Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Ē. Hānbergs grāmatā pateicas Tērvetei

Par atkritumiem maksās pēc to svara

Jūrmalā par atkritumiem būs jāmaksā pēc to svara

Ar laiku valstī varētu mainīties princips, kā tiek sastādīta cena, kuru maksājam par atkritumu apsaimniekošanu. Pavisam drīz, jau pēc mēneša, jauno kārtību izmēģinās pirmajā Latvijas pilsētā – Jūrmalā.

Ar 1.martu Jūrmalas iedzīvotājiem, kas atkritumus šķiro, varētu samazināties izmaksas par to apsaimniekošanu. Rēķinu piestādīs par atkritumu svaru, nevis konteinera tilpumu kubikmetros, kā līdz šim visā valstī. Vienkāršojot – ir iespēja tikt atalgotam, ja sadzīves atkritumu konteinerā pie mājas vairs nenonāk tik daudz gružu.

“Atkritumus, kurus šķiro, pirmkārt, pieņem pilnīgi bez maksas. (..) Jūrmalas pilsētai ir vairāk nekā 130 publiski pieejami dalītie atkritumu savākšanas punkti. Tos var izmanto visi pilsētas iedzīvotāji un viesi,” stāsta atkritumu apsaimniekotāja SIA “Clean R” izpilddirektors Valerijs Stankevičs.

Lai sistēmu ieviestu, atkritumu apsaimniekotājs iegādājies jaunas atkritumu mašīnas, un pie katra atkritumu konteinera pilsētā ir piestiprināts neliels čips. Tas ļauj fiksēt, kurš ir konteinera īpašnieks. Atkritumu auto savukārt ir aprīkoti ar sistēmu, kas ļauj atkritumus nosvērt brīdī, kad konteiners tiek pacelts, lai to iztukšotu.

Šī informācija pēc tam nonāk atkritumu apsaimniekotāja rīcībā. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā norāda – jaunums tas esot tikai Latvijā, bet ne pārējā Eiropā. Šāda sistēma pakāpeniski tiks ieviesta visā valstī. “Tas daudz precīzāk pasaka cilvēkam, cik tad viņam ir jāmaksā par to, ko viņš ir radījis,” pauda ministrijas Vides aizsardzības departamenta direktore Rudīte Vesere.

Viņa arī norāda – tas cilvēkus mudināšot ne tikai šķirot, bet domāt arī par to, cik lielu atkritumu apjomu tie rada kopumā. Jūrmalas iedzīvotāja Ilze pret ideju attiecas pozitīvi, tomēr norāda, ka šķirošanas konteineri ne vienmēr ir viegli pieejami un tas pilsētai būtu jāsakārto, lai šķirot tiešām būtu izdevīgi. “Tie konteineri vienmēr ir šausmīgi pārpildīti. Viņus neaizved laikā, un iedzīvotāji ir spiesti braukāt pa pilsētu, kur vēl var kaut ko ielikt,” sacīja Ilze.

Iepriekš Latvijas Televīzijai iedzīvotāji arī pauda bažas, ka cilvēki varētu sākt atkritumus mest kaimiņu konteineros vai arī mežā, lai pašiem būtu jāmaksā mazāk. Pilsētas domes pārstāvis gan uzskata, ka būs cilvēki, kas rīkojas negodīgi, neatkarīgi no sistēmas. “Ar to jācīnās sabiedrībai kopumā. Ja ar cirvi nogalina cilvēku, tas nenozīmē, ka cirvi nevajadzētu pārdot veikalā,” sacīja Jūrmalas domes Pilsētsaimniecības komitejas priekšsēdētājs Jānis Lediņš.

Atkritumu apsaimniekotāji “Clean R” arī neslēpa, ka atkritumu nešķirotājiem pakalpojums ar laiku varētu kļūt dārgāks. Ar katru gadu esot jāmaksā lielāks nodoklis par tiem atkritumiem, kurus nepārstrādā, bet apglabā.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Populārākie
Interesanti