Rīta intervija

Intervija ar Māri Kučinski

Rīta intervija

Intervija ar Imantu Parādnieku

Intervija ar ģenerālprokuroru Ēriku Kalnmeieru

Kalnmeiers barikāžu 25. gadadienā: Vairums OMON kaujinieku palika nesodīti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Par īpašās milicijas vienības OMON pastrādātajiem bruņotajiem uzbrukumiem deviņdesmitajos gados pie atbildības saukta pavisam neliela daļa no visiem šīs specvienības kaujiniekiem, to intervijā Latvijas Radio atzina ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers, kurš barikāžu laikā vadīja prokuratūras Sevišķi svarīgu lietu pārvaldi.

Jautāts, vai kādreiz pie atbildības tiks saukti arī uzbrukumu organizatori, Kalnmeiers noteica:

"Diemžēl vairāk šādas iespējas nebūs. Man jāpiekrīt tam, ka pie atbildības tika saukta pavisam neliela daļa no visiem OMON kaujiniekiem.

Apsūdzības tika sagatavotas 74 personām, tai skaitā arī komandieriem, bet pie atbildības tika  saukti tikai 15 cilvēki, jo lielākā daļa no viņiem pēc  1991.gada augusta puča devās prom no Latvijas," stāstīja Kalnmeiers.

Lai arī šis personas izsludinātas starptautiskā meklēšanā un attiecīgās valstis, uz kurām šie cilvēki devās, lūgtas izdot OMON kaujiniekus, neviens no šiem lūgumiem netika apmierināts.

"Uz tiesu nosūtītas 15 personas, trīs no tām ir aizbēgušas jau. Kamēr lietā tika uzsākta iztiesāšana, notiesātas ir 12 personas. Reāls cietumsods tika piemērots tikai vienai personai – cietumā tika komandiera līmeņa kaujinieks [Sergejs] Parfjonovs, kuru pēc tam soda izciešanai nodeva Krievijā, kas viņu amnestēja," teica Kalnmeiers.

Pēc viņa sacītā, pašreiz visām lietām ir pielikts punkts saistībā ar noilgumu. "Visas lietas ir izbeigtas un atrodas arhīvā," teica  ģenerālprokurors.

Viņš atzina, ka Lietuvā OMON uzbrukumi pielīdzināti kara noziegumiem un genocīdam pret tautu. Taču Latvijā OMON kaujinieku darbība kvalificēta pēc toreizēja Kriminālkodeksa 59. panta kā nodevība un 162.panta par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, pielietojot vardarbību.

"Šeit genocīds nebija, jo faktiski mēs nesaskatījām, ka tur būtu šis genocīds pret tautu. Jo ar genocīdu saprot krietni lielāku upuru skaitu. Tā jau ir sistēmiska un sistemātiska vēršanās pret tautu, pret kaut kādu etnisku grupu  ar nolūku to iznīcināt. Šeit tādu darbību mēs nevarējām viņiem inkriminēt," atzina Kalnmeiers.

Viņš atzina, ka, piemēram, par tā sauktā trešā spēka esamību un lomu barikāžu laikā var runāt tikai pieņēmumu līmenī.

"Kamēr Krievija neatslepeno savus arhīvus šī jautājuma sakarā, mēs precīzi neuzzināsim," atzina Kalnmeiers.

Arī gadījumā, ja parādītos jauni fakti par OMON uzbrukumiem barikāžu dalībniekiem, Kalnmeiers visai skeptiski vērtēja iespēju atjaunot izmeklēšanu. "Uz pašreizējo brīdi man grūti iedomāties tādus faktus, kas būtu par pamatu atjaunot nu jau 25 gadu veco notikumu izmeklēšanu. Laiks ir pagājis ļoti liels."

Tiesa, nevar izslēgt iespēju, ka kāds no OMON pārstāvjiem uzraksta savu "atmiņu stāstījumu" vai ko tamlīdzīgu. "Tad es absolūti neizslēdzu tādu iespēju," atzina Kalnmeiers.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti