4. studija

4.studijas viesis - kardiologs, asociētais profesors KĀRLIS TRUŠINSKIS

4. studija

Vecāki, noguruši pildīt mājasdarbus, gaida brīvdienas...

Bīstama tendence - elektronisko cigarešu šķidrumam pievieno medikamentus

Izskan bažas par jauniešu iespēju apreibināties ar veipu un medikamentiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Veipa šķidruma pagatavošanai izmanto bāzi, kas ir glicerīns, un tam pievieno dažādas garšiņas. Bet mūsdienu jaunieši ir izdomājuši savu veidu, kā apreibināties - viņi bāzei pievieno dažādus medikamentus, vēstīja LTV raidījums “4. studija”.

Raidījuma skatītāju uztrauc internetā redzētais ārvalstu video, kurā jaunieši veipo elektronisko cigareti, kuras sastāvā ir miega hormons – melatonīns. 

Pusaudžu resursu centra narkoloģe Maija Žuka skaidroja, ka melatonīnu dēvē arī par miega hormonu, kas izstrādājas organismā un regulē mūsu miega ritmu. Bet melatonīnu kā preparātu var iegādāties arī bez receptes.

Melatonīna lietošana kopā ar veipa šķīdumiem, “protams, ir kārtējā jauniešu interpretācija, kaut kāda eksperimentēšana un kaut kāda, teiksim, varbūt - sajūtu meklēšana”.

“Kāds varbūt, izlasot šo instrukciju, ir iedomājies, ka caur šo inhalāciju var dabūt kaut kādus efektus. Bet arī šādu bezrecepšu līdzekli kā melatonīns var pārdozēt, arī tam var būt kaitējošas sekas. Tas nav tik vienkārši,” brīdināja narkoloģe.

Latvijā melatonīnu var iegādāties jebkurā aptiekā bez receptes. Tas ir oficiāli reģistrēts Pārtikas un veterinārajā dienestā kā uztura bagātinātājs, tāpēc tiek tirgots bez vecuma vai kādiem citiem ierobežojumiem. Cena – no 5 līdz 30 eiro.

Savukārt skatītāja norādītajā video redzamo melatonīna veipu Latvijā legāli nav iespējams iegādāties, pārliecinājās “4. studija”, jautājot populārākajos e-cigarešu veikalos un arī mēģinot to pasūtīt internetā.

Šādu veipu līdz Latvijai negrasās piegādāt pat pasaulē populārākie interneta lielveikali.

Narkoloģes praksē līdz šim nav bijis gadījumu, kad jaunieši veipa šķidrumā būtu jaukuši klāt aptiekās pieejamos bezrecepšu medikamentus vai uztura bagātinātājus, arī Amerikā slaveno melatonīnu.

Aptiekās neprasa, kādiem mērķiem pircējs, tostarp pusaudzis, iegādājas bezrecepšu medikamentus. Taču farmaceiti, kuri ikdienā vēro iepirkšanās paradumus, uzskata, ka pusaudžiem un jauniešiem nav pieejama pietiekoša informācija par viņu veselību un arī dažādu vielu lietošanas, tostarp veipošanas sekām.

“Man ir jāpiekrīt tam faktam, ka, palielinoties elektronisko cigarešu popularitātei, sākusies lielāka glicerīna iegāde, bet mēs nezinām, kādam nolūkam tas tiek pielietots,” raidījumam atzina farmaceits Grigorijs Golubs.

Glicerīns, kas tiek izmantots kā veipa bāzes šķīdums, ir kosmētisks līdzeklis. Tas ir maztoksisks, bezkrāsains sīrupveida šķidrums ar saldu garšu. Glicerīnu izmanto gan kā ādas mīkstinātāju, gan arī vēdera izejas veicināšanai – klizmās.

Farmaceits uzsver, ka tas nav paredzēts iekšķīgai lietošanai un nav paredzēts inhalācijai nekādā veidā.

Veipu izplatība bērnu un pusaudžu vidū ir absolūti nekontrolēta. To sapratusi arī Veselības ministrija.

Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta direktore Santa Līviņa atzina, ka par problēmu ir domāts, un pašlaik Saeimā ir grozījumi Bērnu tiesību aizsardzības likumā, kas paredzēs sodus gan par lietošanu, gan par iegādāšanos, iesaistīšanu un arī glabāšanu.

Arī Valsts un pašvaldību policija ir norādījusi – ja bērnu nepieķer pie rokas, velkam to dūmu un atrodot to produktu pie viņa, tad īsti neko nevar izdarīt,” stāstīja  Līviņa.

“Tā kā par šo būs administratīvie sodi, mūsuprāt, tas arī palīdzēs risināt šos jautājumus,” sacīja ministrijas pārstāve.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti