Panorāma

Vadības maiņa FKTK

Panorāma

Panorāma

Māca zīmju valodu labākai saziņai

Labākai saziņai ar apkārtējiem bērniem ar autismu un Dauna sindromu māca zīmju valodu

Labas pārmaiņas ir ģimenēs, kurās aug bērni ar autismu, Dauna sindromu vai citu saslimšanu. Viņi sākuši apgūt zīmju valodu, kurā arī nerunājošs bērns spēj parādīt, ko viņš grib vai negrib. Universālo valodu agrīnās korekcijas programmas ietvaros piedāvā apgūt Latvijas Portidžas asociācijā.

Trīs mēnešu laikā Mārcis apguvis zīmju valodu un nu tajā spēj parādīt gan mammu, gan tēti, gan to, ko grib vai negrib pusdienās. “Mēs nesapratām, ko viņš teica, un viņš dusmojās. Tagad mēs jau sākam saprast, ko viņš grib. Un viņš arī mierīgāks ir kļuvis. Viņš tieši paprasa, ko grib – maizi, gaļu, desu. Zinām, ko piedāvāt,” stāsta Mārča tētis Ivars.

Eiropas projekta ietvaros zīmju valodu apgūst 30 ģimenes Rīgā un Liepājā. “Šajā pakalpojumā ir iekļauti vecāki, jo mēs nevaram iemācīt bērnam zīmes, ja to pašu nedara arī vecāki,” norāda Latvijas Portidžas mācībsistēmas asociācijas vadītāja Ineta Kursiete.

Nauda ir iedalīta, lai kārtīgi atspertos – no Anglijas un Vācijas atceļojuši uzskates materiāli un mācību programmas. No ASV ceļā ir dators, kuru varēs vadīt ar acu zīlīšu palīdzību.

“Bērns bez komunikācijas iemaņām paliek ārpus ģimenes, ārpus saviem vienaudžiem, nespēj daudz ko pateikt,” saka Kursiete.

Katram bērnam ir individuāli izveidots plāns un soļi, kas katrā nodarbībā jāapgūst. Pagaidām Latvijas Portidžas mācībsistēmas asociācija jauno pakalpojumu sniedz par Eiropas fondu līdzekļiem, taču cer, ka tas tik iekļauts pakalpojumu klāstā, ko bērniem apmaksā pašvaldība.

“Mēs gribam turpināt šo pakalpojumu, lai nav tā, ka ES nauda ir iztērēta, projekts beidzas un pakalpojums pazudis. Mēs esam uzrunājuši Rīgas domes Labklājības departamentu. Mēs runājam par to, ka varam slēgt līgumus pēc projekta beigām un sociālie dienesti varētu pirkt šo pakalpojumu,” stāsta Kursiete.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti