Dienas ziņas

Valsts policijas iecirkņi sliktā stāvoklī

Dienas ziņas

"Zeiļas lietā" pabeigta izmeklēšana

Jelgavā no atkritumiem ražos siltumu

Jelgavā no atkritumiem ražos siltumu; jelgavnieki raizējas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Koģenerācijas stacijā Jelgavā iecerēts nākamgad siltuma ražošanā izmantot atkritumu masu. Sākotnēji tās būšot 30 tūkstoši tonnu gadā, kas ļaušot gan noturēt apkures tarifu esošajā līmenī, gan samazināt poligonā noglabājamo atkritumu daudzumu. Citās Eiropas valstīs tā esot ierasta prakse, tomēr jelgavnieki raizējas, ka atkritumu masa pievilinās grauzējus un izplatīsies nepatīkamas smakas.

Vairāk nekā 16 000 mājsaimniecību un uzņēmumu Jelgavā saņem siltumu, kura ražošanai  galvenokārt tiek izmantota biomasa un nedaudz arī kūdra un  dabasgāze. Turpmāk uzņēmums ''Fortum Latvia'' iecerējis kā kurināmo izmantot arī speciāli sagatavotu atkritumu masu.

''Fortum Latvia'' valdes priekšsēdētājs Andris Vanags norāda, ka jaunā pieeja ietekmēs cenas: “Efektīvi izmantojot šo resursu siltumenerģijas ražošanā, uzņēmums var izvēlēties resursus, kas ir vislētākie konkrētajā brīdī. Ja biomasas cena būtiski pieaug, kas ir prognozēts, tad,

izmantojot atkritumus, siltumenerģijas cenas pieaugums būs būtiski mazāks.”

Jauno kurināmo veidošot šķirojamo atkritumu apstrādes pārpalikumi. Sākotnēji tās varētu būt 30 000 tonnas gadā. Pārbūvēt kurtuvi nevajadzēšot, jo, izveidojot koģenereācijas staciju,  šāds kurināmais jau bijis plānots. No jauna tikšot izbūvēta vien slēgta tipa atkritumu masas kurināmā pieņemšanas vieta,

kā arī uzlikti papildu filtri.

“Galvenais plastmasas sadedzināšanai ir pietiekoši augsta temperatūra un pietiekoši ilgs laiks izturēt šo temperatūru. Tad visi organiskie savienojumi tiek termiski neitralizēti, un mēs iegūstam inertu materiālu, kas ir pelni,” skaidro Vanags.

Uz sākotnējo sabiedrisko apspriešanu sanākušie pārdesmit jelgavnieki stāstam  par šādu apkures tarifu nepalielināšanu gan īsti netic. “Ņemot vērā, ka uzņēmums jau ilgstoši ir OIK saņēmējs un redzot, cik ir samazinājies tarifs, kļūstot par OIK saņēmēju, es ļoti apšaubu to iespēju, ka tagad uz šī rēķina būtiski samazināsies tarifs,” saka jelgavnieks Lauris Zīverts.

Arī maksa par atkritumu izvešanu, viņuprāt, varētu samazināties vien tad, ja tiktu izmantoti tikai atkritumi no Jelgavas pilsētas. Turklāt ir bažas par risku, ka tiks ievesti atkritumi arī no citām valstīm, ko uzņēmuma pārstāvji gan noliedz. 

Tikmēr tuvējo māju iedzīvotāji bažījās par grauzēju un mušu savairošanos, kā arī citiem sadzīviska rakstura traucēkļiem. “Mums, iedzīvotājiem, jau ir pretenzija pret trokšņu līmeni pie rūpnīcas, tāpēc

mēs nezinām, kas būs ar smakām, kas būs ar transporta plūsmu. Un tas tiešām ir ļoti tuvu dzīvojamai apbūvei.

Tuvākā dzīvojamā māja ir 50 metri,” norāda jelgavniece Ilva Mieze.

 Iesniegt priekšlikumus par  atkritumu izmantošanu apkurē jelgavnieki var līdz 28. februārim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti