Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Sporta un interešu izglītības nodarbības – tikai individuāli

Dienas ziņas

B. Džonsons pauž gatavību bezvienošanās «Brexit»

Gripas vakcīnas kļuvušas par deficītu

VM: Pieprasījums pēc pretgripas vakcīnām aug, pieejamība būs ierobežota

Latvijā būtiski palielinājies iedzīvotāju pieprasījums pēc pretgripas vakcīnas. Saskaņā ar vakcīnu ražotāju sniegto informāciju Covid-19 pandēmijas dēļ pieprasījums pēc pretgripas vakcīnām ir pieaudzis visā pasaulē, arī Latvijā, un Veselības ministrija paredz, ka šīs sezonas pretgripas vakcīnu pieejamība būs ierobežota.

Latvijā pirmo reizi pretgripas vakcīnas valsts apmaksās arī ārstniecības personām un sociālās aprūpes centru klientiem un darbiniekiem. Tāpat valsts iepirktās vakcīnas paredzētas arī grūtniecēm un bērniem līdz divu gadu vecumam.

Tādējādi kopā valsts iepirkto vakcīnu apjoms šogad ir 90 000 devas, salīdzinājumā ar 33 000 devām pērn.

Tāpat šogad izmaiņas veiktas pretgripas vakcīnas kompensācijas apmērā senioriem no 65 gadu vecuma un cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām, palielinot valsts kompensāciju no 50% uz 100%.

Zāļu ražotāju pārstāvju sniegtā informācija liecina, ka šogad Latvijā kopējais ievestais pretgripas vakcīnu skaits ir 194 238 devas (tostarp valsts iegādātās 90 000 vakcīnas) jeb par 12% vairāk nekā iepriekšējā sezonā, kas ir arī vairāk nekā ik gadu iepriekš pēdējo piecu gadu laikā.

Līdz 14. oktobrim zāļu valsts kompensācijas sistēmas ietvaros vakcīnas aptiekās ir iegādājušās jau 34 000 personas.

Savukārt maksas vakcīnas iedzīvotājiem tiek piedāvātas arī ārstniecības iestāžu vakcinācijas kabinetos.

VM pārstāve Jana Feldmane par gripas vakcīnāmJānis Ramāns

Līdz ar to Veselības ministrija, analizējot pieejamo informāciju, kā arī datus no aptiekām, secina, ka šīs sezonas pretgripas vakcīnu pieejamība būs ierobežota. VM Sabiedrības veselības departamenta Vides veselības nodaļas vadītāja Jana Feldmane intervijā Latvijas Radio atzina, ka pašlaik ir grūti prognozēt, vai būs iespējamas papildu vakcīnu piegādes.

Ārstniecības personām, sociālas aprūpes centriem, kā arī grūtniecēm un bērniem līdz divu gadu vecumam vakcīnas ir rezervētas un būs pieejamas pie ģimenes ārsta, vakcinējoties uzreiz kabinetā, vai ārstniecības personām un aprūpes centriem organizēti viņu iestādēs.

Savukārt maksas vakcīnas ir ierobežotā daudzumā, tomēr joprojām pieejamas ārstniecības iestāžu vakcinācijas kabinetos.

Ņemot vērā Covid-19 izplatību, Veselības ministrija aicina iedzīvotājus pirms došanās uz ārstniecības iestādi piezvanīt šai iestādei un uzzināt, vai tajā ir pieejamas pretgripas vakcīnas. Savukārt pirms došanās uz aptieku, aicina sazināties ar aptieku. Aptieku kontakti ir atrodami Zāļu valsts aģentūras tīmekļa vietnē – “Aptieku karte”.

Medicīnas iestādes atbild par gripas vakcīnas pieejamībuLatvijas Radio

Latvijas Radio, apzvanot vairākas medicīnas iestādes un ģimenes ārstes praksi, noskaidroja, ka daudzviet vakcīnas nupat kā beigušās, un prognozes, kad tās varētu parādīties, īsti nebija.

Vienīgi Latvijas Infektoloģijas centrā vakcīnas vēl bija pieejamas, tur gribētāji var ierasties bez iepriekšējā pierakstā un rindas kārtībā saņemt vakcīnu, kura maksā 12 eiro.  

Bet dakteres Līgas Kozlovskas ģimenes ārstes praksē Balvos  iespēju saņemt bezmaksas gripas vakcīnu aktīvi izmanto topošās un jaunās māmiņas. Taču pārējiem vakcīnas trūkstot.

“Pašreiz vienkārši vakcīnu nav.

Lai nebūtu nekādu konfliktu ar pacientiem, mēs visiem atbilstoši likumdošanai rakstam  receptes ar 100% atlaidi, un tad viņi meklē pa visu valsti. Balvos ir 4 aptiekas, un vakcīnas vairs nav nekur,” stāstīja Kozlovska

Pretgripas vakcīnu ražošanu zāļu ražotāji sāk aptuveni gadu iepriekš, un to saražošana 2020./2021.gada grupas sezonai tika sākta attiecīgi 2019.gada rudenī. Sākoties Covid-19 infekcijas izplatībai, vairs nebija iespējams palielināt ražošanas jaudu un piegādāt ES dalībvalstīm vairāk vakcīnu, nekā tas bija saplānots jau 2019.gada rudenī.

Veselības ministrija skaidro, ka pretgripas vakcīnas apjomu kārtējam gadam ražotāji plāno atbilstoši iepriekšējo gadu vakcinācijas patēriņa tendencēm. Tā kā vakcīna ir derīga tikai vienu sezonu un tās ražošanas process ir sarežģīts un laikietilpīgs, vakcīna tiek ražota atbilstoši katras valsts prognozētajam apjomam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt