Stāsti

Rīgas dome nesteidzas ar Lielo kapu sakopšanu

Stāsti

Dižkoku skaitīšana Latvijas simtgadei gūst negaidītu popularitāti

Latgales pētnieki cenšas izaudzēt jaunu linu šķirni

Latgales pētnieki cenšas izaudzēt jaunu linu šķirni

Šodien Latgalē notiks viena no lielākajām lauksaimniecības izstādēm – Lauku diena Viļānos. Lauku diena ir ikgadēja Latgales Lauksaimniecības zinātnes centra rīkots pasākums, kura laikā ir iespēja uzzināt jaunākās aktualitātes lauksaimniecībā, vērot tehnikas demonstrējumus un iepazīties ar zinātnes centra izmēģinājumu rezultātiem. Lauku diena Viļānos ik gadu pulcē vairākus tūkstošus interesentu.

“ Ja mēs neko nedarītu, tad kukurūza ir šāda, un ja pareizo tehnoloģiju pielietojam, tad kukurūza ir tīra, un labāka daudz kā šī te.” - Latgales Lauksaimniecības zinātnes centra vadītāja Veneranda Stramkale stāsta par izmēģinājuma rezultātiem. Kopumā zinātnes centram ir 16 hektāri platības, kurās strādā ar 14 dažādām kultūrām. Katra kultūra iesēta vairākos lauciņos, pielietojot savu sēšanas un audzēšanas tehnoloģiju. Tādā veidā zemnieki uz izmēģinājuma lauka var redzēt, kā gudrāk un efektīvāk strādāt arī savos tīrumos.

“Mums visi izmēģinājumi saistīti ar sadarbības partneriem no dažādām valstīm, mums ir 18 sadarbības partneri un viņi veido 43 lauku izmēģinājumus, ir 284 varianti,

tas ir ļoti liels apjoms, lai zemnieks to visu varētu aptvert. Mēs piedāvājam visu pašu jaunāko, kas ir iespējams Latvijā, un visās tehnoloģijas nāk no Eiropas,” stāsta Veneranda Stramkale.

Jau piecpadsmit gadus zinātnes centrā tiek strādāts pie savas Latgales linu šķirnes izveides. Veneranda Stramkale cer, ka pavisam drīz linu šķirnei varētu tikt veiktas nepieciešamās pārbaudes.

“Tas dzīves mērķis - izveidot Latvijā selekcionētu linu šķirni, tā ir ar baltiem ziediem, bet būs arī ziliem ziediem, stabilitātes testu šī šķirne šogad iziet Polijā. Ļoti ceru, ka būs pozitīvs rezultāts,” stāsta Veneranda Stramkale.

Lauku dienā ir iespēja uzzināt gan par zinātnes centra izmēģinājuma rezultātiem, gan iegūt informāciju par jaunākajām šķirnēm, audzēšanas tehnoloģijām un tehniku. Šogad tehnikas vienību rinda būs aptuveni divus kilometrus gara. Stāsta Latgales Lauksaimniecības zinātnes centra izpilddirektors Aldis Stramkalis:

“Visa jaunākā tehnika, kas ir pasaulē, jo tehnika nāk no visas pasaules - Amerikas un Kanādas, maksimāla informācija zemniekiem. Visi pasaules inženieri strādā pie tā, lai nemitīgi radītu kaut ko jaunu, uzlabotu, elektronika nāk iekšā, datori, katru reizi ir kaut kas jauns, ko redzēt, arī vecās lietas tiek modernizētas, tā kā viennozīmīgi ir jaunumi.”

Un kā zina teikt centra izpilddirektors, jau šobrīd ir lauksaimnieki, kuri strādā ar jaunākajām tehnikas iespējām.

“Paši modernākie traktori, sējmašīnas, elektronika, satelīta vadība un automātiskā stūrēšana, visas jaunākās tehnoloģijas jau tagad ir pie zemniekiem.

Ir zemnieki, kas tagad tikai to iesāk. Ir zemnieki, kas strādā ar vecām metodēm, tas ir pieņemami, jo dažu desmitu hektāru saimniecībā tās modernās tehnoloģijas sevi neatpelnīs,” stāsta Aldis Stramkalis.

Šobrīd, kad laiks ir lietains, tehnikai ir būtiska nozīme, lai varētu veiksmīgāk saimniekot.

“Ir jābūt atbilstošai tehnikai, jābūt kombainiem, kas iet pa mitru lauku, jābūt kaltēm, kas spēj paņemt pretī mitrus graudus, jābūt torņiem, kur glabāt, tad tie laika apstākļi nav tik noteicoši,” atzīst Aldis Stramkalis.

Pasākums Latgales Lauksaimniecības zinātne centrā notiks visas dienas garumā. To ierasti apmeklē vairāki tūkstoši lauksaimnieku no visas Latvijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt