Irāna liegusi sazināties ar aizturētā kuģa apkalpes locekli no Latvijas

Irānas varasiestādes liegušas iespēju sazināties ar piektdienas, 19. jūlija, vakarā aizturētā kuģa apkalpes locekli no Latvijas, informēja Ārlietu ministrija (ĀM).

ĀM paziņojumā presē norāda, ka Latvijai nav vēstniecības Irānā, tādēļ Somijas vēstniecība Tehernā lūgta iesaistīties, lai nodrošinātu konsulāro palīdzību aizturētajam mūsu valsts pilsonim. "Pašlaik notiek cieša koordinācija starp Latvijas un Somijas ārlietu dienestiem, lai nodrošinātu Latvijas pilsoņa tiesības, kurš ir Irānas varasiestāžu aizturētā tankkuģa “Stena Impero” apkalpes loceklis. Pašlaik Irānas varasiestādes ir liegušas iespēju sazināties ar Latvijas pilsoni," teikts ĀM paziņojumā.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") Latvijas Radio norādīja, ka Latvija vēlas panākt trīs lietas.

Irāna liegusi sazināties ar aizturētā kuģa apkalpes locekli no LatvijasMāra Rozenberga

  "Pirmkārt, pārliecināties, vai nav kaut kādas problēmas apkalpei un arī Latvijas pilsonim; otrkārt, lai šiem cilvēkiem būtu nodrošināts viss nepieciešamais, tostarp arī visa veida juridiska palīdzība, ņemot vērā Irānas puses paziņojumu, ka būs kaut kāda zināma tiesvedība par iespējamo kuģošanas drošības pārkāpumu, it kā izraisot sadursmi ar zvejnieku kuģi. Trešais, kas, protams ir virsmērķis, - taču es uzreiz brīdinu, ka tas nenotiks ne stundu, ne dienu laikā, tā nav filma, kas beidzas divās stundās, bet gan sarežģīts politisks un juridisks process, – tā ir mūsu pilsoņa atbrīvošana," pauda ministrs.

  Savukārt Latvijas Televīzijai Rinkēvičs norādīja, ka Somijas vēstniecības darbinieki ir bijuši Irānas  Ārlietu ministrijā, lūdzot nodrošināt konusulāro palīdzību, iespēju satikties un aicinājuši ņemt vērā Latvijas lūgumu pēc iespējas ātrāk atbrīvot Latvijas pilsoni. "Skaidrs, ka šobrīd Irānas puse grasās izmeklēt it kā notikušo incidentu starp tankkuģi un zvejnieku kuģi. Ir pilnīgi skaidrs, ka diez vai šī situācija atrisināsies ātri, jo ir arī ģeopolitiskie aspekti," tā Rinkēvičs.

  Latvijas Ārlietu ministrija plāno mobilizēt Eiropas Savienības kolēģus un pie tā strādā jau kopš sestdienas, 20. jūlija, rīta.

  KONTEKSTS:

  Uz Irānas aizturētā britu tankkuģa ir viens Latvijas valstspiederīgais. ĀM apstiprina, ka Irānas varasiestādes 19. jūlijā Hormuzas jūras šaurumā ir aizturējušas kuģi "Stena Impero", kas kuģo zem Lielbritānijas karoga un uz kura ir arī viens Latvijas valstspiederīgais.

  Uz Irānas varasiestāžu aizturētā britu tankkuģa "Stena Impero" dienējošais Latvijas valstspiederīgais ir kapteiņa vecākais palīgs, aģentūru LETA informēja VAS "Latvijas Jūras administrācijas" sabiedrisko attiecību speciāliste Sarma Kočāne. Vīrietis ir dzimis 1978. gadā.

  Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Jaunā Vienotība") sazinājies ar Eiropas Savienības (ES) augsto pārstāvi ārlietās un drošības politikas jautājumos Federiku Mogerīnī un Apvienotās Karalistes ārlietu ministru Džeremiju Hantu, lai vienotos par ciešu koordināciju un ES Ārējā dienesta atbalstu, panākot Latvijas valstspiederīgā atbrīvošanu.


  Pašlaik gan ministrijai nav informācijas par jūrnieku stāvokli uz sagrābtā kuģa. Zināms vien, ka kuģis atrodas Irānas ostā. Taču, tiklīdz ministrija iegūs jaunāku informāciju, Rinkēvičs solīja par to informēt.

  Vēstīts arī, ka Irānas varas iestādes piektdien sagrābušas divus britu tankkuģus Hormuza šaurumā. Otrais sagrābtais kuģis vēlāk tika atbrīvots. Rinkēvičs intervijā Latvijas Radio iepriekš informēja, ka uz šī kuģa bijuši četri Latvijas valstspiederīgie.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti