Sadaļas Sadaļas

Grāmatā apkopo 53 ģimeņu stāstus par vecāku pusaudžu gadiem

Decembra izskaņā iznākusi grāmata "Es pats un mēs kopā" pusaudžu resursu centra atbalstam. Grāmatā iekļautas 53 ģimeņu fotogrāfijas ar vecāku stāstiem par viņu pusaudžu gadiem un bērnu audzināšanu. Ar grāmatu autores vēlas rosināt vecākus domāt par komunikācijas uzlabošanu ģimenē, lai mazinātu gadījumus, kad palīdzība jāmeklē ārpus ģimenes. Grāmata maksā 40 eiro un visi līdzekļi tiek ziedoti Pusaudžu resursu centram.

Izdota grāmata "Es pats un mēs kopā" pusaudžu un viņu vecāku atbalstamPaula Dēvica
Viena no grāmatas autorēm ir fotogrāfe Karlīna Vītoliņa. Tieši viņa iemūžināja šo 53 ģimeņu stāstus fotogrāfijās. Šīs ģimenes nav izvēlētas nejauši.

 

"Mēs vēlējāmies uzrunāt vecākus ar bērniem, kuri ir kreatīvi, radoši, savā nozarē darbojošies speciālisti, kuru dzīvesstāstu vai profesiju nav apstādinājuši bērni, bet bērni ir viņu papildinājums. Un ļoti svarīgi bija tas, ka tie nav tikai latvieši, bet arī krievi, ukraiņi. Jo Karlīnai bija vīzija, ka viņa grib apvienot nacionalitātes, kas apvieno šo valsti, kurā mēs dzīvojam," par ieceri stāsta grāmatas idejas autore Eva Dandzberga.

Fotogrāfei Vītoliņai sākumā bijusi ideja fotografēt vecākus ar bērniem. Bet gribējies tam piešķirt lielāku vērtību, kaut ko attēlojot un izdarot labu sabiedrībai. Pēc sarunas ar Pusaudžu resursa centra pārstāvi autores nolēmušas ar šo projektu centru atbalstīt.

Bez fotogrāfijām katrs vecāks arī atbildējis uz vairākiem ar tēmu saistītiem jautājumiem. Piemēram, "kas ir lielākie izaicinājumi, ar ko saskaras pusaudži" vai "kāda būtu jūsu laimīgā diena kopā ar bērniem".

"Kopumā, manuprāt, atbildes uz šiem jautājumiem deva mūsu varoņiem iespēju atgriezties savos pusaudža gados. Un varbūt caur to arī izprast savus bērnus un līdzcilvēkus. Nosaukums radās no idejas, ka mēs katrs pats esam kā personība, kā individualitāte – mēs paši. Un mēs kopā esam gan kā ģimene, gan kā vecāki saviem bērniem, gan arī sabiedrības locekļi citiem pusaudžiem," spriež Dandzberga.

Viņa stāsta, ka visbiežāk vecāki bažījušies par tehnoloģiju ietekmi, par informācijas daudzumu, ko bērni uzņem, un laiku, ko pavada kopā ar citiem pusaudžiem. Tomēr šajos stāstos ir arī skarbākas lietas, kā narkotiku lietošana un pašnāvību risks.

Šīs grāmatas cena ir 40 eiro, kas arī ir aptuvenās izmaksas vienai konsultācijai pusaudžiem. Fotogrāfe Vītoliņa atzīst, ka ļoti daudz deva pareizās vides izvēle fotogrāfijām. Tas palīdzējis  cilvēkiem atraisīties un kadriem būt dzīvākiem.

Fragmenti no grāmatas*:

  • "Es ļoti skaidri atceros šo vecumu. Es gribēju aktīvāku ģimenes iesaistīšanos manā dzīvē, bet tajā pašā laikā dedzīgi tam pretojos. Visticamāk, tobrīd man bija svarīgs jebkurš atbalsts no visiem ģimenes locekļiem, skolotājiem. Vienkārši atbalsts bez nosodījuma."
  • Domāju, ka pusaudžu vecumā mūs vairāk ietekmē apkārtējā vide nekā vecāki. Draugu viedoklis ir daudz svarīgāks nekā mammas un tēta viedoklis. Mēs klausāmies tādu mūziku, kas patīk mūsu draugiem. Izvēlamies tādu apģērbu, kas mūsu kompānijā šķiet stilīgs. Un brīnāmies par tiem, kuri domā citādi."

*fragmenti pieder pusaudžu vecākiem, kuri aicināti grāmatā dalīties atmiņās par šo vecuma posmu. 

"Bija svarīgi fotografēt visus pie viņiem mājās autentiskā vidē. Vai katrā ziņā vietā, kas ir viņiem tuva. Šī ir pirmā tāda veida grāmata, pie kā mēs strādājam. Tā ir divās valodās – krievu un latviešu, lai arī krieviski runājošie brīvi var iepazīties ar grāmatas saturu," saka fotogrāfe.

 

Autores cer, ka grāmata būs noderīga jebkuram vecākam. Tā palīdzēs aizdomāties un saprast, kā labāk komunicēt ar bērniem šajā sarežģītajā vecuma posmā. Dandzberga norāda, ka šī problēma ir izplatīta. Uz resursu centru nāk dažādas, arī labi situētas ģimenes.

"Mums ar šo grāmatu gribējās arī rosināt sabiedrībā aizdomāties par šo tēmu. Tā ir diezgan šaura, tā pusaudžu garīgā veselība. Ir izveidots tiešām atsevišķs centrs, kur darbojas psihoterapeiti, psihologi, fizioterapeiti un citi speciālisti. Ikdienā mēs varam vienkārši būt klātesoši un saprotoši ikvienam pusaudzim, lai viņam līdz šim centram nemaz nav jānokļūst," uzskata  Dandzberga.

Grāmata pagaidām izvietota tirgošanā pie abu autoru draugiem un arī stāstu varoņiem, kuriem pieder uzņēmumi, kas sniedz dažādus pakalpojumus. Piemēram, skaistumkopšanas saloni un kafejnīcas. Dažas no vietām, kur to iegādāties, ir zivju kafejnīca "Zivju lete", restorāns "Mr.Fox" un veikals "Manilla".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt