Aktuāli

Skolu ēdinātāji ceļ trauksmi, ka ar 1,42 eiro viena bērna brīvpusdienām nepietiek

Aktuāli

Liepājā pēc vēlēšanām kaislības virmo ap mēra krēslu, koalīcijas izveidi

Jēkabpils domē pēc vēlēšanām kopēja valoda joprojām nav atrasta

Jēkabpils domē pēc vēlēšanām kopēja valoda joprojām nav atrasta

Jēkabpils pilsēta aizvadītajās pašvaldību vēlēšanās izcēlās ar visai lielu partiju skaitu, un vēlēšanu rezultātā varu zaudēja iepriekšējais pilsētas mērs. Lai arī tāpat kā iepriekšējā sasaukumā šobrīd domē šķietami nav opozīcijas, tomēr šķelšanās domē jūtama, tiek piesaukts pat diktatorisms.

Kopumā vēlēšanās piedalījās 10 partijas, no kurām domē šobrīd pārstāvēti deviņi politiskie spēki, kas rada visai sadrumstalotu politisko situāciju pilsētā. Krietni mazāk vēlētāju nekā citkārt aizvadīto 20 gadu laikā savu balsi atdeva par ilggadējā mēra Leonīda Salceviča pārstāvēto Jēkabpils reģionālo partiju, kas arī noteica priekšsēdētāja nomaiņu.  Iedzīvotāji gan īpašas pārmaiņas pilsētas vadībā pagaidām nav novērojuši.

“Nekas mainīties nevar; kamēr nemainīsies valsts līmenī, nekas arī uz vietas mainīties nevar,” tā aizvadītos trīs mēnešus kopš politiskās varas maiņas Jēkabpils domē, kad Salceviča vietā nāca bijušais Krustpils novada izpilddirektors Raivis Ragainis, vērtē vietējie iedzīvotāji.

Pavisam cita gaisotne valda pašā Jēkabpils pilsētas domē, kur pēc pašvaldību vēlēšanām joprojām ir zināms saspringums.

Pašvaldību vēlēšanās Jēkabpils pilsētā 13 deputātu mandātus sadalīja kopumā deviņas partijas, nevienai neiegūstot vairāk par trīs vietām domē. Salceviča pārstāvētā Jēkabpils reģionālā partija ieguva trīs deputātu vietas, pa divām "Saskaņa" un Latvijas Zaļā partija. Pārējās pa vienai sadalīja atlikušās deputātu vietas domes krēslos.

Uz kāroto domes priekšsēdētāja amatu kandidēja divi cilvēki – pats  Salcevičs un Ragainis no Latvijas Zaļās partijas, kas jau jūnija sākumā paziņoja, ka par koalīcijas izveidi vienojušās piecas no deviņām Jēkabpils domē ievēlētajām partijām.

Tolaik Leonīds Salcevičs aģentūrai LETA komentēja, ka šīs ziņas neuztver nopietni. "Mani nevarēs iedzīt stūrī un aizbāzt muti," teica politiķis, skaidrodams, ka opozīcijā strādāt negrasās.

Salcevičs: Vadībai “sakāpis galvā”

Taču situācija mainījās. Lai netiktu izstumts no mēra krēsla balsojuma rezultātā, Salcevičs pats atsauca savu kandidatūru un kopā ar vēl 10 deputātiem nobalsoja par jauno pašvaldības vadītāju Raivi Ragaini.

“Es uzskatu, ka vēlēšanas esmu uzvarējis es, bet.... esmu novērtēts visaugstākajā līmenī visās ministrijās, ir godalgas, ir diplomi, ir ordenis... Tad nu astoņi mani kolēģi mani nav līdz galam novērtējuši, drusciņ savādāk domā, bet es par to neapvainojos,” tā liktenīgajā pilsētas domes sēdē teica Leonīds Salcevičs, kurš līdz tam 20 gadus vadījis Jēkabpils pilsētu.

Tagad Salcevičs vairs neslēpj rūgtumu, kas palicis pēc jūnija vidū zaudētā amata.

Bijušais priekšsēdētājs uzsver, ka viņa pieredzi un zināšanas koalīcija pat nemēģina izmantot.

“Kad mēs balsojām par šo jauno politisko varu, es un mani vēl divi biedri no mūsu tā saucamā kodola, es negribu teikt opozīcijas, balsoja par jauno politisko vadību – Ragaiņa kungu; mēs uzsvērām, ka mēs balsojam, atbalstām tikai tāpēc, ka gribam aktīvi piedalīties darbā, gribam strādāt Jēkabpils pašvaldības labā. Ir pagājuši trīs mēneši – ar mums absolūti ne par ko nav diskutēts, domes lēmumi tiek pieņemti šaurā lokā..... Viss notiek tādā steigā, klusumā. Es nezinu, uz kurieni steidzas un kāpēc ar mums nekonsultējas,” sacīja Salcevičs.

Eksmērs arī uzsvēra, ka, lai arī pašlaik Jēkabpils domē ir izveidota koalīcija, bet nav opozīcijas, daļai deputātu ne vārds, ne darbi netiekot doti.

“Man liekas, ka veidojas mazs diktatorisms, var teikt, ka nav cita viedokļa - ir mans un jūsējais, nepareizais, un tas jau ir izskanējis bieži publiskā telpā – mēs un jūs. Mēs esam tā pozīcija, un jūs esat opozīcija. Mēs nekad sevi par opozīciju nekur neesam deklarējuši. Un vēl tas ciniskais sauciens - kā mēs nolemsim, tā būs! Sakāpis kaut kas galvā!” sprieda Salcevičs.

Jaunais mērs: Visi strādā draudzīgi

Savukārt domes deputāts Aivars Kraps, kurš Jēkabpils domē nav jaunpienācējs, bet pilda deputāta pienākumus jau trešo sasaukumu, uzskata, ka pilsētas vadību pēc Salceviča aiziešanas gaida ne tie vieglākie laiki, jo eksmēra plašie sakari ministrijās un dažādās valsts iestādēs bija liels trumpis pašvaldības darbā.

“Manā skatījumā koalīcija neiet konsekvencē, ko viņi solīja pirms vēlēšanām. Iedzīvotāji gaidīja straujas pārmaiņas un, atklāti sakot, es arī domāju, kad sanāca kopā visi tie, kas gribēja straujas pārmaiņas, ka viņas būs gan štatos, gan visur kur. Diemžēl viņu nav, un, ja viņi uzskata, ka mēs darījām visu nepareizi, tad viņi iet identiskās pēdās,” sacīja Kraps.

Savukārt Jēkabpils domes koalīcijā sastāvā esošais partijas “KPV LV” pārstāvis Kaspars Ģirģens atzina, ka aizvien vairāk jūtas vīlies gan koalīcijas, gan opozīcijas deputātu darbā, jo viņa mērķi – izskaust korupciju un nejēdzības pašvaldībā - īpaši neatbalsta ne vieni, ne otri.

“Esmu domē nācis darboties cilvēkiem, un esmu par to, lai pieņemtu arī lēmumus cilvēkiem. Tad šobrīd ir saskatāma cīņa manī iekšā, ka es nevaru daudzas lietas pieņemt, kuras ir bijušas ļoti daudzus gadus, un izskatās, ka tā arī uz priekšu notiks. Šobrīd aktuālos lēmumos, kur es saskatu kādas nepilnības, kur kāda patvaļība, es nejūtu to atbalstu, lai sakārtotu šīs lietas,” pauda Ģirģens.

Tajā pašā laikā jaunais pilsētas mērs Raivis Ragainis uzstāj - situācija domē ir normāla, visi strādā draudzīgi.

“Domes sēdēs tie lēmumi tiek pieņemti diezgan raiti, un pagaidām nekādu problēmu es tur neredzu. Mēs neesam baigi diktatoriska koalīcija, mēs uzklausām, protams, visus viedokļus, arī opozīcijas viedokļus, mēģinām izvērtēt, lai tas darbs varētu raiti iet uz priekšu,” sacīja Ragainis.

Runājot par kadru politiku, mērs viennozīmīgi uzsvēra – domes štati tikšot pakāpeniski samazināti, jo, palielinot minimālo algu valstī, visiem domes darbiniekiem automātiski būs jāpalielina atalgojums, un tas nozīmē, ka kādam būs arī jāaiziet.

“Mēs neatnācām, lai šeit meklētu mūsējos, jūsējos vai kādus citus; mums ir vajadzīgs, lai notiktu darbība, un ne vienmēr tā, ko liela daļa grib, ar pēkšņo tīrīšanu ir pozitīvs rezultāts. Mums interesē, lai šie darbinieki, kas šeit ir, lai viņi strādātu ar pilnu atdevi,” skaidroja Ragainis.

Jaunais domes priekšsēdētājs Ragainis jau ir apsekojis visas septiņas pašvaldības kapitālsabiedrības, un tikuši izdarīti arī zināmi secinājumi. Ieņemamo amatu jau ir atstājis SIA “JK Namu pārvalde” valdes loceklis. Tāpat izsludināts konkurss uz vakanto valdes locekļa amatu SIA “Vidusdaugavas SPAAO”. Cita kapitālsabiedrība  -  SIA “Jēkabpils siltums” ir atradusi iespēju pilsētā par 2% samazināt apkures tarifu, jo vieni no lielākajiem apkures rēķiniem valstī ir tieši šeit.

Pašlaik uz kopējā politiskā fona Latvijā Jēkabpils īpaši neatšķiras. Šūmēšanās domē turpinās, bet vismaz pagaidām opozīcija apvērsumu domē neplāno, taču tādu iespēju pilnībā neizslēdz.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti