Kā atpazīt policijas darbinieku slinkumu un nevēlēšanos uzsākt kriminālprocesu?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ir situācijas, kad policijā ne vienmēr grib izmeklēt noziegumus. Viens no ierastajiem jautājumiem, kas tiek uzdots cietušajiem un kas var liecināt par darbinieku slinkumu skan šādi: Vai jūs gribat, lai mēs sākam kriminālprocesu? Raidījums “Aizliegtais paņēmiens” skaidroja, kā rīkoties gadījumā, kad policijas darbinieki nevēlas uzsākt kriminālprocesu un veikt izmeklēšanu.

Vai jūs gribat, lai mēs sākam kriminālprocesu? Tulkojumā šis jautājums nozīmē – izmeklēt vai neizmeklēt. Tas tālāk paredz vairākas noteiktas un konkrētas darbības. Daudzi cietušie, domājot, ka, piemēram, viņam nozagto telefonu tāpat neatradīs, dažkārt ļaujas šādai policijas darbinieku viltībai un saka – nē, nav nepieciešams pūlēties. 

Valsts policijas (VP) priekšnieks norādīja, ka policistam nav tiesību šādu jautājumu uzdot.

VP priekšnieks Armands Ruks skaidroja: “Saskaņā ar Kriminālprocesa likumu šis jautājums principā ir pēc būtības jau noteikts normatīvajā regulējumā. Obligāti jārosina kriminālprocess tajos gadījumos, ja pastāv pamats uzskatīt, tātad reāla iespēja, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Tas ir kriminālprocesa uzsākšanas pamats, un ir attiecīgi arī uz šo iesniegumu jāreaģē, ja ir noticis noziedzīgs nodarījums un mums ir reāls pamats tā uzskatīt.”

Taču, nesākot kriminālprocesu, tas var beigties ar ļoti savdabīgu situāciju, kādā, piemēram, šobrīd nonākusi kāda sieviete, kurai septembra sākumā Jelgavā tika nozagts mobilais telefons un viņa vērsusies policijā.

Viņa rakstījusi iesniegumu, bet, kā izrādījās vēlāk, policija viņu apvārdojusi tikai sniegt informāciju par notikušo, nevis sākt kriminālprocesu. Fragments no sievietes pirmā iesnieguma policijai:

“Par notikušo policijai ziņoju informācijas nolūkā. Kriminālprocesa uzsākšanu es nevēlos. Ziņoju arī tāpēc, lai, ja nu gadījumā mobilais telefons tiek atrasts, būtu zināms tā īpašnieks”.

Tātad – nav kriminālprocesa, nav izmeklēšanas. Policija viņai arī uz nākamo iesniegumu, kad sieviete jau gribējusi, lai ierosina kriminālprocesu, atbildējusi, ka to nedarīs. Tāpat atbildējusi arī prokuratūra.

Bet jau novembrī sieviete atklājusi, ka nozagto mobilo telefonu kāds sācis lietot.

Ja nav izmeklēšanas, policijai nav arī īsti nekādu iespēju telefona meklēšanā iejaukties. Novembrī sieviete rakstījusi vēl vienu iesniegumu prokuratūrai, lai kriminālprocesu tomēr uzsāk, bet atbildi vēl nav saņēmusi. 

Prokuratūra oficiāli žurnālistiem norādīja, ka par Krimināllikuma 180. panta paredzēto nodarījumu kriminālprocesu uzsāk, ja saņemts tās personas pieteikums, kurai nodarīts kaitējums. Savukārt par pieteikumu uzskata tādu iesnieguma formu, kurā lūgts sākt kriminālprocesu, bet šādā gadījumā tāda nav. 

Ruks šādu notikumu komentēja ar izbrīnu: “Man vienkārši tiešām neticas, kad kāds policijas darbinieks vēl Latvijā cenšas šādā veidā vairākkārtēji tikt vaļā no iesniedzēja, kad acīmredzami cilvēkam tas telefons ir nozagts. Tādu gadījumu ir simtiem, vienkārši, kad nozog. Pieņem tos iesniegumus un uzsāk kriminālprocesu.”

VP priekšnieks norādīja, ka, ja arī sākumā sievietei ir atteikts, tad viņai aizvien ir tiesības lūgt sākt kriminālprocesu. Ruks skaidroja: “Ne visi cilvēki varbūt pārzina un saprot, un tā tālāk. Ja pēc cilvēka sniegto ziņu satura izriet tas, ka ir, iespējams, noticis noziegums, šis iesniegums bija jāpieņem attiecīgi jebkurā rakstiskā formātā un jāuzsāk kriminālprocess. Šeit arī šobrīd pat – kaut vai tas ir noticis septembrī.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti