Panorāma

Mūziķi svētdien aicina uz Bruknu

Panorāma

Par novadu reformu diskutē Siguldā

Pirmajam latviešu ārstu kongresam 30

Latviešu ārstu kongress bija arī pagrieziens Latvijas neatkarības atgūšanā

Šajās dienās aprit zīmīga jubileja notikumam, kas arī bija viens no pagrieziena punktiem Latvijas neatkarības atgūšanā. Pirmais Vispasaules latviešu ārstu kongress 1989. gadā uz Rīgu atveda spožākos trimdas ārstus un pavēra durvis uz Rietumiem mūsu mediķiem. Simtiem ārstu devās stažēties ārvalstīs, un piektdien, pulcējoties Latviešu ārstu forumā, viņi var runāt kā līdzīgs ar līdzīgu. 

Pirms 30 gadiem lidostā "Rīga" tika sagaidīti Pirmā Vispasaules latviešu ārstu kongresa dalībnieki. Latvijā ieradās profesori brāļi Zariņi, Kristaps Keggi. Viņu gājiens uz Brīvības pieminekli un visi kongresa notikumi ir stāsts nevis par medicīnas, bet par valsts atdzimšanu.

"Ārsti bija pirmā profesionālā organizācija, kas pateica, ka jābūt neatkarībai.

Un ārsti, kas lidoja, visi satikās Helsinkos, un tas bija pirmais starptautiskais lidojums, kas nolaidās Rīgā pēc 2. pasaules kara. Karogs tika uzvilkts Rīgas pilī. Tas bija neticams notikums. 6000 ārsti piedalījās, Rīgā nebija vietas, kur viņus uzņemt. Kongress notika Sporta pilī, un visi studenti kārtoja krēslus. Es arī," stāstīja Latvijas Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece.

Ilze Aizsilniece (no kreisās), Ilze Viņķele, Eva Strīķe, Ilze Kreicberga un Dainis Krieviņš

Brāļi Bertrams un Kristaps Zariņi, tāpat kā profesors Kristaps Keggi un citi, devuši iespēju Latvijas kolēģiem stažēties pasaulē. 

"Kad mēs te bijām, bija zemā līmenī, tagad ir pasaules līmenī. Prieks atbraukt, prieks te būt!" izteicās Bertrams un Kristaps Zariņi. 

"Negulētu nakšu, intensīva darba nedēļa, ļoti daudz kafijas bija izdzerts, bet, skatoties atpakaļ, pārdomas ir," sacīja Ivars Krastiņš. Pirmais Latvijas ārstu biedrības prezidents uzskata, ka ne viss šajos gados izdevies izcili. 

"Nav apmierināti ne pacienti, ne piederīgie, ne paši ārsti. Mūsu tā aprūpes organizācija ir greiza un neefektīva. Tur varētu daudz ko uzlabot. 

Ģimenes ārsts dara visu, kas ir ap un pie medicīnas, uzņem žurku inspekciju, vai kušetes kājas atbilst Eiropas standartiem.

Nāk pacienti, nāk piederīgie, man lūdzu receptīti, man izziņu, slimības lapu, pa kuru laiku lai ārstē? Tad nopūšas un aizbrauc uz slimnīcu. Tur ārsti ir pārstrādājušies un agri vai vēlu kļūst nelaipni. Jo slimnīca arī tagad pilda sociālās funkcijas un vēl atskurbtuves funkcijas," pārdomās dalījās Kristaps Zariņš.

"Bez veseliem cilvēkiem un cilvēkiem, kas dzīvo šai zemē, Latvija nebūs. Un mēs kā ārsti varam izdarīt daudz," komentēja Aizsilniece.

Arī piektdien foruma ietvaros notiek daudz profesionālu lekciju, kurās ārsti papildina zināšanas un turpina mācīties. Un vēl daudziem tas ir arī satikšanās brīdis, lai atcerētos vēsturisko kongresu.

Jau ziņots, ka līdz 8. jūnijam Rīgā notiks Latviešu ārstu forums, kas veltīts Pirmajam Vispasaules latviešu ārstu kongresam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti