Ierobežotāka pārvietošanās un pacientu apmeklējums pēc pieraksta: ko slimnīcas pēc kovida atkāpšanās saglabās?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Lai arī kovidu saukt par aizgājušu būtu pārdroši, tomēr saslimstības rādītāji, kā jau vasarā bija gaidāms, ir krietni zemāki nekā ziemā un pavasarī. Slimnīcās drošības noteikumus atceļ ļoti uzmanīgi. Tajās neslēpj – kovida piesardzība iemācījusi daudz ko tādu, ko arī, mazinot ierobežojumus, nav plānots atcelt. Kas slimnīcu iekšējās kārtības noteikumos varētu būt "jaunais normālais"?

Kovida izplatības dēļ slimnīcās tika noteikti stingri ierobežojumi – gan pacientu apmeklējumam, gan pārvietojoties pa slimnīcu un ievērojot piesardzību, kā arī izmantojot individuālos aizsardzības līdzekļus. Pašlaik kovids ir pierimis, un slimnīcas ar lielu piesardzību noteikumus mīkstina. Piemēram, kopš 6. jūnija Daugavpils reģionālajā slimnīcā ir atvieglota pacientu apmeklēšana, pastāstīja slimnīcas valdes priekšsēdētājs Grigorijs Semjonovs.

Ierobežotāka pārvietošanās un pacientu apmeklējums pēc pieraksta: ko slimnīcas pēc kovida atkāpšanās saglabās?
00:00 / 03:04
Lejuplādēt

"Iepriekš piesakoties, caur ārstējošo ārstu. Ne vairāk kā pa vienam apmeklētājam palātā, lai, nedod Dievs – nepieciešamības gadījumā mēs varētu precīzi izskaitļot to inficēšanās virkni. Principā tas ir pirmais solis, ko mēs paspējām spert. Viņiem jāierodas no 12 līdz 15. Atrasties pie pacientiem viņi var ilgāk," stāstīja Semjonovs.

Visi iekšējie noteikumi par masku vilkšanu, darbinieku testēšanu un pacientu pārbaudi paliek spēkā. Semjonovs gan cer, ka drīzumā varēs ļaut arī plašāku pacientu apmeklēšanu. Tomēr kovida laiks parādījis, ka darbs kontrolējamā vidē ir gan ērtāks, gan drošāks. Tādēļ arī pēc kovida atkāpšanās slimnīcā plāno atstāt pacientu apmeklētāju pierakstu, kā arī ierobežot iespēju pārvietoties pa slimnīcu, pie durvīm pieslēdzot elektronisko karšu lasītājus.

"Pirms pandēmijas laikā mūsu slimnīcā bija vispār nekontrolējama plūsma. Neoficiāli tirgotāji ar lielām somām. Nēsāja alkoholu, cigaretes un daudz ko, kas vispār nav atļauts. Neviens nav pret emocionālo atbalstu, kuru var un kas jāsniedz tuvajam cilvēkam, bet tam jābūt kontrolējamam," norādīja Semjonovs.

Līdzīgi pacientu apmeklēšanas noteikumi ir arī Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā, Ventspilī. Taču tās vadītājs Juris Lācis, līdzīgi kā kolēģis Daugavpilī, arī redz lietas, kuras pēc kovida beigām, visticamāk, paliks.

"Pacientu plūsmas sakārtosim – kur drīkst iet un kur nedrīkst iet bez vajadzības. Tas faktiski visus pamudināja, ka mums budžetā arī ir līdzekļi – sakārtot šīs lietas. Tas jau beigu beigās ir tikai pacientu drošībai," skaidroja Lācis.

Tāpat Ventspilī plāno saglabāt pacientu apmeklējuma pierakstu. Savukārt Rīgā, Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā, tāpat kā citviet, tiek domāts par lietām, kuras būs slimnīcas "jaunais normālais".

"Uzlabojoties epidemioloģiskajai situācijai, Stradiņa slimnīcā no rītdienas būs iespējami pacientu apmeklējumi darba dienās no pulksten 14 līdz 17. Noteikti būs jāvalkā pašu līdzi paņemta ķirurģiskā sejas maska vai respirators bez vārsta. Un viens apmeklētājs pie pacienta vienlaicīgi. Katrā ziņā šie kontrolētie apmeklētāju laiki – tie varētu saglabāties ilgstoši, jo jāsaprot, ka tas palīdz organizēt nodaļas darbu," stāstīja slimnīcas pārstāve Janita Veinberga.

Tas nozīmē, ka kovida pandēmija būs atstājusi nopietnu ietekmi uz to, kā darbs tiek organizēts slimnīcās, taču, visticamāk, jaunā pieredze ļaus ārstniecībai ritēt vēl drošākā vidē. 

Veselības tiesību eksperte, Latvijas Universitātes asociētā profesore Solvita Olsena gan norādīja, ka pacientu tiesību jautājumam un kovida ierobežojumiem jābūt līdzsvarā. Atbildot uz jautājumu, vai, pierodot pie ērtākas strādāšanas un sistēmas, kurā pacienta tuvinieki nevar iejaukties un pārmest par ārstēšanas procesu klātienē, slimnīcas nevēlēsies to iespējami ilgi saglabāt, Olsena atbildēja – tas lielā mērā ir slimnīcu goda prāta jautājums. Viņa uzsvēra, ka būtu svarīgi vērtēt, vai pacientu tiesību aspekts ir līdzsvarā ar ierobežojumiem, kurus liek radīt kovida draudi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti