Panorāma

Kritizē atvieglojumus gadu mijā

Panorāma

Godina pēdējo Latvijas pirmās brīvvalsts prezidentu A. Kviesi

Izbeidz kriminālprocesu pret deputātiem R. Nemiro un V. Valaini

KNAB nekonstatē kukuļošanu sarunās par Dobeles novada varas maiņu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ir izbeidzis kriminālprocesu pret Saeimas deputātiem Viktoru Valaini (Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS)) un Ralfu Nemiro ("Neatkarīgie"). Process bija sākts pēc kādas personas iesnieguma par politisko tirgošanos Dobeles pašvaldībā. Tirgošanās rezultātā domē mainījās vara. Sākotnēji politiskajā procesā saskatīja kukuļošanas pazīmes.

Kriminālprocesu sāka pēc deputātu tikšanās Saeimas ZZS frakcijas telpās. Tur deputāti Valainis un Uldis Augulis tikās ar Nemiro, kurš bija atnācis ar savu palīgu un Dobeles domes deputātu Māri Feldmani, lai panāktu varas nomaiņu Dobelē. Tieši pateicoties Feldmaņa balsij par Dobeles mēru tika ievēlēts "zaļzemnieku" pārstāvis Ivars Gorskis, bet Feldmanis kļuva par vicemēru.

Kā izriet no KNAB publicētā lēmuma, tieši Feldmanis pēc tam uzrakstījis iesniegumu birojam par iespējamu kukuļošanu.

Vēlāk, 27. septembrī, Nemiro ticies ar Feldmani Rīgā kādā lielveikala stāvvietā. Viņu sarunu noklausījās KNAB. Šajā sarunā Nemiro esot mēģinājis ieinteresēt Feldmani ar dažādiem labumiem, ko var iegūt vicemēra amatā. KNAB izmeklētāji un prokuratūra šajā lietā korupcijas pazīmes nesaskatīja.   

"Lai izveidotu jaunu koalīciju, nav iespējams izvairīties no tā, ka tiek piedāvāti konkrēti politiskie amati jaunajā koalīcijā vai arī tiek pieprasīti šādi politiskie amati.

Bez šādām darbībām koalīcijas izveidošana ir faktiski neiespējama," atzina Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Korupcijas apkarošanas koordinācijas nodaļas prokurors Māris Urbāns.

Izvērtējot iegūtos pierādījumus, KNAB un Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Korupcijas apkarošanas koordinācijas nodaļa guva pārliecību, ka konkrētajā gadījumā piedāvātais politiskais amats Krimināllikuma izpratnē nav uzskatāms par kukuli, un 2021. gada 21. decembrī pieņēma lēmumu par kriminālprocesa izbeigšanu.

Jāteic, ka oktobrī pēc divām amata pavadītajam nedēļām Feldmanis atkapās no Dobeles vicemēra amata. Oficiālais iemesls – domes vadība neesot reaģējusi uz viņa iesniegumiem par pašvaldības līdzekļu izšķērdēšanu.

"Korupcijas apkarošanā izšķiroša loma ir sabiedrības aktīvai rīcībai, kas tostarp izpaužas kā gatavība ziņot par aizdomīgiem, iespējams, ar korupciju saistītiem darījumiem. Šādos gadījumos KNAB augstu vērtē katra iesniedzēja pieņemto lēmumu sazināties ar tiesībaizsardzības iestādi, uzticot KNAB izmantot likumā noteiktās pilnvaras un pārliecinoties, vai konkrētie darījumi varētu būt veikti koruptīvu noziedzīgu nodarījumu rezultātā," norādīja KNAB priekšnieka vietniece izmeklēšanas darbību jautājumos Ineta Cīrule.

"Svarīgi ir uzsvērt iesniedzēja augsto tiesisko apziņu un pareizo rīcību. Rodoties aizdomām par iespējamu kukuļa piedāvājumu, viņš vērsās Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā un sniedza visu viņam zināmo un izmeklēšanai nepieciešamo informāciju par šo gadījumu.

Lai gan rezultātā nav izdevies atklāt koruptīvu nodarījumu, šajā lietā tas ļāva definēt papildu kritērijus, kā tiesisku amata piedāvājumu nošķirt no koruptīva amata piedāvājuma.

Tas savukārt atvieglos turpmāku līdzīgu gadījumu izvērtēšanu un korupcijas atklāšanu," piebilda Urbāns.

Saeimas deputāts Nemiro ir gandarīts par procesa izbeigšanu. 

"Šāda procesa izbeigšana, protams, apliecina to, ka esam strādājuši tiesiski un esam darbojušies politikas veidošanas ietvaros. Pareizākais, manuprāt, būtu Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam atvainoties par tādiem gadījumiem, kad procesi tiek uzsākti un izbeigti. Tā vienkārši ir goda lieta," teica Nemiro.

KONTEKSTS:

Pēc varas maiņai Dobelē, kur par mēru tika ievēlēts ZZS pārstāvis Ivars Gorskis, bet domnieks Māris Feldmanis kļuva par vicemēru, domē procesuālas darbības veica KNAB.

LTV ziņoja, ka saistībā ar šo amatu sadali Dobeles pašvaldībā KNAB sācis kriminālprocesu par kukuļošanu pret diviem Saeimas deputātiem par “politisko tirgošanos”. Kriminālprocess sākts pret Saeimas deputātu, bijušo ekonomikas ministru Nemiro un ZZS frakcijas deputātu Valaini.

Savukārt vairāki politiķi iepriekš varas maiņu Dobelē dēvēja par politikā ierastu praksi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt