Iespējamā krāpšanās Daugavpils Universitātē: vēl divi augstskolas padomes locekļi iesnieguši atlūgumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pēc aizdomām par krāpšanos Daugavpils Universitātē divi augstskolas padomes locekļi uzrakstījuši iesniegumu par atkāpšanos no amata, informēja Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM).

IZM norādīja, ka Vita Balode-Andrūsa un Toms Torims pauduši vēlmi atkāpties no padomes locekļa amatiem.

Valsts prezidenta kanceleja paziņojumā medijiem informēja, ka Toms Torims kā prezidenta pārstāvis universitātes padomē bija sazinājies ar Egilu Levitu, informējot par apstākļiem padomē, kas viņam ir nepieņemami un kuru dēļ Torims vairs neredz iespēju turpināt pildīt viņam uzticētos pienākumus. Torims iesniedza prezidentam oficiālu vēstuli.

Saistībā ar publiskājā telpā izskanējušo informāciju par iespējamu krāpšanos ar Eiropas Savienības (ES) Sociālā fonda līdzekļiem 600 000 eiro apmērā IZM jau pagājušajā nedēļā pieprasīja Daugavpils Universitātei sniegt paskaidrojumus saistībā ar sākto kriminālprocesu par ES struktūrfondu līdzekļu iespējamo izkrāpšanu. IZM uzsver, ka tāda rīcība nav pieļaujama nevienā Latvijas izglītības iestādē vai zinātniskajā institūcijā. Daugavpils Universitātes gadījumā tas nozīmē, ka nav bijusi pietiekama uzraudzība no Daugavpils Universitātes padomes puses. 

IZM atgādināja, ka padomes pienākumi ir noteikti Augstskolu likumā – augstskolas padome tostarp uzrauga rektora darbu un iekšējās kontroles un risku pārvaldības sistēmu darbību, pārskata to atbilstību un darbības efektivitāti.

Ministre uzskata – jāatkāpjas visai padomei, lai nebojātu reputāciju

Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša ("Jaunā Vienotība") intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" pauda, ka uzsāktā kriminālprocesa dēļ, lai nebojātu augstākās izglītības reputāciju kopumā, būtu jāatkāpjas visai universitātes padomei. 

Tikmēr Daugavpils Universitātes vadība ar rektori Irēnu Kokinu priekšgalā noraida, ka šis gadījums mestu šaubu ēnu pār augstskolas padomi, kamēr nav pierādīts pretējais, nesaskata nepieciešamību to atlaist. 

Kokina norādīja: "Kamēr nekas nav pierādīts, nekāda šaubu ēna uz padomes locekļiem nav mesta, līdz ar to diezin vai vajadzētu to atlaist vai atbrīvot."

Universitātes rektora vietnieks vainu krāpšanā neatzīst

Tāpat Daugavpils Universitātes rektora vietnieka amatu joprojām saglabā no augstskolas padomes atsauktais, aizdomās par krāpšanu turētais Jānis Kudiņš.

Kudiņš savu vainu krāpšanā ar ES fondu naudām neatzīst. 

"Nedz es, nedz mans aizstāvis neatzīst šo notikušo situāciju, saistībā ar šo krāpšanos ar ES fondu līdzekļiem. Es pieņēmu lēmumu, ka tas būtu tikai ētiski, lai uz šo laiku uzrakstītu atlūgumu no Daugavpils Universitātes padomes darba, lai mazinātu šo šaubu ēnu," sacīja Kudiņš. 

Padome sāka darbu jau pēc projektiem, par kuriem uzsākts kriminaprocess, apliecināja apsūdzētais Kudiņš.

Kudiņš pauda: "Viss, kas inkriminēts šajā gadījumā man, ir laika posms par 2019.–2020. gadu, bet padomes Latvijas augstskolās tika ieviestas ar 2022. gada sākumu. Daugavpils Universitātē tas bija 2022. martā. Bet te mēs atgriežamies pie 2019.–2020. gada, tieši saistībā ar četriem iepirkumiem, kuri tika veikti."

Arī Daugavpils Universitātes padomes pagaidu priekšsēdētājs Māris Bozovičs neuzskata, ka šai padomei darbs jāpārtrauc.

Bozovičs skaidroja: "Daugavpils Universitātes padomei ir jādarbojas un jātiek ar šo situāciju galā. Vēl jo vairāk, ka šobrīd ir izsludināts Daugavpils Universitātes rektora amata konkurss. Tāpat padome ir atbildīga par finanšu gadu pārskatu un budžeta apstiprināšanu. Ja atsauc Daugavpils Universitātes padomi, rodas papildu riski saistībā ar Daugavpils Universitātes stratēģisko un operatīvo darbību."

Otrdien Bozovičs tikās ar ministrijas vadību, kur tika pārrunāti finanšu riski projektos, par kuriem uzsākts kriminālprocess.

"Tur ir daļa līdzekļu izmaksāta, bet daļa nav izmaksāti, kas varētu būt uz kādu laiku aizturēti līdz apstākļu noskaidrošanai. Tuvākajā laikā tiks veikta skrupuloza analīze un saprasta finanšu risku situācija gan īstermiņā, gan ilgtermiņā," atzīmēja Bozovičs.

Jau tuvākajā laikā tiks sasaukta nākamā ārkārtas Daugavpils Universitātes padomes sēde.

KONTEKSTS:

Valsts policija veikusi procesuālās darbības Daugavpils Universitātē aizdomās par iespējamu krāpšanos ar Eiropas Savienības Sociālā fonda līdzekļiem 600 000 eiro apmērā. Lietā, iespējams, figurē rektores vietnieks attīstības jautājumos Jānis Kudiņš un vēl vairākas personas. 

Daugavpils Universitātes Senāts Kudiņu atbrīvojis no padomes locekļa amata pēc paša lūguma.

Eiropas prokuroru aizdomas krīt uz vairākiem iepirkumiem par dažādām mācībām universitātes personālam, kuras nodrošināja SIA "LR pro". Aizdomās tiek turēta gan firmas valdes locekle un oficiālā īpašniece, gan vēl divi aizturētie, kuru saiknes ar "LR pro" ir slēptākas, vēstīja LTV raidījums "De facto".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti