Latgalē cilvēki aktīvi izmanto iespēju vakcinēties pret gripu; vietām vakcīnas beigušās

Šoruden valsts simt procentu apmērā kompensē gripas vakcīnas vairākām iedzīvotāju grupām. Prioritāri vakcinējamas personas ir vecumā no 65 gadiem un riska grupas, un no 21. novembra vakcinēties ar valsts apmaksātu pretgripas vakcīnu var arī bērni līdz 17 gadiem un pieaugušie no 50 gadiem. Kopumā valstī iegādātas 120 000 gripas vakcīnu par pusotru miljonu eiro. Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC) skaidro, ka ar šo vakcīnu skaitu šai sezonai vajadzētu pietikt, taču jau šobrīd vairākās iestādēs vakcīnas ir beigušās un iedzīvotāji, lai saņemtu pretgripas poti, aicināti vērsties citās ārstniecības iestādēs.

Latgalē cilvēki aktīvi izmanto iespēju vakcinēties pret gripu; vietām vakcīnu trūkst
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Lauku doktorātā Augšdaugavas novada Višķu pagasta Špoģos pieņem divi ģimenes ārsti, te pat izvietojusies Neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāde un darbojas aptieka. Iedzīvotāju kustība koridorā nepārtraukta, virzieni divi – ģimenes ārsts, tad aptieka.

"Cilvēki kā slimoja, tā arī slimo, bet tagad gripa nāks, protams, slimnieku būs vēl vairāk," pieredzējusī aptiekas vadītāja Tekla Gorenko vēl lielāku cilvēku pieplūdumu prognozē, kad sāksies īstais gripas laiks, lai arī novērtē, ka daudzi pagastā jau izmantojuši iespēju saņemt pretgripas poti, bet esot arī tādi, kas to atlikuši uz vēlāku laiku

"Vakcinējas pret gripu. Tie, kuriem bija bez maksas, man liekas, visi novakcinējušies. Gan bērni, gan pieaugušie. Vakcīnas ir viena tipa. Tā, kas bija pagājušajā gadā, jau ir noņemta, un tagad ir viena vakcīna. Pati arī esmu vakcinējusies, man jau kā aptiekas darbiniekam tas ir obligāti. Katru gadu. Gripu prognozē tikai pēc Jaunā gada. Vakcinēties ir īstais laiks, bet viens otrs uzskata, ka vēl par agru. Bija silts laiks, un tad jau cilvēki necentās skriet. Tagad ir vēsāks," stāsta aptiekāre Gorenko.

Špoģu doktorāts

"Neesmu pagaidām potējusies, ar tām trim vakcīnas [Covid] potēm jau pietiks, bet var varbūt vajadzēs," saka iedzīvotāji. "Zinām, ka ir tāda iespēja, bet pret gripu šogad vēl neesam potējušies, nogaidīsim pagaidām."

Tomēr ar saaukstēšanās simptomiem, klepu, iesnām cilvēki dodas pie ģimenes ārstiem. Pagaidām te,  Špoģos, oficiāli gripas gadījumi vēl nav fiksēti, bet vakcinēties tomēr vajadzētu, stāsta daktere Iveta Grothere.

Špoģu doktorāts

"Es neteiktu, ka gripa ir. Ir vīruss, augšējo elpceļu vīruss, bet kāds tieši – grūti pateikt, jo to veidu ir daudz. Aicinām potēties pret gripu, bet lieta tāda, ka vakcīnu vairs nav. Mēs jau esam savus pacientus, kas bija pieteikušies, izpotējuši, vairāk vakcīnu mums nav. Gaidīsim, kad parādīsies. Mums jau bija arī vēstule par to, ka vakcīnu nav," skaidro Grothere.

Šajā ārstu praksē bezmaksas iespēju vakcinēties pret gripu izmantojuši gandrīz visi, kam tāda iespēja bijusi, atzīst Iveta Grothere.

"Pie mums pret gripu pie simta sapotējušies. Mēs ļoti agri pasūtījām vakcīnas, gan bērnus izpotējām, gan pieaugušos un seniorus. Tie, kuri gribēja, visi izpotējušies ir," saka ārste.

Pārējiem daktere iesaka vērsties citās vietās, kur vakcīnas ir. Anatolijs to izdarījis Daugavpilī un ir pārliecināts, ka viņa vecumā bez pretgripas potes neiztikt.

"Ja tāda iespēja ir, tad tā ir jāizmanto. Esmu pensionārs, dzīvoju te, bet vakcinējos Daugavpilī. Tomēr ir gadi, ir risks un daudz dažādu slimību, tāpēc nolēmu aizbraukt un vakcinēties," atzīst Anatolijs.

Meklēt citu vakcinācijas vietu, ja savā doktorātā pretgripas pote šobrīd nav pieejama, iedzīvotājus aicina arī SPKC. 

Špoģu doktorāts

"Mēs nevaram teikt, ka nav vakcīnas pieejamas, un mēs redzam, ka visas vakcīnas ir izdalītas vakcinācijas iestādēm. Šobrīd ir aktīvā vakcinācijas fāze. Mēs redzam, ka vēl novembra sākumā bija pieejams virs 40 000 devu. Mēs nevaram teikt, ka vakcīnas nav Latvijā pieejamas," uzsver SPKC Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Arāja.

Atliek tikai meklēt un atrast kabinetu, kur vakcīnas vēl ir. Līdz 7. novembrim Latvijā pret gripu bija vakcinējušies aptuveni 63 000 riska grupu iedzīvotāju, virs 40 000 devu pēc SPKC datiem novembra sākumā bija pieejams ģimenes ārstu praksēs, tas kopumā ir tuvu tam ciparam, gandrīz 110 000 devu, ko sākotnēji 1,4 miljonu eiro vērtībā pasūtīja Veselības ministrija.

Tagad tiek dalītas vēl 10 000 papildus iegādātās pretgripas pošu devas, un tām jau drīzumā jānonāk doktorātos, sola Slimību kontroles un profilakses centrā.

"Ģimenes ārsti un vakcinācijas iestādes varēja vakcīnas pasūtīt. Līdz novembra vidum bija saņemti pasūtījumi, un tagad tos izvadā. Novembra beigas un decembra sākums ir laiks, kad vajadzētu vakcīnām būt kabinetos piegādātām," norāda Ilze Arāja.

Tiesa, pēdējais pasūtījums bija divas reizes lielāks nekā pretgripas vakcīnu piedāvājums. Tāpēc ne visur potes būs. Arī Špoģos vienā no ārstu praksēm vakcīnas beigušās , bet otrā tieši intervijas dienā, kā stāsta aptiekas vadītāja Tekla Gorenko, pretgripas pošu partija ir ievesta.

"To atved centralizēti. Noliktava ved, un tieši šodien vakcīnas ir piegādātas," saka Gorenko.

Ja ir vēlme vakcinēties pret gripu un cilvēks ir grupā, kurā valsts simt procentu apmērā kompensē gripas vakcīnas, ir vērts atrast tuvāko vakcinācijas vietu un potēties, aicina mediķi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti