Iespēja inficēties sabiedriskajā transportā rīdziniekus biedē vairāk nekā smakas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Rīgas sabiedriskā transporta pasažieri daudz aktīvāk ziņo par personām, kas sabiedriskajā transportā traucē, trokšņo, smako vai apdraud citus pasažierus. Aptaujātie rīdzinieki atzīst, ka teju katrā braucienā starp pasažieriem mana arī kādu bezpajumtnieku, taču tā vietā, lai ziņotu policijai, vairāk rūpējas par savu personīgo higiēnu, jo ir nobažījušies par dažādām infekcijām.

"Rīgas satiksme" iepriekš aptaujās noskaidrojusi, ka gandrīz 90% pasažieru traucē cilvēki, kuri transporta salonā atrodas netīrā vai smakojošā apģērbā, tāpēc pērn oktobrī uzsāka kampaņu, kuras laikā aicināja iedzīvotājus par nevēlamiem pasažieriem ziņot - gan transporta līdzekļa vadītājam, gan pašvaldības policijai.

Pieturās uzrunātie iedzīvotāji atzīst, ka bezpajumtniekus sabiedriskajā transportā mana teju katru reizi, kad to izmanto. Liela daļa pasažieru smaku piecieš un ignorē, daļa cenšas apsēsties pēc iespējas tālāk, bet citi atzīst, ka vispār izkāpj ārā un tālāk dodas kājām.

"Ko tad es varu izdarīt? Viņiem arī vajag kaut kur aizbraukt. Šiem cilvēkiem jau tā nav kur dzīvot, nav darba. Slimības, protams, viņiem var būt," spriež Nikolajs. Arī uzrunātā pasažiere Ilze atzīst, ka bezpajumtnieku sabiedriskajā transportā mana gandrīz katru reizi, brauc uz pilsētu. "Mēģinu izturēt. Viņi jau neko nedara, viņi tikai smird šausmīgi."

Tikmēr Jeļena norāda, ka sabiedriskajā transportā cenšas izvairīties no bezpajumtniekiem. "Ja nav kur citur iet, tad nesēžu, bet stāvu nostāk kājās. Ja ir vieta, aizeju uz vagona otru galu. Tas arī viss. Pēc tam es pati sekoju līdzi savai higiēnai, nomazgāju rokas. Es zinu, ka var saslimt ar dažādām slimībām. Ziniet, svarīga ir arī cilvēka imunitāte, ja ir spēcīga imunitāte un pats ievēro higiēnu, tad, visticamāk, nesaslimsi."

Teju visi pieturā uzrunātie cilvēki atzīmē, ka vairāk nekā smakas viņus biedē iespēja inficēties un saslimt.

Pērn oktobrī "Rīgas satiksme"uzsāka kampaņu ar mērķi informēt iedzīvotājus, kā rīkoties, ja tiek apdraudēta pasažieru drošība vai komforts. Saņemto ziņojumu skaits pirmo piecu mēnešu laikā salīdzinājumā ar attiecīgu laika posmu pirms kampaņas esot dubultojies - vidēji mēnesī tiek saņemti no 120 līdz 130 ziņojumi.

Tiesa, sterils un tīrs transporta salons ir vien no rīta, jo to tīra tikai vakaros.

"Katram cilvēkam ir jāievēro arī sava personīgā higiēna, izkāpjot no sabiedriskā transporta un dodoties pusdienās, viņš nomazgā rokas un tā tālāk. Tikpat labi diemžēl ir arī tādas situācijas, kad arī pasažieris, kuram ir tīras drēbes, bet varbūt ir paģiras, var atstāt nepatīkamas lietas aiz sevis. Vadītājs aizbrauc galapunktā, viņš, protams, izstaigā to visu, bet tīrīts tiek tajā brīdī, kad  atgriežas no maršruta. Tad tiek notīrīti visi roku stieņi, visas palodzes, un tā jau ir pietiekoši liela dezinfekcija," stāsta "Rīgas satiksmes" pārstāve Baiba Bartaševica.

Datu par to, cik cilvēku inficējušies tieši sabiedriskajā transportā, gan nav. Mediķi stāsta, ka saslimšana iespējama, vien nonākot ļoti tuvu inficētajam cilvēkam.

"Tā vecā, smagā lieta kā plaušu tuberkoloze. Jā, par to gan varbūt būtu jāpadomā. Ja cilvēki brauc autobusā un klepo, tas arī pārsvarā ir tad, ja tas cilvēks ļoti nopietni klepo, neievērojot pašaizsardzības jeb pašhigiēnas pasākumus. No rokām varbūt var dabūt "herpes zoster", ir tāda jostas roze. Varbūt to var dabūt, ja ir cilvēkam tāda vīrus infekcija specifiska, viņš pats varbūt neslimo, bet citiem nodod," stāsta ģimenes ārsts Pauls Princis. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti