Gripas vakcīnu riska grupām nodrošinās; to trūkst vēsturiski zemā pieprasījuma dēļ

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Veselības ministrija nevar komentēt, vai gripas vakcīnas iestādēs, kas sniedz maksas vakcināciju, tuvākajā laikā atkal būs pieejamas, bet vakcīnu trūkumu skaidroja ar tās vēsturiski zemo pieprasījumu Latvijā.

Veselības ministrijas vides veselības nodaļas vadītāja Jana Feldmane norādīja, ka “tas ir komersantu savstarpējās sadarbības jautājums”. Vakcīnu piegādātāji šādu informāciju ministrijai nav snieguši.

Jana Feldmane: Gripas vakcīnu riska grupām nodrošinās
00:00 / 00:56
Lejuplādēt

Tikmēr, vērtējot pretgripas vakcīnu pieejamību kopumā, Feldmane neslēpa, ka pieejamības problēmas ir visā pasaulē. Turklāt, izstrādājot šī gada vakcīnu, vērā ņemta ierasti zemā valsts iedzīvotāju atsaucība. Tāpat pasaule vēl nepazina Covid-19 saslimšanu.

Feldmane gan mierināja, ka riska grupām – ārstniecības personām, sociālās aprūpes centru klientiem un darbiniekiem – rezervētās vakcīnas būs pieejamas.

“Šīm grupām valsts ir iepirkusi vakcīnu, un pašlaik notiek šī vakcīnu sadale, un šīm grupām tā vakcīna būs pieejama. Un vienlaicīgi arī grūtniecēm un bērniem līdz divu gadu vecumam, ko pagājušajā gadā jau nodrošināja. Un, ja salīdzina šo valsts iepirkto, garantēto vakcīnu apjomu, tas ir trīs reizes lielāks nekā pagājušajā gadā.

Un jāsaka tā, ka Latvijā ir bijusi diezgan kūtra sabiedrības attieksme pret vakcināciju, pret gripu. Tie rādītāji bijuši ļoti zemi un, ja mēs salīdzinām pret 2016. gadu, tas pieprasījums ir astoņkārt palielinājies, bet pie tik zema tā vēsturiskā sabiedrības pieprasījuma ir ļoti grūti to prognozēt un izsekot,” skaidroja Feldmane.

Savukārt visiem senioriem, kas šogad vēlēsies vakcinēties pret gripu, acīmredzot vakcīnu nepietiks.

To intervijā LTV raidījumā “Šodienas jautājums” sacīja veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”).

KONTEKSTS: 

Saskaņā ar vakcīnu ražotāju sniegto informāciju Covid-19 pandēmijas dēļ pieprasījums pēc pretgripas vakcīnām ir pieaudzis visā pasaulē, arī Latvijā, un Veselības ministrija paredz, ka šīs sezonas pretgripas vakcīnu pieejamība būs ierobežota.

Valsts iepirkto vakcīnu apjoms šogad ir 90 000 devas, salīdzinājumā ar 33 000 devām pērn. Zāļu ražotāju pārstāvju sniegtā informācija liecina, ka šogad Latvijā kopējais ievestais pretgripas vakcīnu skaits ir 194 238 devas jeb par 12% vairāk nekā iepriekšējā sezonā, kas ir arī vairāk nekā ik gadu iepriekš pēdējo piecu gadu laikā.

Līdz 14. oktobrim zāļu valsts kompensācijas sistēmas ietvaros vakcīnas aptiekās ir iegādājušās jau 34 000 personas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti