Latvijā aizvien problemātiska tuberkulozes agrīna atklāšana

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Joprojām aktuāla problēma Latvijā ir tuberkulozes agrīna atklāšana, tā norāda mediķi, gatavojoties Starptautiskajai tuberkulozes dienai, ko visā pasaulē atzīmē pirmdien. Tiesa, ir arī pozitīvas tendences - tuberkulozes pacientu skaits mūsu valstī pamazām krītas.

Latvija joprojām ir trešā valsts Eiropas Savienībā pēc Rumānijas un Lietuvas, kurā reģistrēti visvairāk tuberkulozes saslimšanas gadījumi. Tiesa, dati par pērno gadu ir iepriecinošāki.

2014.gadā bijis zemākais reģistrēto tuberkulozes gadījumu skaits pēdējo desmit gadu laikā, norāda Laura Ševčenko no Slimību profilakses un kontroles centra.

Pērn satraukumu izsauca dati par aizpērno gadu, ka vairākkārt pieaudzis ar tuberkulozi saslimušo pusaudžu skaits. Atklājās, ka kopmītnēs inficējās vairāki audzēkņi, kopā dzīvojot un kontaktējoties. Tiesa, pērn pusaudžu saslimstība bija kritusies.

Iedzīvotāju grupa, kuru tuberkuloze skar visvairāk, ir cilvēki darbaspējīgā vecumā. „Bet pieaugušajiem jau tie skaitļi ir daudz, daudz lielāki, visvairāk slimo cilvēki darbspējīgajā vecumā no 20 līdz 45 gadiem. Jo šeit infekcija izplatās, notiek transmisija, kontakts, cilvēki aktīvi kontaktējas savstarpēji. Vēlāk risks izplatīties ir mazāks,” stāsta Austrumu slimnīcas Tuberkulozes un plaušu slimību centra galvenā ārste Andra Cīrule.

Inficēties ar tuberkulozi var jebkurā vecumā, bet ne visi, kas inficējas, saslimst.

Daļai, ja ieelpo šos baciļus, organisms ir pietiekami stiprs un tiek galā. No inficētajiem saslimst pieci līdz desmit procenti. Cilvēkiem, kuriem ir imunitāti pazeminošas blakus slimības, piemēram, HIV infekcijai vai vēzis, ir lielākas iespējas saslimt.

No tuberkulozes slimniekiem ap 50 % ir bezdarbnieki, bezpajumtnieki, ir ar dažādiem kaitīgiem ieradumiem. Tomēr saslimt var ikviens, arī cilvēki, kuriem ir darbs, pietiekama iztika un pārtika.

Tuberkulozes baciļi izplatās gaisā. Jautāta, vai, piemēram, tramvajā var inficēties ar tuberkulozi, Cīrule pasmaida, jo to jautā bieži: „Tramvajā mēs, pirmkārt, diezgan īslaicīgi braucam, un, otrkārt, tur arī durvis virina, un gaiss mainās. Stacijas laukumā, tirgū - tur varat neuztraukties, jo ārā, svaigā gaisā tas nav iespējams. Nepatīkamā situācija ir slikti vēdināmās telpās ilgstoši, ja kāds ilgstoši klepo. Tad kaut kas jādara - vai nu jāatver logs, vai jācenšas no šīm telpām ātri doties prom.”

No tuberkulozes cilvēks sevi var pasargāt, dzīvojot pēc iespējas bez kaitīgiem ieradumiem un rūpējoties par savu imunitāti. Stiprs organisms bieži vien pats izcīna cīņu. Ja neizcīna, tad pēc iespējas ātri jāvēršas pie ārsta, pamanot pirmās pazīmes.

Tuberkulozes pazīmes nav ļoti specifiskas. „Tas galvenais ir temperatūra, klepus, svīšana naktīs, nogurums, varētu būt arī sāpes krūtīs, svarā krišanās,” stāsta Cīrule.

Ārste uzsver, ka tuberkulozes gadījumā pats svarīgākais ir savlaicīga ārstēšanās. Ja slimību ielaiž, slimību grūtāk ārstēt, var būt arī smagākas sekas. Turklāt apkārtējiem risks saslimt tad ir krietni lielāks. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti