Latvijā ražotās olās Zviedrijā atklāj salmonellu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Latvijā ražotās olās skandināvu eksperti atklājuši salmonellas baktēriju. Zviedrijas olu ražotāju interešu aizstāvības organizācija tāpēc aicina pircējus izvairīties no ārvalstu produkcijas. Latvijas Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) gan neredz pamatu satraukumam un norāda, ka atklāts tikai viens baktēriju paveids, ko par bīstamu neuzskata nedz Latvija, nedz ES. PVD arī izsaka neizpratni, kāpēc pārbaudes vispār ir veiktas.

Bīstamās baktērijas tika atklātas Zviedrijas olu ražotāju nozares organizācijas veiktā pārbaudē. No Latvijas ievestās olas Stokholmā pārbaudīja īpaši pieaicinātu Dānijas ekspertu grupa. Olās tika atrasta „salmonella infantils”, kas var izraisīt nopietnas problēmas cilvēka gremošanas sistēmā.

Pagaidām nav zināms, kura Latvijas kompānija ir vainojama šajā incidentā. Taču organizācija savā paziņojumā norāda, ka konkrētajai olu partijai bijusi Latvijas iestāžu izsniegta izziņa - apliecinājums, ka salmonellas tajās nav.

Zviedrijas olu ražotāju nozares organizācijas vadītāja Šarlote Normana Oredsone paziņojumā presei konstatē: „Acīmredzot, runa šeit ir par kļūdainu izziņu, tāpēc ir jāuzlabo kontrole, citādi mums, Zviedrijā, ir risks tikt pie olām, kas ir inficētas ar salmonellu,” norāda Oredsone.

Paziņojumā cilvēki tiek mudināti izvairīties no importētam olām un patērēt tikai vietējo ražotāju produktus. Pārliecināties par to ir vienkārši - ja uz iepakojuma ir burti SE, tad olas ir no Zviedrijas.

Ja var ticēt statistikas datiem, tad salmonellas baktērija mūsu ziemeļu kaimiņvalstī ir teju pilnībā izskausta. Mazāk nekā 1% no pārtikas un pārtikas industrijā izmantotajiem dzīvniekiem ir inficēti ar salmonellu, tā ziņo Infekcijas slimību kontroles institūts. Cilvēku vidū saslimšanas gadījumu skaits nepārsniedzot 4000 gadā.

Šāda situācija ir panākta ar rūpīgu darbu un stingrām kontrolēm 15 gadu garumā. Kopš 1994. gada salmonellas pārbaudes ir obligātas, ja vistu skaits fermā pārsniedz divus simtus. Infekcijas gadījumā visi putni tiek likvidēti. 2008. gadā tika ieviesta arī papildu brīvprātīga sistēma, kurā iekļautas vēl stingrākas kontroles. Tai esot pievienojušies vairāk nekā četras piektdaļas lielo vistu fermu.

Pēdējā laikā Zviedrijas olu ražotāju nozares organizācija ir konstatējusi strauju importēto olu pieaugumu tieši no Baltijas valstīm. Un attiecīgi ir audzis arī zviedru satraukums par to, vai izdosies saglabāt savas valsts teritoriju kā zonu, kas ir brīva no salmonellas baktērijām.

Zviedrijas kaimiņvalstij Dānijai pagājušajā gadā ES piešķīra īpašu atļauju kontrolēt importētās olas jau uz robežas. Ja tiek atklāta salmonella, olas valstī nemaz neielaiž. Deviņdesmitajos gados Dānijā salmonella bija 14% olu, bet tagad, līdzīgi kā Zviedrijā, šī baktērija gandrīz vairs nav sastopama. Iespējams, tieši Dānijas pieredzes dēļ pārbaudēs Zviedrijā tika iesaistīti dāņu eksperti.

Plašāku satraukumu gan ziņa par salmonellu Latvijā ražotajās olās pagaidām nav izraisījusi. Un veikalos nopērkamās olas pārsvarā ir vietējās - importētās visbiežāk izmanto restorānos un ēdināšanai lielos pasākumos.

Latvijas Pārtikas un veterinārais dienests norāda, ka paņemti 75 paraugi , kas izmeklēti uz salmonellām. No 2400 zināmiem paveidiem, izolēts viens paveids „salmonella infantils”, kuru nedz Latvijā, nedz Eiropas Savienībā neuzskata par bīstamu.

Nekāda rīcība no PVD nesekos, jo šis nav paveids, kas ir bīstams cilvēkiem. Departamenta veterinārās uzraudzības vadītāja Kristīne Lamberga vērtē, ka nav skaidrs, kāpēc pārbaudes veiktas. „Var noprast, ka visi paraugi ir no Latvijas olām, tomēr to nevar saprast. Viņi tikai norāda, ka ir paraugi un tas nav specifiski aprakstīts. Iemesli arī nav minēts, kāpēc. Varētu būt divi scenāriji, viens ir tirgus aizsardzības mehānisms, bet to es nevaru apgalvo. Otrs, ka ir konstatētas kādas problēmas cilvēkiem un tāpēc tiek veikta padziļināta izpēte. Bet tā tad nebūtu asociācija, kas to dara,” saka Lamberga.

Viņa uzsver, ka PVD negrasās vērsties pret uzņēmumu. „Tā kā mums normatīvie akti liek regulēt un kontrolēt, un apkarot salmonellu, ja tiek konstatēta salmonella enteritidis un tifa murium, kuras tiešām ir bīstamas cilvēkiem, tad šajā gadījumā neparedzam doties uz uzņēmumu, ņemt paraugus un vērsties ar sankcijām. Bet uzņēmumu informēsim,” norāda Lamberga.

Latvijā ir bijuši gadījumi, kad notikusi inficēšanās ar salmonellu. Pēc slimību un profilakses centra datiem, arī šogad Liepājā kādā bērnudārzā bija 38 saslimušie.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti