Dienas ziņas

Zviedrija atceļ lielāko daļu Covid-19 ierobežojumu

Dienas ziņas

Darvins – narkomānu un pīpmaņu bieds

Invalīdiem Baldonē saruks NĪN atlaides

Invalīdiem Baldonē saruks nekustamā īpašuma nodokļa atlaides

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pēc novadu reformas Baldonē dzīvojošajiem cilvēkiem ar īpašām vajadzībām nekustamā īpašuma nodokļu atlaides saruks par 20%. Pirms reformas gan tika teikts, ka salāgojot tiks ņemtas vērā augstākās atlaides, taču tas netika darīts, jo jaunā novada budžetam tas būtu pārāk liels slogs.

Lielākie ieguvēji jaunajā Ķekavas novadā būs ķekavieši un daudzbērnu ģimenes Baldonē, kam līdz šim atlaides bijušas mazākas.

Līdzšinējā Baldones novadā iedzīvotājiem tika dotas lielas nekustamā īpašuma nodokļa atlaides. 50% atlaide bijusi visiem mājokļiem. 1. grupas invalīdi saņēmuši 90% atlaidi, bet 2. grupas vientuļajiem invalīdiem atlaide bija 70% apmērā. Arī ģimenes ar bērniem invalīdiem saņēma 70% atlaidi. Būt dāsniem neesot bijis grūti, jo kadastrālā vērtība, salīdzinot ar citiem Pierīgas novadiem, esot salīdzinoši zema. Un cilvēku, uz kuriem lielās atlaides attiecās, nebija daudz.

"Es varu pateikt, ka tām četrām personām ar 90% atlaidi kopumā summa bija 293 eiro," pastāstīja ilggadējā Baldones novada domes priekšsēdētāja, Ķekavas novada domes deputāte Karina Putniņa (Latvijas Reģionu apvienība).

Pēc novadu reformas Baldones novads iekļauts Ķekavas novadā un arī atlaidēm visā novadā jābūt vienādām. Lielāki ieguvēji gan būs ķekavieši, kam līdz šim nebija tik dāsnu atlaižu mājoklim.

"Ķekavas novads, salīdzinot ar Baldones novadu, bija liels ar lielu iedzīvotāju skaitu. Baldones novads bija jūtami mazāks. Vēl jāņem vērā tas, ka Baldones novads līdz šim saņēma izlīdzinošā fonda finansējumu, bet Ķekavas novads maksāja ārā [fondam]," pastāstīja Ķekavas novada domes priekšsēdētāja preses sekretāre Ginta Logina.

Pirms reformas gan tika teikts, ka salāgojot tikšot ņemts vērā lielākais atbalsts. Tomēr gan Baldones 1. grupas invalīdiem, gan ģimenēm ar bērniem invalīdiem un vientuļajiem 2. grupas invalīdiem atlaides apjoms samazināsies par 20%. Netiks piemērota arī vispārējā atlaide mājoklim, jo tas neesot iespējams.

"Tā pa pozīcijām būs grūti pateikt, bet, ja mēs būtu pilnīgi visas nodokļu atlaides pievilkuši pie augstākās, tad mēs zaudētu 0,5 miljonus eiro. To mēs šogad nevarējām atļauties. Iespējams, visi šie noteikumi ir pārskatāmi, ja ir kāds jauns apstāklis vai iemesls," stāstīja Ķekavas novada Īpašumu komitejas priekšsēdētāja Kristīne Legzdiņa (Nacionālā apvienība).

Uzrunātie baldonieši gan ir samierinājušies un cer, ka zaudētāji nebūs, jo vairāk būšot sociālo pabalstu. Pašreiz notiek arī skolēnu brīvpusdienu apmaksas salāgošana, un arī tā nebūs par labu baldoniešiem.

Deputāte Putniņa sacīja: "Tikai Rīgas ierēdņi  varēja iedomāties, ka viss būs gludi un bez zaudējumiem. Nu, tā nav, un tā nebūs."

Kā skaidroja atbildīgajā ministrijā, tas nav pārkāpums. Kāda indivīda vai mājsaimniecības zaudējumi ieguvumus no reformas nemazinot.

"Reformas mērķis noteikti nav skatāms tikai nodokļu griezumā. Reformas mērķis būtu jāskata, vērtējot pašvaldības kopējo attīstību," sacīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Pašvaldību departamenta direktors Viesturs Razumovskis.

Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums nosaka, ka pašvaldībai ir jāizvērtē pievienoto novadu domju saistošie noteikumi un jāizveido jauni, tos salāgojot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti