Panorāma

Aculiecinieks aiztur šoferi divu promiļu reibumā

Panorāma

Baltkrievu opozicionārs: Lukašenko nāksies aiziet pusgada laikā

Politiķi meklē Satversmes tiesas tiesneša amata kandidātu

Izskan vairākas kandidatūras Satversmes tiesas tiesneša amatam

Nākamo divu nedēļu laikā Saeimas deputātiem būs jāvienojas par piemērotāko kandidātu Satversmes tiesas tiesneša amatam. Amats vakants kļuvis pēc tam, kad līdzšinējā Satversmes tiesas priekšsēdētāja Ineta Ziemele pieņēmusi darba piedāvājumu Eiropas Savienības (ES) Tiesā. Lai arī oficiāli vēl neviens kandidāts šim ietekmīgajam amatam nav izvirzīts, izskanējušas jau vairākas kandidatūras.

Saeimas deputātiem Satversmes tiesas tiesneša amata kandidāti jāizvirza līdz 8. oktobrim. Viena no pirmajām, kuras vārds izskanējis šim amatam, ir partijas "Jaunā Vienotība" Saeimas frakcijas  deputāte Inese Lībiņa-Egnere.

"Mēs ļoti uzmanīgi vērosim, kādi būs pārējo kolēģu viedokļi un redzējums. Egnerei ir pašai  jāpieņem lēmums, vai viņa grib kandidēt," teica partijas "Jaunā Vienotība" priekšsēdētājs Arvils Ašeradens.

Opozīcijā esošā Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS)  jau pieņēmusi lēmumu amatam virzīt bijušo Satversmes tiesas priekšsēdētāju Gunāru Kūtri.

"Kūtris Satversmes tiesā ir strādājis divus termiņus, pozitīvi vērtēts sabiedrībā un tieši tas, kas tagad būtu vajadzīgs Satversmes tiesai," sacīja ZZS Saeimas deputāts Armands Krauze.

Taču, visticamāk, būs vēl vairāki amatu pretendenti. Atsevišķas frakcijas ir gatavas pašas uzrunāt un virzīt savus kandidātus.

"Mēs aktīvi strādājam, lai uzrunātu jomas profesionāļus, kas atbilst prasībām. Es ceru, ka šim amatam būs konkurence," teica Saeimas deputāts Juris Jurašs (Jaunā konservatīvā partija).

Tāpat "Attīstībai/Par!" deputāte Inese Voika atzina: "Mēs rīkojamies aktīvi un meklējam labākos kandidātus, ko piedāvāsim koalīcijas partneriem."

Tikmēr opozīcijā esošās partijas "Saskaņa" deputāts Andrejs Klementjevs atklāja: "Ja koalīcija vienosies par savu kandidātu, mums tur nebūs, ko teikt. Ja viņiem nebūs viens kandidāts, mēs ļoti daudz, daudz ieguldīsim savas balsis nākamā Satversmes tiesas tiesneša amata kandidātā."

Lai arī kandidātu vidū visskaļāk izskanējis Lībiņas-Egneres vārds un viņu kā piemērotu amatam atzinusi arī līdzšinējā Satversmes tiesas priekšsēdētāja Ziemele, vairāki politiķi kuluāros ir skeptiski. Lībiņa- Egnere pēdējos desmit gados strādājusi likumdošanā un ievēlēšanas gadījumā viņai var nākties lemt par pašas pieņemto likumu atbilstību Satversmei.

Tāpat neoficiāli izskanējis, ka uzrunāts kandidēt amatam ir kāds sabiedrībā zināms un cienīts advokāts un arī Latvijas Universitātes mācībspēki.

KONTEKSTS:

Bijusī Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) tiesnese Ziemele par Satversmes tiesas priekšsēdētāju ievēlēta 2017. gada maijā. 2020. gada maijā Ziemele pārvēlēta amatā uz vēl trim gadiem. Taču šā gada septembra pirmajā pusē Ziemele apstiprināta vakantajā ES Tiesas tiesneša amatā.

Satversmes tiesa īsteno konstitucionālo kontroli. Proti, tiesas spriešanas būtība Satversmes tiesā atšķirībā no citām tiesām ir izšķirt strīdus par tiesību normu atbilstību augstāka juridiskā spēka tiesību normām. Piemēram, vai pieņemtais likums atbilst Satversmei.

Satversmes tiesā var vērsties jebkurš cilvēks, ja viņš uzskata, ka ar likumu vai citu normatīvo aktu ir aizskartas viņa Satversmē ietvertās pamattiesības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti