Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Konflikts Kalnu Karabahā turpinās

Panorāma

Panorāma

Latvija pieminēta Kipras pasu pirkšanas skandālā

Latvija pieminēta Kipras pasu pirkšanas skandālā

Vai Latvijā iespējams nopirkt pasi? Šādu jautājumu liek uzdot raidorganizācijas “Al Jazeera” veidota filma, kurā slepeni ierakstīta saruna ar Kipras parlamenta priekšsēdētāju. Viņš piedāvā nokārtot Kipras pasi Ķīnā notiesātam uzņēmējam, taču, ja radīšoties problēmas, to esot iespējams izdarīt arī Latvijā. Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde šādu iespēju noliedz.

Latvijā pietiekami lielas investīcijas ārzemniekam dod tiesības saņemt termiņuzturēšanās atļauju, taču Kiprā – valsts pilsonību. Raidorganizācijas “Al Jazeera” izmeklēšanā “Kipras papīri [aizsegā]” redzama slepeni ierakstīta saruna, kurā žurnālists uzdodas par Ķīnā notiesāta uzņēmēja pārstāvi, un lūdz Kipras parlamenta spīkeram Dimitrim Silurim palīdzību Kipras pases iegūšanā. Lai gan Kipras likumi notiesātajiem pilsonību piešķirt nepieļauj, Siluris piedāvājis lietu nokārtot, pie tam pasi varētu iegūt arī Latvijā.

"Ja Kiprā ir kādas problēmas, varbūt mēs varam doties uz kādu citu Eiropas valsti, izmantojot manus kontaktus ar citu parlamentu vadītājiem? Viņam jau vienalga, ja tā nav Kipras pase. Galvenais, lai tā būtu Eiropas Savienības pase. Es varu kaut ko izdarīt arī citās valstīs. Es pazīstu visu parlamentu prezidentus. Es nerunāju par Zviedriju vai Dāniju. Es pazīstu Maltu, es pazīstu Latviju, es pazīstu Slovēniju," sacījis Siluris.

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība) par Latvijas parlamenta minēšanu saistībā ar pasu pirkšanu ir sašutusi. Viņa ir pārliecināta, ka šāda iespēja nepastāv, un nosoda arī Kipras tā saukto“zelta pasu” politiku. "Man nav bijušu nekādu sarunu ar Kipras parlamenta spīkeru. Es uzzināju viņa vārdu tikai no šī sižeta," apgalvo Mūrniece.

"Latvijas valsts piesaukšana šādā kontekstā ir ļoti nepatīkama, un es kategoriski norobežojos no sižetā izskanējušajiem apgalvojumiem, ka Latvijas valsts pilsonību varētu iegūt sižetā minētajā veidā," tā Mūrniece.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde uzsver – ierasto pilsonības iegūšanas procesu var apiet tikai personas, kurām pilsonību par īpašiem nopelniem piešķir Saeima, kas ir publisks process. Iespēju, ka Latvijas pilsonību varētu iegūt arī nelikumīgi, pārvalde nepieļauj.

"Mēs regulāri pārbaudām arī datus Iedzīvotāju reģistrā, izlases kārtībā skatoties pilsonības ieguvējus, vai pretī ir visi dokumenti, lēmumi, kur ir parādīti, piemēram, latviešu valodas pārbaudes rezultāti. [..] Visus šos lēmumus ir iespējams ļoti detalizēti pārbaudīt un izsekot," saka Puķe.

Kopš ierakstīto sarunu publicēšanas parlamenta spīkers Dimitris Siluris ir atkāpies, savukārt Eiropas Komisija par “zelta pasu” programmām uzsākusi pārkāpuma procedūras pret Kipru un Maltu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt