De Facto

Rēzeknē – «Saskaņas» absolūtā vara

De Facto

Ieskats 28. maija „De Facto” tematos

Jēkabpilī rēķina, kā vēlēšanās iegūt vairāk balsu

IUB izmeklē Jēkabpils domes rīcību atdot miljonu vērtu projektu bez konkursa

Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB) uzsācis administratīvā pārkāpuma lietvedību saistībā ar Jēkabpils pilsētas pašvaldības rīcību, atdodot bez konkursa miljonu vērtu būvobjektu ģenerāluzņēmējam, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums "de facto".

Jēkabpils domes sēdē pērn nolēma, ka aizņemsies naudu un par 1 014 742 eiro pārbūvēs stadionu pie Jēkabpils Valsts ģimnāzijas. Taču bez domes lēmuma un bez iepirkuma procedūras stadiona pārbūvēšanu atdeva ģenerāluzņēmējam - pašvaldības firmai "Jēkabpils pakalpojumi". Tā nesen, paralēli atkritumu apsaimniekošanai, uzsākusi arī būvniecības biznesu.

"Tas ir jautājums administrācijai. Tas objekts bija pietiekami liels objekts, lai to nodotu iepirkumā, un tad redzētu tirgus cenu," raidījumam "de facto" atzīst Jēkabpils domes opozīcijas deputāts, "Ošukalns" valdes priekšsēdētājs Aigars Nitišs (Latvijas Zaļā partija).

Lēmums par stadiona pārbūvēšanas uzticēšanu pašvaldības pašas uzņēmumam pieņemts šaurākā lokā. Pašvaldības vadītājs to pamato ar steigu līdzekļu apgūšanā. 

"Mēs administrācija sanācām kopā, paanalizējām, ņemot vērā, ka bija ļoti saspringti termiņi, ņemot vērā, ka vēl bija 250 000 valsts finansējuma, kuru vajadzēja obligāti līdz gada beigām izlietot, bet futbola federācija, kas bija kā partneris, ļoti kavējās ar tehnisko noteikumu izstrādi (..) valsts jau to neliedz darīt. Un, lai saīsinātu procedūru, mēs atdevām, un viņiem tāpat jau jāveic iepirkums," saka Jēkabpils domes priekšsēdētājs Leonīds Salcevičs (Jēkabpils reģionālā partija).

Taču konkursi notiek jau par atsevišķiem pakalpojumiem, ne objektu kopumā. Tā šobrīd redzams, ka "Jēkabpils pakalpojumi" par kopumā gandrīz 700 000 tūkstošiem nopircis tādus pakalpojumus kā materiālu piegādi (352 301), tehnikas nomu (200 000), komunikāciju izbūvi (136 657).

Šos konkursus vinnējis Salcēviča partijas biedra, domes deputāta Māra Dimanta uzņēmums "Jēkabpils PMK".

"Es tai lemšanā neesmu piedalījies, bet domāju, ka viens no tiem iemesliem varētu būt laika limits naudas apgūšanā un futbola federācijas par seguma ieklāšanu. Konkursi tiek apstrīdēti, un pārstrīdēti, un tāds lēmums acīmredzot no pilsētas vadības tika pieņemts," saka Dimants.

Par Jēkabpils pašvaldības amatpersonu iespējamiem pārkāpumiem sabiedrība par atklātību "Delna" ziņojusi IUB, un pēc šī iesnieguma uzsākta administratīvā pārkāpuma lietvedība.

"Tagad viņi prasa, kāpēc mēs nodevām. Es tur neredzu problēmu. Juristi sagatavos, akceptēs, mēs to nosūtīsim. Atbildēsim.

Vismaz juridiskais dienests saka – priekšsēdētāj, nekāda krimināllieta nav. Vajag tikai paskaidrot, un IUB sapratīs," saka Salcevičs.

"Jēkabpils pakalpojumi" šobrīd ir pašvaldībai pilnībā piederošs uzņēmums. Bet vēl līdz aizvadītā gada maijam gandrīz puse no uzņēmuma piederēja SIA "AKUK", starp kura īpašniekiem ir arī Saeimas deputāta Dzintara Zaķa balsu pirkšanas lietā notiesātais uzņēmējs Andris Kozulis. Jēkabpils dome pērn "AKUK" daļas nolēma atpirkt par 350 tūkstošiem. Arī uzņēmuma vadītājs Jānis Hauka kandidē no Jēkabpils reģionālās partijas saraksta.

Jēkabpils domē būvniecības biznesu labi pārzina – vismaz četri no 13 deputātiem paši ir saistīti ar būvniecības biznesu. Vairāki uzvarējuši arī pašvaldības organizētajos būvdarbu konkursos.

Piemēram, "Jēkabpils PMK" pēdējo četru gadu laikā ieguvusi pasūtījumus par aptuveni septiņiem miljoniem eiro. Māris Dimants norāda, ka tā ir neliela daļa, aptuveni 10% no visa viņu kopējā apgrozījuma.

Līdzīgus uzsvarus liek arī SIA "Ošukalns" un "Jēkabpils dolomīts" īpašnieks, opozīcijas deputāts Nitišs, kura firmas šīs domes sasaukuma laikā ieguvusi pasūtījumus apmēram trīs miljonu vērtībā. Tā arī ir neliela daļa viņa biznesā.

Darbus aptuveni 750 tūkstošu eiro apmērā ieguvis SIA "Hektors", kas pieder partijas "Saskaņa" deputātam Broņislavam Ivanovskim. Arī viņš uzsver – "Hektors" strādā visā Latvijā, kopā ar lielākajām būvkompānijām.

IUB savu pārbaudi pagaidām vēl nav pabeidzis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt