Dienas ziņas

Kolektīvā finansēšana kultūras mantojuma saglabāšanai

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Izbraukuma vakcinācija laukos uzņem tempu

Latgalē Covid-19 izbraukuma potēšana – arī viensētās un pa neizbraucamiem ceļiem

Pa gandrīz neizbraucamiem ceļiem, nākot talkā arī armijai, Latgalē pie senioriem dodas vakcinētāju pret Covid-19 brigādes. Procedūru veic mediķi, bet gida lomā iejūtas kāds vietējās pašvaldības darbinieks, kurš labāk pazīst vietējo apkaimi un arī ļaudis.

Vakcinācijas komandai “ReTV” pievienojās Rēzeknes novada Nagļos. Pirms doties pie senioriem, autovadītājam karavīram Artim un medicīnas māsām Vijai un Tatjanai pievienojas vietējās pagasta pārvaldes darbinieks. Nagļos tas ir komunālās saimniecības pārzinis Andrejs.

Pirmais nokomplektētās vakcinācijas komandas pieturpunkts Nagļu pagastā bija pašā ciematā. Tur daudzdzīvokļu namā vakcīnu pret Covid-19 saņēma divas seniores.

Elizabetei bail no potes nav: “Nē, nemaz. Trakāk būtu, ja saslimtu. Pāri ceļam te kaimiņiene, atnāk pie manis, bet viņas visas vakcinējušās.”

Elizabetes kundze diemžēl no dzīvokļa pati saviem spēkiem nespēj izkļūt. “Es četri gadi kā nekur neesmu bijusi. Trīs gadi atpakaļ, kad nomira meita, māsasdēls un brāļadēls nonesa pa kāpnēm lejā, mašīnā un līdz kapiem,” pastāstīja kundze.

Tikmēr medmāsas uzsākušas sarunu ar viņas kaimiņieni. Arī viņa saņem vakcīnu pret Covid-19.

Auto šoferis karavīrs Artis cēlies  četros no rīta, lai no Lielvārdes laikā nokļūtu Latgalē. Braucot uz nākamo pieturvietu viensētā, atklājas, ka ar zemas piekares auto līdz nākamajai seniorei nemaz nevar nokļūt.

Pie senioriem Rēzeknes novadā vakcinētāji nereti dodas pa teju neizbraucamiem ceļiem.

“Man draudzene nepotējās. Viņai mazdēls atbrauca no skolas. Viņa viena pati dzīvoja, mazdēls laikam pilsētā. Dabūja laikam Covid-19, un nedēļa nepagāja, kā kapā,” pastāstīja seniore Elza, kura nu saņem savu vakcīnu pret Covid-19.

Rēzeknes novada pagastos joprojām ir vieni no zemākajiem vakcinācijas pret Covid-19 rādītājiem. Kopš septembra pašvaldība mudina aktīvāk iesaistīties ģimenes ārstus, piedāvājot viņiem savu auto un šoferi, lai līdz pacientiem nokļūtu un viņus vakcinētu mājās. Arī pašvaldības darbinieki – lielākoties pagastu pārvalžu vai sociālie darbinieki – paši zvana un mēģina pierunāt vakcinēties. 

“Kopējais senioru skaits novadā ir 4200. Protams, tas aizņem ļoti lielu laiku visus viņus apzvanīt, jo nepieciešams iegūt kontaktus, kur zvanīt. Tas ir ļoti laikietilpīgi, jo ne visi viņi ir pieejami, ar katru cilvēku ir jāizrunājas, jāuzklausa viņa vēl paralēlās sāpes,” norādīja Rēzeknes novada izpilddirektora vietnieks Andris Stafeckis.

Lai gan NBS palīdzība piesaistīta tikai nesen, vakcinācija mājās notiek jau kopš aprīļa. Tiesa, interese tolaik bija daudz mazāka un pārsvarā atsaucās pilsētnieki, nevis laucinieki. 

“Pagājušajā reizē mēs, konkrēti mūsu brigāde, savakcinēja 32 cilvēkus. Ņemot vērā, ka viensētas mums neatrodas blakus, kā Rīgā mājiņa pie mājiņas, ka starpā varbūt 20 un 30 kilometri, es domāju, ka tas rezultāts nav slikts,” sacīja Rēzeknes slimnīcas galvenā māsa Elita Cīrule.

Vakcinācijas procesā iesaistītie gan atklāja, ka dažkārt cilvēki, kas pieteikuši vakcināciju mājās, tomēr pārdomā. Bet šādu situāciju ir maz. Līdzīga izbraukuma vakcinācija notikusi Krāslavas novadā, šobrīd tādas tiek plānotas arī Augšdaugavas novadā un vēl arī Rēzeknes novadā.

KONTEKSTS:

Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī. Valdība izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Tomēr redzot, ka vīrusa izplatība aug un Latvija ir pirmajā vietā pasaulē Covid-19 izplatības ziņā, valdība no 21. oktobra līdz 15. novembrim ieviesa tā dēvēto "lokdaunu" un mājsēdi.

Kritiskā 1500 Covid-19 stacionēto pacientu atzīme pirmo reizi tika pārsniegta 31. oktobrī. Tādēļ tiek turpināts paplašināt Covid-19 gultu skaitu, ierobežojot plānveida pakalpojumus veselības aprūpē.

Krīzes scenārija gadījumā, slimnīcās nonākot 3000 Covid-19 pacientiem, pie stacionāriem paredzēts izvietot moduļa tipa ēkas un izvērst gultas arī citviet, piemēram, sanatorijās un privātajās medicīnas iestādēs, bet kopā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem paredzēta hospitāļa izveide. Iepriekš Veselības ministrija prognozēja, ka 3000 pacientu slimnīcās varētu būt 10. novembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt