Dienas ziņas

Ģimenes ārsta prakses vietā izveido feldšerpunktu

Dienas ziņas

Lielstraupes pils atjaunošana – ilgs un sarežģīts process

Graudkopības kooperatīvs "VAKS" svin 20. jubileju

Graudkopības kooperatīvs «VAKS» atzīmē 20. jubileju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Šogad aprit 20 gadi, kopš dibināta lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība "VAKS". Graudkopība ir viena no retajām lauksaimniecības nozarēm, kurā kooperācija ir veiksmīga, kamēr citās jomās ražotājiem sadarboties vēl jāmācās.

Pirms 20 gadiem 20 lauksaimnieki no Valmieras, Cēsu, Limbažu un Valkas rajona dibināja kooperatīvu “VAKS”, kas nu jau apvieno 545 biedrus no Vidzemes un Latgales. Tā darbības mērķi nav mainījušies kopš kooperatīva pirmsākumiem, proti, strādāt bez starpniekiem un tā, lai zemnieks var arī nopelnīt. Tādējādi šo gadu laikā izdevies kļūt par vienu no vadošajiem graudkopības kooperatīviem Latvijā, kas nodrošina ne tikai graudu pirmapstrādi, uzglabāšanu un realizāciju, bet nu jau arī sēklas materiāla ražošanu.

“Pats galvenais ir izprast un būt gataviem uz ilgtermiņa sadarbību.  Jā, mums ir pieradināta vecā mācība - domāt tik par šodienu,  un rīt, kad pienāks, tad domās. Bet citur tā nav, citur domā vairāk par rītdienu, un tas atvieglo dzīvi. Mums te absurdi stāsta, ka visādi investori atrisinās mūsu problēmas. Absolūtas muļķības, viņi atrisinās to problēmu, kas ir -  aizvedīs naudu. Ja gribat naudu paturēt, sadarbojaties un turaties kopā, to visu var izdarīt, vien jāstrādā," paudis "VAKS" valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons.

Kamēr graudkopības kooperatīvi jau iekarojuši vairāk nekā trešdaļu Latvijas graudu tirgus un konkurē arī pasaules līmenī, citās, piemēram, gaļas nozarē, kooperācijas faktiski nav. Līdz ar to ražotāju pozīcija tirgū ir nestabilāka un vājāka. Viena no Zemkopības ministrijas prioritātēm ir sekmēt kooperāciju arī citās jomās, izveidojot tikpat spēcīgu sistēmu kā graudu nozarē.

“Mums ir svarīgi, lai šī iesaiste būtu daudz dziļāka  un šis gala produkts zemniekiem būtu ar daudz lielāku pievienoto vērtību. Skatoties uz tālāko redzējumu, kāda varētu būt šī valsts politika, - neapšaubāmi kooperācijas atbalstīšana, gan pirmā, gan otrā līmeņa kooperācija - tas būs viens no pamatuzdevumiem arī nākamajā plānošanas periodā. Par to mēs runājam gan šeit, Latvijā, gan arī Eiropā kopumā," sacījis zemkopības ministrs Kaspars Gerhards (Nacionālā apvienība).

Zemkopības minstrs uzsver, ka lauksaimniecības nozarē pilnvērtīgi nav izmantota bioloģiskās produkcijas pārstrādes niša un nav apgūtas arī Eiropas tirgus iespējas, kur ir maksātspējīgāks patērētājs. Šajā virzienā pirmos soļus spēris “Dobeles dzirnavnieks”, liekot pamatakmeni bioloģisko graudu pārstrādei. Arī kooperatīva “VAKS” nākotnes plānos ir sava pārstrāde, bet tuvākais mērķis - būtiski palielināt kaltēšanas jaudas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti