KARTES: Kā mainījusies Saeimā esošo partiju ietekme pašvaldībās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

No Saeimā pārstāvētajām partijām visvairāk uzvaru sestdien, 3.jūnijā, notikušajās pašvaldību vēlēšanās guvusi premjera Māra Kučinska pārstāvētā Zaļo un zemnieku savienība (ZZS).

LTV aplūkoja tos novadus, kuros konkrētie spēki kādās no abām pēdējām vēlēšanām spējuši uzvarēt paši saviem spēkiem, nevis apvienojoties ar citu partiju.

Saeimas opozīcijas partija "No sirds Latvijai"  2013.gada  pašvaldību vēlēšanu laikā vēl neeksistēja. Taču tai pirmajās pašvaldību vēlēšanās šogad klājies vāji un nevienā novadā tā nav kļuvusi par līderi.

Saeimas lielākā opozīcijas partija "Saskaņa" iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās 2013. gadā startēja kā "Saskaņas centrs". Tolaik lielāko balsu skaitu izdevās savākt trīs pilsētās – Rīgā, Rēzeknē un Daugavpilī; kā arī vēl četros novados – Viļānos, Garkalnē, Kārsavā un Zilupē.

Šogad "Saskaņas" rezultāti ir pieticīgāki. Līderpozīciju noturēt izdevies tikai trīs pašvaldībās – Rīgas un Rēzeknes pilsētā un Viļānu novadā.

Vēl - par vienu procentpunktu gūta uzvara Rēzeknes novadā, bet Daugavpils pilsētā un vēl četros novados šoreiz nācies piekāpties citām partijām. Rezultātā ietekme kritusies par četriem novadiem.

Arī "Vienotība" šajās vēlēšanās spējusi pārliecināt mazāk pašvaldību iedzīvotāju nekā 2013.gadā. Toreiz "Vienotības" saraksts uzvarēja desmit pašvaldībās. Galvenokārt Vidzemē un Zemgalē.

Šogad gaiši zaļās krāsas kļuvis mazāk. Ietekme zaudēta Inčukalna, Līgatnes, Madonas un Ropažu novados. "Vienotībai" kopumā ir par pāris novadiem mazāk.

Nacionālajai apvienībai (NA) izdevies mazliet palielināt savas krāsas pārstāvniecību Latvijas novadu kartē. Pirms četriem gadiem līderpozīciju izdevās izcīnīt Priekules, Engures, Bauskas, Kocēnu un Krustpils novados.  Iecavas novadā lielāko balsu skaitu izdevās savākt, sadarbojoties ar Latvijas Zemnieku savienību.

Šajās vēlēšanās Iecavā līderpozīcijā izdevies nonākt pašu spēkiem. NA atbalstītājiem piepulcējušies arī Aizputes, Saulkrastu un Smiltenes novadi. Tikmēr uzvarētāja pozīcija zaudēta Krustpils novadā.

Novadu skaita ziņā NA ietekme pieaugusi par diviem novadiem salīdzinājumā ar 2013.gadu.

Politisko spēku grupas – Reģionu alianses, Vidzemes partijas un vēlāk radītās Latvijas Reģionu apvienības, kas bieži novados startējuši kopā, – pārklājums Latvijas kartē pēc 2013.gada vēlēšanām izskatījās visai pieklājīgs – uzvara 18 novados.

Šogad – seši novadi mīnusā. Savukārt Siguldas un Stopiņu novados izdevies varu saglabāt, apvienojoties ar vēl kādu partiju. Klāt nācis viens – Ādažu novads. Rezultātā pašu spēkiem uzvarēts 11 pašvaldībās.

ZZS, kuras pārstāvji pašvaldību vēlēšanās mēdz startēt arī atsevišķi kā Latvijas Zemnieku savienība un Latvijas Zaļā partija, uzvarētāju kartē bija plaši pārstāvēta jau pēc iepriekšējām vēlēšanām – 26 pašvaldībās.

Lai arī šogad trijos - Amatas, Dagdas un Aizputes - novados cilvēki vairāk izvēlējušies balsot par kādu citu spēku,

"zaļie" un "zemnieki" savu ietekmi valstī kopumā tik un tā vairojuši. Klāt nākuši 11 novadi, un rezultātā šogad viņi uzvaru svin 33 pašvaldībās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti