«Gods kalpot Rīgai» sastrīdēšanās ar «Saskaņu» varētu nozīmēt arī opozīcijas nākšanu pie varas

«Gods kalpot Rīgai» paplašinātā valdes sēdē šopēcpusdien lems, ko virzīt kā nākamo Rīgas mēra kandidātu pēc tam, kad līdzšinējais un atstādinātais priekšsēdētājs «saskaņietis» Nils Ušakovs ir ievēlēts Eiropas Parlamentā. Jau patlaban kā ticamākais Ušakova pēctecis tiek minēts mēra pienākumu pildītājs Oļegs Burovs no «Gods kalpot Rīgai». Tomēr abu varas partiju attiecības var sašķobīt «Saskaņas» vēlme izvirzīt arī savu Rīgas atslēgas turētāju.

«Gods kalpot Rīgai» sastrīdēšanās ar «Saskaņu» varētu nozīmēt arī opozīcijas nākšanu pie varasEdgars Kupčs

  Noruna, ka Ušakova pēctecim pēc ievēlēšanas Eiropas Parlamentā jābūt no «Gods kalpot Rīgai», tika publiskota vēl laikā, kad pastāvēja versija, ka no vicemēra amata aizgājušais «Gods kalpot Rīgai» līderis Andris Ameriks netiktu darbā Briselē. Nu turp dosies abu varas partiju līderi. Atstādinātā Ušakova līdzšinējais aizvietotājs Oļegs Burovs no «Gods kalpot Rīgai» Latvijas Radio jau paudis gatavību, ka viņa vadībā Rīgas dome varētu nostrādāt līdz pat nākamajām pašvaldību vēlēšanām.

  Aģentūrai LETA ir zināms, ka «Gods kalpot Rīgai» neatbalstīs «Saskaņas» kandidātu Rīgas mēra amatam, ja partija tādu izvirzītu. Gadījumā, ja mēra krēslu ieņems «Gods kalpot Rīgai» biedrs, abi vicemēru amati tiktu «Saskaņai». Piemēram, pašreizējam vicemēram Vadimam Baraņņikam un deputātiem Baibai Rozentālei vai Sandrim Bergmanim. «Saskaņas» frakcijas vadītāja Anna Vladova pagaidām ir nerunīga.

  "Mums ir plānota frakcijas sēde. Tur mēs par to lemsim. Pagaidām nevaru neko pateikt. Plānots, ka tuvākajā nedēļā, nākamajā nedēļā mums būs pārrunas. Mēs domāsim par šo lietu un [to] atrisināsim," tā Vladova.

  Rīgas domes lielākās opozīcijas frakcijas vadītājs Jānis Ozols no Jaunās konservatīvās partijas vērtē, ka pašlaik par nesaskaņām abu varas partiju vidū vēl nevar runāt.

  "Es nedomāju, ka tur no pašiem sākumiem ir mīlīga draudzība. Es domāju, ka tur ir bijis zināms aprēķins.

  Tas aprēķins ir pamatots ar zināmām saimnieciskām darbībām, lai abas divas pozīcijas partijas būtu spiestas turēties viena pie otras. Es nesaredzu lielu iespēju būtiskām pārmaiņām varā," uzskata Ozols.

  Tikmēr «Latvijas attīstībai» frakcijas līderis Viesturs Zeps par abu varas partiju attiecību stabilitāti sācis šaubīties līdz ar līderu zudumu. Opozīcijai esot iespēja pārgrupēties. "Jāsaprot, ka balsu samērs ir līdzīgs. Tā ir "Gods kalpot Rīgai" potenciālā izšķiršanās. Svarīgākais, ko no šī vingrinājuma varētu izdarīt - beidzot Rīgai ir iespēja tikt no "Saskaņas" vaļā. "Saskaņa" lielā mērā Rīgu ir novedusi līdz tādam stāvoklim, kādu mēs redzam," norāda Zeps.

  «Vienotības» līderis Rīgas domē Vilnis Ķirsis vēro, ka pašlaik starp abām koalīcijas partijām notiek cīņa par varas pārdali. "Skaidrs, ka situācija ir neizprotama. Var arī nesanākt deputātu balsis, lai kādu pārvēlētu. Galu galā "Saskaņa" Eiropas Parlamenta vēlēšanās ieguva uz pusi mazāk nekā Rīgas domes vēlēšanās. Tas stāsts ļoti strauji tuvojas beigām," pārliecināts Vilnis.

  Politologs Juris Rozenvalds par Rīgas domiEdgars Kupčs

   Lai gan Rīgas domes valdošajās partijās pašlaik trūkst spēcīgu līderu, abu partiju attiecības spēs saturēt Rīgas saimniecība, uzskata politologs Juris Rozenvalds.

   No malas vērojamās nesaskaņas galvaspilsētas varas partiju "Saskaņa" un "Gods kalpot Rīgai" vidū drīzāk ir saistītas ar spēcīgu līderu trūkumu abās frakcijās, bet Rīgas lielā saimniecība ar viena miljarda eiro gada budžetu abus politiskos spēkus spēs saturēt kopā, vērtēja Rozenvalds.

   "Man nešķiet ticami, ka te varētu būt kaut kādas principiālas ideoloģiskās domstarpības, it īpaši ņemot vērā to, ka [Andris] Amerika kungs bez kādām problēmām ir kandidējis Eiropas Parlamentā no "Saskaņas" saraksta. Tajā pašā laikā, protams, pašreizējā koalīcija Rīgas domē sastopas ar nopietnām kadru problēmām, proti, divi vispār atzīti un autoritatīvi līderi ir aizgājuši uz Eiropas Parlamentu, līdz ar to jautājums, kurš nāks viņa vietā," norāda Rozenvalds.

   Viņš šādu spēcīgu līderi "Saskaņas" rindās neredz. Drīzāk - partijā "Gods kalpot Rīgai". Oļegs Burovs, pēc politologa domām, jau panācis, ka mazliet mainījusies retorika attiecībā starp pozīciju un opozīciju Rīgas domē.

   "Burovs, protams, nav politiskais līderis. Viņš ir saimnieks - cilvēks, kurš ir kompetents pilsētas saimniecībā, un es domāju, ka pašreizējā situācijā galvenais šajā koalīcijā Rīgas domē ir noturēt varu, un, ņemot vērā to diezgan labilo vairākumu - divi cilvēki tikai.

   Līdz ar to abu partneru izdzīvošana Rīgas domē, manuprāt, ir saistīta ar to, ka viņi spēj atrast vai uzturēt tālāk savu sadarbības formu.

   Man ļoti negribas ticēt, ka ir iespējama tik viegla pārvilināšana, jo, manuprāt, šos pārbēdzējus vieglas dienas negaida ne tajā nometnē, kuru atstās, nedz tajā, uz kuru tiks pārvilināti," norāda politologs.

   Ušakova un Amerika vietā domē varētu strādāt naudas izsaimniekošanas skandālā ierautā Rīgas Tūrisma attīstības biroja bijusī vadītāja Vita Jermoloviča un viņas kolēģis Rīgas Starptautiskās autoostas padomē Ivans Ivanovs.

   Kļūda rakstā?

   Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

   Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

   Latvijā
   Ziņas
   Jaunākie
   Interesanti