Latvijā izplatītākie uzvārdi – Ivanovs, Bērziņš, Kalniņš, Ozoliņš un Jansons

2021. gadā visizplatītākie uzvārdi starp Latvijas pastāvīgajiem iedzīvotājiem bija Ivanovs/-a (11 tūkstoši personu) un Bērziņš/-a (10 tūkstoši personu), liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) 2021. gada tautas un mājokļu skaitīšanas dati.

Ap 8000 Latvijas iedzīvotāju uzvārds ir Kalniņš/-a un Ozoliņš/-a. Virs 5000 personu ir uzvārds Jansons/-e, Ozols/-a, Liepiņš/-a, Krūmiņš/-a un Vasiļjevs/-a. Izplatītāko uzvārdu vidū retāk sastopami (virs tūkstoša personu) ir Millers/-e, Zālītis/-e, Dmitrijevs/-a, Antonovs/-a un Gūtmanis/-e.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Izplatītāko uzvārdu vidū visvairāk floras un faunas

Izplatītāko uzvārdu vidū visvairāk ir floras (Bērziņi, Liepiņi, Ozoliņi, Ozoli, Eglīši/Eglītes, Kārkliņi, Kļaviņi, Vītoli utt.) un faunas (Baloži, Vanagi, Lāči, Brieži, Cīruļi, Gulbji, Sokolovi, Volkovi, Orlovi) semantiskās izcelsmes vārdi, kā arī antroponīmiskas izcelsmes uzvārdi (Ivanovi, Jansoni, Vasiļjevi, Petrovi). Retāk sastopami ir toponīmiskas cilmes (Avotiņi, Garkalni, Salas, Cēsnieki) un ar amatiem saistīti uzvārdi (Arāji, Kalēji, Kapteiņi).

Grafiks: Izplatītākie uzvārdi republikas pilsētās un novados 2021. gadā

Klikšķināt, lai palielinātu:

Izplatītākie uzvārdi Rīgā 2021. gadā bija Ivanovi (3842), Bērziņi (2711) un Kalniņi (2259). Arī Zemgalē izplatītākie bijuši Ivanovi (821), Bērziņi (765) un Kalniņi (758). Vidzemē bez Rīgas izteikti izplatītākais uzvārds ir bijis Bērziņi (4846), tāpat bieži sastopami arī Kalniņi (3696) un Ozoliņi (3254), savukārt Kurzemē – Jansoni (1701), Bērziņi (1349) un Freimaņi (1050). Latgalē trīs izplatītākie uzvārdi bijuši Ivanovi (3028), Vasiļjevi (1321) un Bogdanovi (1252).  

Bez iepriekšminētajiem trīs izplatītākajiem uzvārdiem Vidzemē bieži sastopami bijuši arī Vītoli un Pētersoni, Zemgalē – Kļaviņi, Baltmaņi un Krūmiņi. Latgalē sastopama plaša uzvārdu daudzveidība un atsevišķos novados izplatītākie bijuši arī Dzalbi, Andžāni, Vaivodi, Kokoreviči, Logini, Ločmeļi un citi. Uzvārdu daudzveidība novērojama arī Kurzemē, kur izplatīti bijuši arī Andersoni, Zuļģi, Pūķi, Braži, Amoliņi, Brūkļi un citu uzvārdu pārstāvji.

Unikāli uzvārdi (tikai vienai personai, neapvienojot dzimtes) ir 80 000 Latvijas pastāvīgo iedzīvotāju, savukārt uzvārdi, kas piešķirti tikai divām personām, ir 30 000 Latvijas iedzīvotāju.

Latgalē un Kurzemē novērojamas teritorijas ar izteiktu viena uzvārda koncentrāciju iedzīvotāju vidū

Lai arī iedzīvotāju iekšējās migrācijas rezultātā uzvārdi retāk ir piesaistīti konkrētai dzimtas izcelsmes vietai, tomēr Latgalē un Kurzemē ir atsevišķas teritorijas ar izteiktu viena uzvārda koncentrāciju iedzīvotāju vidū – vairāk par pusi no Latvijas iedzīvotājiem ar šo uzvārdu dzīvo attiecīgajā teritorijā.

Latgales pusē koncentrējušies 60% Latvijā dzīvojošo Petkunu, 61% Adijānu un 55% Šņepstu, kā arī Petkunes (76%), Tumaševičas (65%) un Adijānes (61%). Savukārt Kurzemes pusē koncentrējušies 69% Niedolu, 54% Jaunzemju un 59% Siksnu. Tāpat arī Strazdes (60%), Kupšes (60%) un Lankas (60%).

Grafiks: Teritorijas ar izteiktu uzvārda koncentrāciju 2021. gadā (%)

Klikšķināt, lai palielinātu:

Plašāku informācija par izplatītākajiem vārdiem un uzvārdiem, kā arī iedzīvotāju skaitu, dzimumu un vecumu, migrāciju, etnisko sastāvu, mājsaimniecību lielumu, ģimenes tipiem, izglītības līmeni, ekonomisko aktivitāti, mājokļiem iespējams apskatīt grāmatā Latvijas 2021. gada tautas un mājokļu skaitīšanas galvenie rezultāti.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti