Panorāma

Eirovīzija nedzirdīgajiem

Panorāma

Vai nākamgad palielināsies rindas uz bērnudārziem?

Dānijā izmanto zāles un tuvinieku atbalstu, nevis roku siešanu

Latviešu ārste: Dānijā nemierīgajiem pacientiem – zāles un tuvinieku atbalsts, nevis roku siešana

Latviešu ārste Aina Reinberga, kura pēdējos 17 gadus strādājusi Dānijā, asi kritizē Jēkabpils slimnīcas praksi nemierīgus un dezorientētus pacientus piesiet pie gultas. Slimnīca to skaidro ar medmāsu trūkumu, bet ārste no Dānijas  ir strikta -  mūsdienās, kad ar zālēm iespējams nomierināt jebkuru, siet mirstošu cilvēku pie gultas ir amorāli un pazemojoši.   

Informācija par notiekošo Jēkabpils slimnīcā nāca klajā pirms nedēļas, kad LTV  demonstrēja sižetu par pacienti, kura mira Jēkabpils slimnīcā un sava mūža pēdējās dienas pavadīja, piesieta pie gultas palātā. Ārsti taisnojās, ka trūkst personāla, lai pieskatītu smagi slimos, un roku piesiešana ir vienīgais veids, kā tikt ar to galā. Šīs nedēļas laikā pacientes tuvinieki vērsušies arī pie tiesībsarga, lūdzot viņam sniegt savu vērtējumu.  

Pensionētā ārste Aina Reinberga, kas pēdējos gadus strādāja Norvēģijā un Dānijā, pēdējos piecus gadus bija virsārste reanimācijā. Raidījuma “De facto” sižets, kurā tuvinieki dalījās sajūtās par savas tuvinieces pēdējām dzīves dienām, ko viņa aizvadīja, piesieta pie gultas Jēkabpils slimnīcā, satriecis arī viņu. Dānijā nekas tāds nav iespējams.

Slimnīcās, kas nav psihiatriskās slimnīcās, pie gultas cilvēkus nesien, ir daudz citas iespējas, kā nomierināt, palīdzēt, varbūt atrast nemiera iemeslu, stāsta ārste.

Latvijā tuvinieki lūguši viņas konsultācijas diviem pacientiem reanimācijā. Abi bija Austrumu slimnīcā un abi piesieti pie gultas. Pēc redzētā daktere nav varējusi nakti gulēt. Arī tāpēc, ka, uzdodot jautājumus par zālēm un izmeklējumiem, viņai ārsti un māsas atbildēja asi. Likās – tūlīt kliegs.

Bet slimniekam reanimācijā, kas sāk mosties un aptvert situāciju, ļoti svarīgs ģimenes atbalsts, bet, piemēram, Austrumu slimnīcā reanimācijā slimniekus var apmeklēt tikai divas stundas dienā, stāsta Reinberga.

Dakterei ir plaša pieredze. Savulaik viņa ir strādājusi Stradiņa slimnīcā un Bulduros, taču visi mēģinājumi mainīt sistēmu beidzās ar atlaišanu. Vēlāk atsāpināja mirstošus vēža slimniekus mājās. Salīdzinot veselības aprūpes sistēmu pie mums un Dānijā, būtiskāko atšķirību viņa redz  attieksmē.

Viņasprāt, Latvijas medicīna pēdējos gados ievērojami gājusi uz priekšu, operācijas Latvijā neatšķiras no Dānijā izdarītajām, bet atšķiras cilvēcība, attieksme pret pacientu, piederīgajiem, arī pret kolēģiem.

Viņa nesaka, ka atgriezties ir viegli. Tieši otrādi – dzimtenē klājas grūti.

Daktere Reinberga negrib būt vienkārši pensionāre. Viņa ir gatava iesaistīties medicīnas sistēmā, ja vien kāds grib klausīties. Viņa ir gatava ieteikt, konsultēt, mainīt. Bieži vien vajag nevis daudz naudas, bet citu attieksmi. Lai pacienti uz slimnīcu ietu bez bailēm. Dānijā tā esot.  

Jau vēstīts, ka Malvīnes ģimene vērsusies arī policijā par viņus šokējušo attieksmi pret radinieci. Neatliekamā medicīniskā palīdzība 15.marta rītā no mājām Kokneses novadā 86 gadus veco Malvīni Bilinsku nogādāja Jēkabpils reģionālajā slimnīcā. Viņa piedzīvoja insultu, stāvoklis bija smags. Taču tas, kas izbrīnīja tuviniekus, bija kas cits. Katru reizi, kad viņi ieradās apciemot Malvīni, viņa bijusi piesieta pie gultas.

Slimnīca jau iepriekš skaidroja, ka  pacientu fiksēšanu izmanto, jo veselības aprūpes budžets ir nepietiekams, slimnīcā ir dažas māsas, kuru aprūpē reizē ir pat 20 – 25 pacienti.

Par notikušo tuvinieki lūdza paskaidrojumus slimnīcas vadībai. Atbilde par to, kāpēc sirmgalve tikusi piesieta gultai, viņus pārsteidza: "Ņemot vērā to, ka slimnīcā pēdējā laikā nonāk pārsvarā smagi slimi pacienti, no kuriem lielai daļai ir nepieciešama gandrīz nepārtraukta personāla uzraudzība, ar esošo māsu palīgu skaitu nodaļā šo uzraudzību visiem pacientiem diemžēl nodrošināt nevaram.” 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt