Dienas notikumu apskats

Pasaules politiķi uzsver, ka uzbrukums Beļģijai jāvērtē kā uzbrukums visai Eiropai

Dienas notikumu apskats

Šausmas, sirēnas un bailes – Briseles latviešu stāsti par sprādzienu vilni

Vairums Briseles rīta reisa pasažieru atgriežas Rīgā; vakara un rītrīta reisi atcelti

«Laimīgi nosēsties Latvijā!» - vairums Briseles rīta reisa pasažieru atgriežas Rīgā

Ar skaļiem aplausiem otrdien, 22.martā, pulksten 15.25 “airBaltic” reisa BT9804A pasažieri teica paldies savai apkalpei, ar kuru kopā pavadīja deviņas stundas. Rīta lidojumu uz Zaventemas lidostu Briselē viņu pilots pārtrauca, pēc tam kad bija saņēmis brīdinājumu par sprādzieniem un pagrieza lidmašīnu uz nelielo lidostu Lježā. 

«Laimīgi nosēsties Latvijā!», «Atgriežos, jo mana dzīvība man ir dārgāka par konferenci», «Atvieglota sajūta!» - ar tādām emocijām no Beļģijas atgriezās 34 lidsabiedrības «airBaltic» pasažieri.

Atgriezušies Latvijā, turpat pie lidostas pasažieri dienā piedzīvoto jau atcerējās emocionāli. Lidostā iztika bez satrauktiem sagaidītājiem. Seši no 40 pasažieriem, lielākoties ārzemnieki, izvēlējušies palikt Beļģijā un turpināt ceļu tur, bet Latvijas iedzīvotāji izmantojuši «airBaltic» piedāvājumu ar to pašu gaisa kuģi atgriezties Latvijā.

Pasažieres tētis Zintis Feldmanis LTV pastāstīja, ka pēc ziņām par sprādzienu Briseles lidostā uztraucies, bet viņam izdevās sazvanīt meitu un viņa jau bija Lejžā.  

Latvijas aviācijas eksperts, reisa pasažieris Tālis Linkaits savukārt stāstīja, ka Lježas lidosta ir kravas lidosta un pasažieriem tur nav īpaši, kur izkāpt, tāpēc viņi sēdēja lidmašīnā un gaidīja, kad būs iesēja aizbraukt uz Briseli vai doties mājās.

Saeimas deputāts, reisa pasažieris Romualds Ražuks savukārt atklāja, ka hotelis, kurā viņam bija jāpaliek Briselē, atradās netālu no metro stacijas, kur notika otrais terorakts. Viņš nolēmis doties atpakaļ uz Rīgu.

Linkaits arī atzina, ka pašlaik jāapzinās, ka visās lidostās no šādām situācijām pilnībā izvairīties nevar, jo nevar pielikt pārbaudes un skenētājus absolūti visur, ne tikai lidostā, arī autobusā, metro.

Civilās aviācijas aģentūras darbiniece Ērika Neimane, kas Briselē plānoja apmeklēt darba sanāksmi, stāstīja, ka Lježas lidostā bija arī vairākas citas lidmašīnas, bet lidostā bija tikai viens pasažieru autobuss, jo tā ir kravas lidosta. Bet visi pasažieri bija pacietīgi, un apkalpe bija noskaņota  pozitīvi.

Lidmašīnas apkalpes darbu uzslavē arī aviācijas eksperts Tālis Linkaits, kas plānotās sanāksmes vietā dienu pavadīja gaisa kuģī Ljēžā. Viņš norādīja, ka komunikācija bija precīza, cilvēkiem bija dotas norādes, cik nu tas bija iespējams tajā situācijā.

Tikmēr Rīgas Stradiņa slimnīcas arodorganizācijas vadītāja Līga Bāriņa, kas Briselē bija iecerējusi apmeklēt veselības aprūpei veltītu konferenci, piedzīvoto raksturo arī ar neziņu, jo sākumā visiem pasažieriem bija jautājums – kas noticis. “Tad uzzinājām, bet bijām ļoti atviegloti, ka esam pietiekami tālu  no Briseles,” pauda Bāriņa.

Lidmašīna nebija pilna. 34 pasažieri, kuri atgriezās ar Lježas reisu, ir Latvijas parlamentārieši un dažādu ministriju darbinieki, kuri no rīta bija ceļā uz dažādām darba grupām Briselē Eiropas Parlamentā. Viņi paši atzīst, ka tuvinieki bija uztrauktāki vairāk nekā viņi paši. Paši sēdēja salonā, telefonos skatījās prātam neaptveramās fotogrāfijas no Briseles un gaidīja izlidošanu mājās.

Tie, kas atgriezās, saka, ka viņu darba grupas otrdien tāpat tika atceltas, jo visi  ar šausmām skatījās ziņu izlaidumus.  

Šī diena ar paaugstinātas drošības pasākumiem aizritējusi arī Rīgas lidostā, kur pie ieejas durvīm bija redzamas vairākas Valsts policijas ekipāžas, bet telpās pastiprināts patruļu darbs.

Tikmēr vēl vairākus reisus otrdien vakarā un trešdien no rīta «airBaltic» atcēlusi. Kā skaidro aviokompānijas pārstāvis Jānis Vanags, pasažieriem kā galamērķu alternatīvas tiks piedāvātas Briselei tuvāko valstu lidostas Parīzē, Amsterdamā.

Jau ziņots, ka  otrdienas rītā divi sprādzieni nogranda Briselē lielākajā Zaventemas starptautiskajā lidostā un viens sprādzies notika Briseles metro. Terora aktos dzīvību zaudējuši aptuveni 30 cilvēki un vēl desmitiem ievainoti. Pieļauts, ka uzbrukumus izdarījuši teroristi pašnāvnieki. Lidosta un metro ir pārtraucis darbu.

Cilvēki Latvijā par saviem tuviniekiem aicināti interesēties Konsulārajā departamentā pa tālruni 67016364. Ja mobilo sakaru pārslodzes dēļ neizdodas sazināties ar Latvijas vēstniecību Beļģijā pa tālruni +32 477 182 435, lūgums zvanīt pa tālruni +32 2 2383 236. Tāpat Briselē esošie sociālajā tīklā “Facebook” var paziņot par to, ka viņi atrodas drošībā.

 Atbildību par sprādzienu sēriju Briselē, kas laupīja aptuveni 30 cilvēku dzīvības, uzņēmās radikālais islāmistu grupējums “Daīš” jeb “Islāma valsts”. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti