4. studija

Ceturtā studija

4. studija

Ceturtā studija

Kāpēc Latvijas programmētāju reputācija pasaules mērogā ir apdraudēta?

Kamēr nomnieks strīdas ar «Deglava birojiem», cits uzņēmums netiek pie sava īpašuma

Biroju centra “Deglava biroji” un nomnieka “Tower Lords” strīds par 5000 eiro lielu parādu apdraud citu uzņēmumu darbu, jo biroja centrs ir aizturējis “BTC studios” Latvijas uzņēmumu datorus un citu tehniku, kas atradās sadarbības partnera “Tower Lords” nomātajās telpās. Advokāti norāda, ka biroja centrs nevarēja aizturēt trešo personu mantas, bet “Tower Lords” vērsies policijā, ziņoja LTV raidījums “4. studija”.

Daudzus priecēja ziņa, ka latviešu programmētājiem ir uzticēts veidot divas pasaules mēroga nozīmes mobilās lietotnes - spēles, kas bērniem ir ļoti drošas un piemērotas, un tajās ir redzami multiplikācijas tēli, kurus ikdienā bērni skatās “Disney Channel” un “Boomerang” televīzijās.  

Diemžēl šobrīd šis veiksmes stāsts draud beigties, jo programmētāji nespēj savu darbu turpināt.

“Principā iznomātājs ir prettiesiski aizturējis trešo personu īpašumus, izmantojot aizturējuma tiesības uz īpašumu, kas nav nomnieka vai apakšnomnieka īpašums,” skaidroja advokāts Kristaps Zaķis.

Viss sākās ar to, ka biroju centrs “Deglava biroji” iznomāja telpas SIA “Tower Lords”. Tas  savukārt noslēdza sadarbības līgumus ar citām juridiskām personām, tostarp – 2019. gadā Varšavā dibināta spēļu izstrādātāja giganta “BTC studios” Latvijā esošajiem diviem uzņēmumiem – “Madsword Studios” un “Game Oliver”.

“Nomniekam bija parāds no 2019. gada, bet tad tika noslēgta atsevišķa vienošanās, kuru nomnieks pildīja, maksāja un, sākoties šim sarežģītajam posmam, nomnieks vairs nevēlējās turpināt šīs attiecības un bez jebkāda konstruktīva dialoga un brīdināšanas iznomātājs telpas aizslēdza,” stāstīja advokāts.

Aizslēgtajās telpās atrodas vērtīga datortehnika, serveri, kuros glabājās ļoti svarīga informācija, taču kopš 27 .marta tai vairs nevar piekļūt.

Polijas uzņēmuma “BTC studio” galvenais akcionārs 4. studijai atklāja, ka jūtas kā situācijas upuris. Ne tikai kā fiziska, bet arī kā juridiska persona.

“Manas personīgās mantas, mūsu uzņēmumu datortehnika un vēl citu uzņēmumu intelektuālais īpašums ir ieslēgts “Deglava biroju” telpās. Mums nav ne mazākās nojausmas, vai tās vēl tur atrodas un kāds ir to stāvoklis. Ar iznomātāju - “Deglava biroji” - mums nav nekādu juridisko saistību vai vienošanās. Īrnieks - “Tower Lords” - ir mūsu sadarbības partneris, bet ne pie kādiem apstākļiem mēs nevaram uzņemties atbildību par viņu maksājumiem vai saistībām ar kādu citu,” sacīja "BTC Studios” akcionārs, cietusī persona Vojteks Kašickis.

“Savā uzņēmējdarbības pieredzē es nekad nevarēju iedomāties, ka mūsdienās Eiropas Savienības valstī ir iespējama šāda situācija. Tā vairāk atgādina Maskavu vai Minsku,” atzina Kašickis.  

“Man ir jāapšauba likumiskās aizsardzības un biznesa kultūras līmenis Latvijā. Vai patiesi šis ir veids, kā šeit risina lietas? Tas ir absurds, ka vienpersonīgi kāds pieņem lēmumu bez brīdinājuma pārtraukt juridisku vienošanos un aiztur nesaistītu pušu īpašumu. Es neko tādu iepriekš neesmu pieredzējis,” atzina uzņēmējs. 

Uzņēmums “Tower Lords” un spēļu izstrādātāji vērsās ar iesniegumiem Valsts policijā.

Advokāts informēja, ka parāds par īri ir aptuveni 5000 eiro, ko uzņēmums bijis gatavs samaksāt pāris mēnešu laikā. Savukārt ieslēgtās tehnikas vērtība ir mērāma desmitos tūkstošos eiro. Turklāt - tā nepieder parādniekam.

“Turklāt nomniekam tiek sūtīti rēķini par nomas maksu, bet iekšā jau viņš tur nav,” norādīja advokāts.

“Deglava biroju” pārstāvis Jurijs Manuilovs notiekošo kameras priekšā kategoriski atteicās komentēt. Viņš savu viedokli raidījumam sniedz rakstveidā: vaino nomnieku īpašuma bojāšanā, mēģinot patvarīgi iekļūt iznomātajās telpās, un uzsver, ka ir tiesīgs aizturēt parādnieka mantu.

“Atbilstoši starp SIA “Deglava biroji” un SIA “Tower lords” noslēgtajam līgumam un Komerclikuma 399. pantam, kura pirmā daļa nosaka, ka komersants ir tiesīgs aizturēt viņa valdījumā esošas otram komersantam piederošas kustamas lietas un vērtspapīrus, kuri, atbilstoši otra komersanta gribai uz komercdarījumu pamata ir nonākuši aizturētāja valdījumā, un neizdot šīs lietas un vērtspapīrus tik ilgi, kamēr nav apmierināts tāds aizturētāja naudas prasījums pret otru komersantu,” skaidroja  biroju centra “Deglava biroji” pārstāvis.

“4. studijas” uzrunātais jurists gan norāda, ka šajā situācijā, aizturot trešo personu īpašumu, biroju centra “Deglava biroji” vadība ir nopietni pārkāpusi likumu.

“Aizturējuma tiesības kā civiltiesisks un arī komerctiesisks instruments nekādā gadījumā nedrīkst skart trešās personas. Komerclikuma 399. pants ir īpaša, ekskluzīva tiesiska atkāpe no patvarības aizlieguma. Un šajā gadījumā, pieņemot, ka nomniekam tiešām ir telpu nomas parāds, iznomātājs drīkst aizturēt tikai un vienīgi nomniekam piederošas kustamas lietas, arī vērtspapīrus. Pret trešajām personām šāda iznomātāja rīcība var tikt atzīta kā smags likumpārkāpums, kas turklāt vērtējams no kriminālatbildības aspekta. Šīm trešajām personām ir tiesības uz nekavējošu sava īpašuma atgūšanu un tām nodarītā kaitējuma atlīdzību,” skaidroja zvērināts advokāts Aldis Alliks.

Tikmēr uzņēmums “Tower Lords” sola parādsaistības nokārtot un cer uz situācijas likumīgu atrisinājumu.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti