Jānis – joprojām izplatītākais vārds Latvijā, tomēr tā popularitāte mazinās

24. jūnijā vārda dienu Latvijā svin nedaudz vairāk kā 47 000 Jāņu. Jānis Latvijā joprojām ir visizplatītākais vārds, tomēr pēdējos 20 gados tā popularitāte mazinās. Vecāki jaundzimušajiem zēniem arvien biežāk izvēlas likt vārdus bez garumzīmēm, un pēdējos piecos gados sevišķi populāri ir tādi vārdi kā Roberts, Olivers un Marks. Vārds "Jānis" gan vēl stingri turas 100 populārāko Latvijas vārdu sarakstā, savukārt "Līga" šo sarakstu pirms diviem gadiem pameta.

Jānis – joprojām izplatītākais vārds Latvijā, tomēr tā popularitāte mazinās
00:00 / 03:01
Lejuplādēt

Centrālās Statistikas pārvaldes dati par 100 populārākajiem vārdiem pēdējo 100 gadu laikā liecina, ka visilgstošākā popularitāte ir tieši vārdam "Jānis". No 1918. gada līdz 2000. gadam tas nemainīgi ieņēmis pirmo vietu, kas nozīmē, ka šajā periodā jaundzimušajiem visbiežāk lika tieši Jāņa vārdu.

Pēc 2000. gada situācija mainījās, vispirms līderpozīcijās izvirzījās vārds "Daniels", tad "Roberts", bet pēdējo gadu līderis ir "Olivers".

Par pēdējo gadu tendencēm stāsta Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārstāve Madara Puķe: "Līdz 2019. gadam 20 gadus personvārds "Roberts" bija populārāko vārdu topa pašā augšgalā, bet pēc 2020. gada tas mainījās un pēdējos divus gadus vecāki izvēlas jaundzimušajiem puisīšiem dot vārdu "Olivers". Pērn 185 puisīši tika nosaukti par Oliveriem un populārākais vārds meitenītēm bija Emīlija. Diemžēl, ne Jānis, ne Līga nav šo topu desmitniekā."

"Jānis" šobrīd 100 populārāko vārdu sarakstā ir 22. vietā, bet Līga pirms diviem gadiem šo sarakstu pameta.

Līgas ziedu laiki bija 70., 80. un 90. gadi, visvairāk Līgas vārdu jaundzimušajām meitenītēm lika 1990. gadā, kad šis vārds izvirzījās 4. vietā – stāsta Centrālās Statistikas pārvaldes pārstāve Sanda Rieksta: "Šobrīd mazo meiteņu vidū vārds "Līga" vairs nav sevišķi izplatīts. Pirms pieciem gadiem tas vēl turējās pirmajā simtniekā 94. vietā, bet kopš 2020. gada simtnieku ir pametis pavisam."

Pēdējo piecu gadu laikā vispopulārākie vārdi jaundzimušajām meitenēm ir Sofija, Emīlija, Alise, Marta un Anna.

Neparastākais populārais jaunpienācējs ir vārds "Mia" ar latviešu valodai svešādu skanējumu un rakstību.

Vispār kopumā viena no tendencēm ir jaundzimušajiem likt vārdus bez garumzīmēm un mīkstinājuma zīmēm. Sanda Rieksta skaidro: "Es domāju, ka daudzi vecāki domā par to, kā šo vārdu izrunās un pierakstīs ārpus Latvijas."

Lai arī maziem zēniem nu jau 20 gadus vārdu "Jānis" vairs neliek tik bieži, ņemot vērā šī vārda kopējo ilggadīgo popularitāti, kopumā visu paaudžu vīriešu vidū Jānis joprojām ir visizplatītākais vārds.

Sanda Rieksta turpina: "Ja mēs vērtējam visus Latvijas vīriešus, sākot no simtgadniekiem līdz jaundzimušajiem, tad Jānis joprojām ir absolūti populārākais visu, visu Latvijas vīriešu vārds."

Tikai dažās Latvijas vietās par Jāni vēl izplatītāks visu paaudžu vīriešu vidū ir vārds "Aleksandrs", tas ir atsevišķos Latgales novados, kā arī Rīgā un Pierīgā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt