Dienas ziņas

Daugavpils Krievu vidusskolas-liceja audzēkņi par Latviju

Dienas ziņas

No tiešmaksājumiem ieturēs nodevu

Krēslinieku muzeju apbalvo ar Latviskā mantojuma zīmi

Krēslinieku muzeju apbalvo ar Latviskā mantojuma zīmi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Vaidavas pagasta "Lejas Bregžu" saimniecība, kas vairāk pazīstama ar Krēslinieku sētas nosaukumu, nule apbalvota ar asociācijas "Lauku ceļotājs" kultūras zīmi "Latviskais mantojums". Zīme izveidota, lai godinātu mūsu kultūras un sadzīves mantojumu, kas dzīvo mūsdienās un nav sastindzis muzeju plauktos. Krēslinieku muzejs ir vienīgā vieta Latvijā, kur iespējams iepazīties ar seno krēslu meistara arodu.

Bērza koka karkass, meldru pinuma sēdeklis – tādus krēslus savulaik darināja tikai šeit – Vaidavas apkaimē, kur kopš 18. gadsimta beigām bija izveidojušās pat ap 90 krēslinieku dzimtām. Kad pirms nu jau vairāk nekā 20 gadiem Vainovsku ģimene ienāca šajās mājās, pamazām tika izzināta informācija par šīm vērtībām un tradīcijām un sākās muzeja veidošana.

Muzejā apskatāmi gan krēslinieku darbarīki, gan paši krēsli, no kuriem daži ir pat 100 un vairāk gadus veci. Seno amatnieku radītie krēsli, ja vien ar tiem pienācīgi apietas, ir teju mūžīgi. Pagājušā gadsimta 80. gados tapusi dokumentāla filma par vienu no pēdējiem krēslu meistariem, arī to šeit var noskatīties. Muzeja veidotājus priecē cilvēku interese par šīm lietām, kas savukārt sniedz gandarījumu par paveikto.

Imantam Vainovskim bijusi laimīga iespēja vēl satikt senās krēslinieku dzimtas pārstāvjus, no viņiem arī apgūt pīšanas prasmes. Viņš gan smej, ka pirmais krēsls viņam aizņēmis visu dienu, kaut pieredzējis meistars to varējis paveikt pat stundas laikā. Pinums veidots no meldriem, kas vākti gan tepat Vaidavas ezerā, gan citviet Latvijā.

„Lejas Bregžu" saimniece ir keramiķe. Tepat ierīkota arī darbnīca un daļa no senās klēts atvēlēta tur tapušajiem traukiem, dekoratīvajiem šķīvjiem un suvenīriem, kā arī senu māla izstrādājumu kolekcijai. Tāpat sētā regulāri tiek svinēti latviešu gadskārtu svētki un rīkotas izstādes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti