarunām Eiropas Savienības (ES) samitā par patvēruma meklētāju atpakaļsūtīšanu uz Turciju un papildu finansējuma piešķiršanu Turcijai, Latvijas premjers un Saeimas Ārpolitikas komisijas vadītājs norādījuši, ka Latvijai būs jāizvēlas starp bēgļu uzņemšanu vai maksāšanu citai valstij par to.

Aizvadītajā Eiropas Savienības (ES) un Turcijas samitā lēmumi par papildu finansējuma piešķiršanu Turcijai netika pieņemti, taču līdz nākamajai Eiropadomei jābūt izstrādātai valsts pozīcijai. Latvijai pašlaik ir divi varianti - uzņemt bēgļus vai arī maksāt, aģentūrai LETA atzina Ministru prezidents Māris Kučinskis (Zaļo un zemnieku savienība).

Finansējuma piešķiršana, kā izriet no Kučinska sacītā, varētu notikt, ja tas "nobremzētu [patvēruma meklētāju] plūsmu". Taujāts par aptuveno finansējumu no Latvijas puses, Kučinskis atturējās to konkretizēt, norādot, ka par to vēl tikai tiks spriests, taču esot skaidrs, ka valstij vēl pirms nākamās Eiropadomes sēdes ir jānostiprina sava pozīcija.

Līdzīgi Saeimas Ārpolitikas komisijas vadītājs Ojāru Ēriks Kalniņu (“Vienotība”) intervijā Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” atzina, ka Latvijai būs jāizvēlas: vai nu pieņemsim bēgļus un mēģināsim viņus integrēt, vai maksāsim, lai viņus pieņemtu kaut kur citur. Abi lēmumi būs grūti ne tikai valdībai, arī sabiedrībai. Taču neko nedarīt šajā situācijā nav iespējams.

Tajā pašā laikā Turcijas piedāvājumu Kalniņš sauc par provokatīvu. Turklāt to sarežģī Turcijas vēlme pēc bezvīzu režīma.

Arī Saeimas Ārlietu komisijas deputāts Rihards Kols (Nacionālā apvienība) atzina, ka Turcija atrodas pozīcijā, kurā tā jebkurā gadījumā būs ieguvēja. Viņš arī norādīja, ka ES ir nopietni jāpārdomā, kāda veida attiecības ar Turciju ir jāveido, atgādinot, ka tur pastāv preses brīvības ierobežojumi, kas ES  kā vārda brīvības pārkāpumi nav pieļaujami.

 

Tikmēr Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) paudusi bažas par Eiropas Savienības un Turcijas ierosināto plānu migrācijas krīzes mazināšanai. Lai arī uz šo vienošanos tiek liktas lielas cerības, ANO bēgļu lietu aģentūras vadītājs Filippo Grandi, uzrunājot Eiropas Parlamentu, paudis bažas par šī dokumenta atbilstību starptautiskajām normām.

“Mana pirmā reakcija ir dziļas bažas par jebkādu vienošanos, kas paredz plašu personu nosūtīšanu no vienas valsts uz otru, nenodrošinot starptautiskajās tiesībās paredzētos bēgļu aizsardzības pasākumus. Patvēruma meklētāju var atgriezt trešajā valstī tikai tad, ja šī trešā valsts uzņemas atbildību par attiecīgā patvēruma pieteikuma izskatīšanu, patvēruma meklētājam tiek garantēts, ka viņš netiks nosūtīts uz valsti, no kurienes viņš ir bēdzis. Tāpat personai ir jābūt tiesībām apstiprināšanas gadījumā izbaudīt starptautiskajos likumos paredzētos patvēruma noteikumus, ieskaitot pieeju izglītībai, darbam, medicīnas aprūpei un sociālajai palīdzībai," sacīja Grandi.

Līdzīgu viedokli paudis arī ANO augstā komisariāta bēgļu jautājumos Eiropas reģionālais direktors Vinsents Košetels, norādot, ka pašreizējā vienošanās neatbilst Eiropas likumiem, jo masveidīgu ārvalstnieki izraidīšanu aizliedz Eiropas cilvēktiesību konvencija. Košetels arī aicinājis Eiropu nodrošināt, ka nākamās nedēļas Eiropas Savienības līderu samitā tiek panāktas prasītās garantijas tiem bēgļiem, kuri tiks nosūtīti uz kādu no Tuvo Austrumu valstīm.

Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers gan paziņojis, ka patvēruma meklētāju pārvietošana uz trešajām valstīm atbilstot Ženēvas konvencijai. Tā kā Grieķija esot izlēmusi Turciju atzīt par drošu valsti, pārvietošanas politika esot uzskatāma par likumīgu.

Cilvēktiesību aizstāvības organizācijas gan norāda, ka Turciju par drošu valsti pilnīgi noteikti nevar uzskatīt, turklāt Turcija arī neesot pilntiesīga Ženēvas konvencijas dalībvalsts. Tāpēc šeit atkal rodoties juridiska rakstura jautājumi. Organizācijas “Amnesty International” pārstāve Iverna Makgovana pat izteikusies, ka Eiropas Savienības un Turcijas līderi ir nolaidušies līdz rekord zemam līmenim, tirgojoties ar ļoti ievainoju cilvēku tiesībām un pašcieņu.

Ziņots, ka ES un Turcijas līderiem pirmdien, 7.martā, notikušajā samitā ir izdevies panākt  progresu, cenšoties mazināt milzīgo migrantu krīzi, paziņojis Eiropadomes priekšsēdētājs Donalds Tusks. Viņš pauda cerību, ka galīgo vienošanos izdosies panākt jau šonedēļ. Tusks arī norādījis, ka ir nosūtīta ļoti skaidra ziņa – neregulārajai migrācijai uz Eiropu ir pienācis gals.

Eiropas Savienības un Turcijas vienošanās paredz, ka turpmāk jebkurš neregulārais imigrants, kurš no Turcijas ieradīsies Grieķijas salās, tiks nogādāts atpakaļ Turcijā. Īpaši tiek uzsvērts, ka runa ir par neregulārajiem imigrantiem, kuri ieceļo valstī bez dokumentiem. Apmaiņā pret katru atgriezto sīrieti viens sīrietis no Turcijas tiks pārvietots uz kādu no Eiropas Savienības valstīm.

ES arī apsolījusi paātrināt pagājušā gadā apsolīto trīs miljardu eiro izmaksāšanu Turcijai, solot drīzumā pieņemt lēmumu arī par papildus finansējuma piešķiršanu. Turcija vēlas, lai šī palīdzība tiktu dubultota līdz sešiem miljardiem eiro.

Apmaiņā pret sniegto palīdzību tiek plānots atvieglot Turcijas pilsoņiem ieceļošanu Eiropas Savienībā, paredzot bezvīzu ceļošanas ieviešanu jau līdz šī gada jūnijam. Tāpat plānots sākt sagatavošanos jaunu sadaļu atvēršanai Turcijas sarunās par iestāšanos Eiropas Savienībā.

23 komentāri
JO
Varbūt Krievijai arī vajag maksāt lai mums neuzbrūk.Maksāsim Turcijai lai bēgļus nesūta,Krievijai lai zaļos cilvēciņus nesūta.Vai mums jāpierod,kukuļus esam pieraduši dot savā valstī,dosim arī pasaules varenajiem.
armins argalis
Par kādiem grēkiem maksāt?!
nodzēries bomzis
es arī nesaprotu, kāpēc vispār kaut kas ir jāiemaksā ES budžetā. pietiek taču, ka Vācija un citi bagātie maksā. vai tad mēs jau tā šausmīgi nepārpūlāmies tērējot ES budžeta naudu?
!
jāpaņem vēl 2000000. bēgļu.!
bagi
Mums ir tikai viena iespēja - uzņemt bēgļus. Uzņemsim un pagaidīsim kamēr viņi paši aizmūk. To nabadzību, kas šeit valda var izturēt tik rūdīts latvietis. Ja samaksāsim (protams, no izspiestā latvieša citrona ar pēdējo sulu), tad ES pēc neilga brīža pateiks: ei, izmirstošā nācija, jums jāpaņem vēl 500tk. bēgļu.
:)
'Baisā nabadzība', kas valda Latvijā, ir dzīves līmenis, par kuru 80% planētas iedzīvotāju var tikai sapņot. Nācija neizmirst nabadzības dēļ, jo visstraujāk vairojas tie 80% planētas nabagu.
ome
Lai cik rūgta ir bijusi vēsture, bet ja man jaizvēlas, tad es labāk skatos krieva ģīmī nekā manu Latviju pārņem islāms. Tagad Turki pieprasa uzņemšanu ES, tad var zīlēt kas būs tālāk.
Prapesors
Pie šprices esosiem vajadzetu padomāt par iespejamo velesanu rezultatu nakamas saimas velesanas ! Ka nākama rita neuzziniet ka rdzultats ir tads ka rigas domes velesanās ...
Velti
nesaceries, jo nekad tāds nebūs:)))))))
Kŗemilek
Nujā, tāda tā izvēle, tāda tā domāšana, ja pie teikšanas ir grāmatveži un advokāti.
.......
Viņi ko- joko??? Bezvīzu režīms ar Turciju ir tas pats, kas uzaicināt pusi Tuvo austrumu Eiropā! Turcija ir pilna ar teroritiem, radikāliemmuslimiem un citām adibenēm. Neesmu rasists, bet nu beidziet Eiropas balto ādu šķaidīt ar visiem citiem toņiem. Un kāpēc vispār Eiropai ir jāuztraucas par to, ko Turcija varētu pie mums sūtīt? Aizveram robežas Eriopai un Turcija paliek ārā, neviens netiek iekšā ne Grieķijā, ne Itālijā utt. Un vispār sāk likties, ka tā ir viena liela acu aizmālēšana. Kuat kas fonā notiek. Jo nevar būt, ka Eiropa ir tik debīla, ke neredz kā tiek lēnām noēsta. Piraņas sāk no kājām. Gan jau Eiropa pārdod sevi par kaut ko lielāku.
Hemingway
neesmu rasists,bet nebaltie cilveeki ir sliktaaki par baltajiem.
Hemingway
neesmu rasists,bet cilveekam jaabuut baltam.
Tikai rasists var teikt
beidziet Eiropas balto ādu šķaidīt ar visiem citiem toņiem.
Matainis
Ir 3. variants - pasūtīt dillēs eiropu,lai lūdzas kā grieķiju, un maksā mums, ka tik neaizmūkam - 60% mežu tak pieder norvēģu pensiju fondiem. Bēgļi fiksi aizmirsīsies,kad runa būs par iespējuzaudēt naudu. Islande tā izdarīja, un kas ? Nekas!!!
:)
Tev par nelaimi viss ir otrādi - Grieķija lūdzas ES. Izstāšanās no ES neko nemaina īpašumtiesību jomā - ja kādam kaut kas pieder, tad izstājoties to nedrīkst atņemt. Te nav Krievija, kur īpašumtiesības neeksistē. Bez tam Norvēģija nemaz nav ES sastāvā. Un vēl, ja bēgļu straume sāks plūst caur Latviju un mēs nebūsim ES un, attiecīgi ES būs nospļauties par mūsu bēgļu problēmām, tad tu būsi pirmais, kurš lamās tos idiotus, uri ieteica izstāties. Protams Krievija gaidīt gaida, kad tad Latvija izstāsies no ES.
Prapesors
Visi tie miljardi eiro ko gejropa mums iedeva iespeja brivi celot stradat un macities nav nekas labs. Toties krievija latvijai visu laiku dara daudz laba . Tiesi tapat ka krievija daudz laba dara ukrainas laba !
Es
Ir parādijies jauns "spaiss"? Rādās labs!
Prapesors
Sis divas iespejas ir saurpierisu variants. Vajag vienkarsi pasutit so gejuropu un izstaties un tad paskatities kadascukas acteles radis sie gejropiesi ar savam debilam vertibam .latvijas krievi necentisies pievienoties krievijai bet uzturet ciesu sadarbibu un tirdzniecibu. Gejropa latvijai neko labu nav darijusi un nedaris .
aradhana
'Seit vietā atcerēties tautas pasaku, kurā dēls parvērtās par zirgu, ko vēlēja tēvam pardot, piekodinādams: tikai apausus neatdod! Protams, labāk atdot naudu, nevis uzņemt migrantus! Naudu atkal nopelnīsim, bet musulmaņu un nēģeru masas, nonākot Latvijā, sagandēs mūsu kultūrvidi un cilvēku attiecības uz mūzīgiem laikiem!
LV
Tev nemaz nevajag musulmaņu un nēģeru masas. Lasot tavu komentāru,visiem ir redzams, ka tava kultūrvide jau ir neatgriezeniski sagandēta. Tu pat latviski rakstīt neproti. "Musulmaņi un nēģeri" var sagandēt tikai vārgu un nenoturīgu kultūrvidi un attiecības. Stipram tās neko nepadarīs. Tu paud vājo bažas, jo pats esi vājš, kā tas ir redzams.
vārds
vakar nakts ziņās varēja redzēt kā ši savstarpējā tirgošanās notika : turcijas premjers smaidīja un iesniedza ''papildus prasības''(uzsita cenu), Cipras, Tusks u.c. amatpersonas ne tikai smaidīja ,pat smējās ; jautrs pasākums dalot un pārdalot tādu naudu... Latvijai nekas nav jāmaksā, tik jāiesniedz reālā dzīves līmeņa cipari visās jomās...
Mulkis
Es piedvaju treso vislabako variantu - lukt krieviju mus anektet. Tad mes busim vidizaka valsts pasaule !
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti