Pusdiena

Pusdiena 22.02.2018

Pusdiena

LR korespondente Madara Fridrihsone par "ABLV Bank"

Koalīcijas līderi neiebilst Maizīša atkārtotai apstiprināšanai SAB vadītāja amatā

Koalīcijas līderi neiebilst Maizīša atkārtotai apstiprināšanai SAB vadītāja amatā

Koalīcijas partiju Saeimas frakciju vadītājiem nav iebildumu pret Jāņa Maizīša apstiprināšanu uz otro pilnvaru termiņu Satversmes aizsardzības biroja (SAB) direktora amatā. Tuvākajā laikā deputāti Maizīti iztaujāšot frakciju sēdēs. Viedokļi par Maizīti gan dalās Nacionālās apvienības (NA) deputātu vidū, kuriem ir jautājumi par čekas maisu atvēršanas bremzēšanu.

Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis stāsta, ka ZZS deputāti Jāņa Maizīša kandidatūru SAB direktora amatam vēl nav pārrunājuši.

Tāpat kā citas frakcijas ZZS Maizīti tuvākajā laikā aicināšot uz frakcijas sēdi. Tajā deputāti varēšot Maizīti iztaujāt, lai lemtu par atbalstu.

Tomēr pašam Brigmanim jautājumu neesot – viņš Maizīti atbalstīs.

Brigmanis stāsta, ka ar Maizīti bijusi laba sadarbība Saeimas Cilvēktiesību komisijā. Brigmanis atgādina, ka Maizīti ir atbalstījis arī iepriekšējā balsojumā, savukārt 2010. gadā, balsojot pret Maizīša kandidatūru ģenerālprokurora amatam, Brigmanis uzskatījis, ka trīs termiņi vienai personai amatā būtu par daudz.

“Savā laikā es balsoju pret Maizīti, kad viņš gāja jau nez kuro termiņu kā ģenerālprokurors, jo uzskatīju, ka ir laiks nākt citiem cilvēkiem. Šajā situācijā Maizītim tas ir bijis tikai pirmais termiņš kā SAB vadītājam. Es domāju, kāpēc ne? Kāpēc lai viņš nevarētu būt arī nākamajā termiņā?” retoriski jautā Brigmanis.

Nacionālajai apvienībai, līdzīgi kā ZZS, kopējas pozīcijas pagaidām nav, norāda NA Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Gaidis Bērziņš.

Arī „nacionāļi” Maizīti plāno iztaujāt frakcijas sēdē. Pašam Bērziņam esot jautājumi par čekas maisu atvēršanu.

Tomēr vairākums NA deputātu Maizīti varētu atbalstīt, prognozē Bērziņš.

“Es varu šobrīd paust tikai savu subjektīvo viedokli un to, ko esmu dzirdējis no kolēģiem frakcijā – līdz šim, manuprāt, vairākums frakcijas deputātu ir izteikušies pozitīvi par Maizīša darbu. Jā, ir bijuši atsevišķiem deputātiem jautājumi vai iebildumi par kādām darbībām, bet tos mēs droši vien vēlreiz pārrunāsim,” sacīja Bērziņš.

Viens no NA deputātiem, kas Maizīti, visdrīzāk, neatbalstīs, ir Imants Parādnieks. Viņš stāsta, ka vēlētos koalīcijā diskusijas arī par citiem kandidātiem. Parādnieks gribētu amatā redzēt kādu ar „lielāku krampi” un aktīvāku rīcību. Deputātu arī līdz šim nav pārliecinājuši Maizīša skaidrojumi par šķēršļiem čekas maisu atvēršanā. Parādnieks gan norāda, ka atbalsts būs atkarīgs no Maizīša atbildēm frakcijas sēdē.

“Protams, ka var jau būt, ka Maizīša kungs atnākot izklāstīs kaut ko man nezināmu un es vērtēšu viņu citādi. Bet pavisam nesen viņš bija pie mums frakcijā, un mēs runājām par šo čekas maisu izpētes komisiju – nu, maigi sakot, ļoti nepārliecinoši. Skaidrību tā arī neieviesa, kāpēc tas viss bremzējās un situācija ir šāda,” komentēja Parādnieks.

Tikmēr visskaidrākā pozīcija šobrīd ir “Vienotībai”. Puse Nacionālās drošības padomes locekļu, kas vienbalsīgi Maizīti virzījuši otrajam pilnvaru termiņam, ir “Vienotības” biedri.

Partijas frakcijas priekšsēdētājs Hosams Abu Meri stāsta, ka neoficiāli “Vienotība” par SAB direktora amatu ir diskutējusi jau iepriekš un nekādu iebilžu pret Maizīti neesot.

“Līdz šim saprotam, ka viņš dara savu darbu tā, kā vajag darīt, un mums nav nekādu iebildumu. Es domāju, ka frakcijā atbalstīsim. Bet tik un tā mēs viņu aicināsim uz frakciju, lai vienkārši paskatītos uz nākotni un dažādiem jautājumiem, kur deputāti, iespējams, gribētu dzirdēt atbildi no viņa,” teica Abu Meri.

Satversmes aizsardzības biroja direktora iecelšana ir viens no atbildīgākajiem Saeimas lēmumiem pirms rudenī gaidāmajām vēlēšanām, jo biroja direktoru ieceļ uz pieciem gadiem. Pašreizējais Maizīša pilnvaru termiņš beigsies maijā. Saeimas balsojums par Maizīša apstiprināšanu otrajam termiņam Satversmes aizsardzības biroja direktora amatā varētu notikt martā.

KONTEKSTS:

Jānis Maizītis SAB vadījis piecus gadus. LTV raidījums "De facto" iepriekš vēstīja, ka izlūkošanas un pretizlūkošanas iestādes SAB direktora izraudzīšanās būs viens no šīs Saeimas atlikušajiem pienākumiem. 

Partijas nesteidzās uzstāt, ka Maizītim būtu jāturpina vadīt izlūkošanas iestāde, tomēr atbalstu viņam šajā amatā izteica atsevišķi politiķi, kas ar SAB vadītāju strādājuši. Arī Vējonis iepriekš pauda, ka viņam nav iebildumu, ka SAB vadītāja pienākumus uz otro termiņu uzņemtos Maizītis. 

SAB ir Latvijas valsts drošības iestāde, kuras galvenie uzdevumi ir izlūkošana, pretizlūkošana un valsts noslēpuma aizsardzība. SAB veic un kontrolē NATO un Eiropas Savienības klasificētās informācijas aizsardzību valsts institūcijās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt