4. studija

Kāpēc daudzbērnu ģimene zaudē savu statusu, ja bērns dodas dienēt?

4. studija

4. studija. Smēķēšana publiskā vietā un norakstītas grāmatas

Vai ceļotāji zina, ka var pārvest vīrusu savam mīlulim?

Kiprā izplatās kaķu koronavīruss. PVD: Ziņu par vīrusu Latvijā nav; ceļotājiem īpaši jāpiesargājas

Kiprā, kas ir iecienīts ceļojumu galamērķis arī Latvijas iedzīvotājiem, šobrīd strauji izplatās kaķu koronavīruss, kas mutējot var pārtapt infekciozajā peritonītā un, lai gan šobrīd Latvijā šis vīruss nav manīts, ir vērts ceļotājiem no tā uzmanīties, lai neizvestu vīrusa paveidu ārpus Kipras, Latvijas Televīzijas raidījumam "4. studija" apstiprināja Pārtikas un veterinārais dienests (PVD).

Kiprā izplatās kaķu infekciozais peritonīts, kuru mēdz dēvēt arī par "kaķu kovidu". Tas nav bīstams cilvēkiem, taču var būt nāvējošs kaķiem, tāpēc tiem, kuri plāno doties uz saulaino Kipru vai nesen no tās ir atgriezušies, vajadzētu būt īpaši piesardzīgiem.

PVD Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vecākā eksperte Tatjana Ribakova pastāstīja, ka atsevišķos gadījumos kaķu koronavīruss pārveidojas jeb mutē tik tālu, ka izraisa ļoti smagas, klīniskas pazīmes kaķiem: "Tad jau to slimību sauc par kaķu infekciozo peritonītu. Konkrēti Kiprā šis vīruss ir tiktāl izmainījies, ka, varētu teikt, izveidojies tāds atsevišķs Kipras paveids, kas ir infekciozāks un inficē ļoti daudz kaķu, un šiem kaķiem patiešām attīstās šis infekciozais peritonīts."

Veterinārārsts Kaspars Kovaļenko skaidroja, ka ar peritonītu inficētiem kaķiem palielinās vēdera apjoms, samazinās apetīte, ir izspūris apmatojums.

"Parasti no diagnozes uzstādīšanas brīža līdz dzīvnieka nāvei ir apmēram piecas nedēļas. Un ārstēšanas mums šobrīd Eiropā nav," norādīja veterinārārsts.

Vienlaikus Kovaļenko pauda, ka galvenais veids, kā no Kipras, kura atrodas aptuveni 2000 kilometru attālumā no Latvijas, varētu atvest šo vīrusu, būtu ar inficētu kaķi. "Viņš var būt kā infekcijas avots citiem dzīvniekiem, tas ir galvenais pārnešanas veids," skaidroja speciālists.

Nevajadzētu glaudīt svešus kaķus

Tikmēr Ribakova norādīja, ka vīrusu dzīvniekam mehāniski var nodot arī cilvēks, piemēram, pieskaroties kaķim ar apaviem, kofera ritentiņiem vai bikšu starām, ja iepriekš gar tām glaudījies inficējies Kipras kaķis. 

"Parasti [vīrusa pārnese notiek] fekāli orālā ceļā, respektīvi, vīruss vairāk izdalās caur gremošanas traktu, caur fekālijām. Viss, kas nonāk saskarē ar šīm fekālijām, varētu būt iemesls pēc tam pārnešanai uz kaķi," sacīja Ribakova.

Kiprā mīt ļoti liela kaķu populācija – aptuvenie aprēķini parasti lēš skaitli no viena līdz 1,2 miljoniem. Liela daļa no tiem ir klaiņojošie kaķi, raidījumam apstiprināja Kiprā dzīvojošā latviete Elīza. 

"Kaķu Kiprā ir patiešām ļoti, ļoti daudz, taču es par šādu vīrusu neesmu neko dzirdējusi. Lai gan mani neizbrīna, ka tāds ir, jo es redzu, kur šie kaķi dzīvo, kādos baros viņi dzīvo un pa kurieni viņi staigā," sacīja Elīza. "Ir arī novērots, ka ļoti daudzi tūristi vienmēr ir sajūsmināti par to, kādos baros tie ir redzami, un tad ar tiem fotografējas, aiztiek un mīļo, bet es personīgi to nedaru, jo, kā jau teicu, es redzu, kur šie kaķi mitinās."

Vienkāršākais padoms, lai pasargātu sevi un, iespējams, arī savu mājās palikušo mīluli – nedz Kiprā, nedz citviet nevajadzētu glaudīt svešus, īpaši – klaiņojošus kaķus. 

Patlaban PVD nav ziņu par Kipras kaķu vīrusa izplatību Latvijā, kas ļauj domāt, ka nevēlamais vīruss no Kipras līdz Latvijai nav atvests. Lai tas tā arī paliktu, PVD eksperte Ribakova ieteica Kipras apceļotājiem, dodoties atpakaļ uz Latviju, ar dezinfekcijas līdzekļiem notīrīt koferu virsmu, riteņus, savus apavus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti