IeM: Narkotiku lietošanas rādītāji joprojām augsti atsevišķās sabiedrības grupās

Narkotiku pamēģināšanas un lietošanas rādītāji Latvijā saglabājas salīdzinoši augsti atsevišķās sabiedrības grupās, kas ir jauni vīrieši vecumā no 15 - 34 gadiem, izklaides vietu apmeklētāji un personas ar ieslodzījuma pieredzi, liecina Iekšlietu ministrijas (IeM) informatīvais ziņojums "Par Narkotisko un psihotropo vielu un to atkarības izplatības ierobežošanas un kontroles pamatnostādņu 2011. - 2017.gadam izpildi".

Ministrijā informēja, ka narkotiku lietošanas rādītāji sabiedrībā kopumā samazinājušies - no 16% 2007. gadā līdz 11% 2015. gadā. Ir izdevies samazināt gan nelegālās narkotikas pamēģinājušo personu skaitu, kā arī samazināt nelegālo narkotiku lietošanas izplatību pēdējā gada laikā. 

Tāpat Latvijā saglabājas augsts problemātisku narkotiku lietotāju skaits - aplēsts, ka 2017. gadā Latvijā bija aptuveni 13 305 problemātiski narkotiku lietotāji. Ministrijā norādīja, ka šāds rādītājs ir ļoti augsts, turklāt problemātiska narkotiku lietošana nereti saistīta gan ar veselības problēmām, gan sociālo atstumtību un iesaisti noziedzīgajās aktivitātēs.

Gadā vidēji 5% no reģistrētajiem noziedzīgajiem nodarījumiem ir attiecināmi uz narkotiku nelegālo apriti un neatļautu lietošanu. Ministrijā norāda, ka patiesais slogs varētu būt daudz lielāks, jo ar narkotiku lietošanu nereti saistīti arī cita veida noziedzīgie nodarījumi – zādzības, vardarbība, transportlīdzekļa vadīšana reibumā un tamlīdzīgi.

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens ("KPV LV") valdības sēdē norādīja, ka līdz šim narkotiku ierobežošanas politika bijusi vairāk vērsta uz narkotiku pieejamības un piedāvājuma samazinājumu, piemēram, jaunu vielu iekļaušanu aizliegto vielu sarakstos, sodu politiku un tiesībaizsardzības iestāžu darbu. Tomēr IeM ieskatā turpmāk būtu jāmaina pieeja un līdztekus narkotiku piedāvājuma samazināšanai aktīvāk jāstrādā pie pieprasījuma samazināšanas. 

IeM sadarbībā ar iesaistītajām institūcijām ir izstrādājusi Narkotiku lietošanas un izplatības ierobežošanas plānu 2019. – 2020. gadam, kas Valsts sekretāru sanāksmē izsludināts 14. februārī. Tajā lielāks uzsvars veltīts pieprasījuma samazināšanas pasākumiem, piemēram, tādu profilakses programmu īstenošanu, kuru efektivitāte ir pierādīta citās valstīs, atkarību ārstniecības programmu dažādošana, pusaudžu sociālās rehabilitācijas jautājuma sakārtošana. Savukārt tiesībaizsardzības jomā plānots stiprināt kapacitāti narkotiku un jauno psihoaktīvu vielu identificēšanai, kas ļaus daudz ātrāk rosināt kriminālprocesus un veikt izmeklēšanu. 

IeM arī rosina, ka, sākot ar 2021. gadu, narkotiku lietošanas ierobežošanas politikas plānošana un koordinācija būtu Veselības ministrijas kompetencē, jo tad "turpmākā politikas plānošana un koordinācija būtu daudz optimālāka un saskaņotāka".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt