Panorāma

I. Šuplinska: brīvpusdienas nākamgad apmaksās pašvaldības

Panorāma

Vecākiem jāparakstās par bērna ievietošanu stacionārā

Dzīvību glābējs – dūmu detektors

Glābēji: Daļu traģēdiju ugunsnelaimēs būtu novērsis dūmu detektors

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Nāves, ko varēja novērst, – tā glābēji saka par ugunsgrēku statistiku. Šogad liesmās un dūmos gājuši bojā jau 54 cilvēki. Dienestā ir pārliecināti – ja ēkās būtu uzstādīti dūmu detektori, kas par draudošo nelaimi brīdina jau laikus, lielu daļu šo cilvēku vēl būtu dzīvi.

Glābēji steidzas palīgā degošā ēkā iesprostotiem cilvēkiem. Šoreiz tas ir paraugdemonstrējums un droši zināms, ka cietušo nebūs. Bet īstās ugunsnelaimēs šogad Latvijā dzīvību zaudējuši jau 54 cilvēki. Glābēji ir pārliecināti – lielu daļu šo traģēdiju būtu novērsis dūmu detektors, kas par briesmām brīdina tad, kad vēl pietiek laika izglābties.

“Pēdējie notikumi, kas mums ir bijuši valstī, kur ir gājuši bojā pavisam mazi bērni, zīdaiņi tikai tāpēc, ka par vēlu tika konstatēts ugunsgrēks, aizdegšanās. Nācās vecākiem strauji pamest mājokli, nespējot pat izglābt bērnu,” norāda VUGD priekšnieka vietnieks Kristaps Eklons.

No nākamā gada sākuma dūmu detektoram katrā dzīvoklī un privātmājā būs jābūt obligāti. Pašlaik detektorus lieto vien katrs desmitais iedzīvotājs, lai arī glābēji par to nozīmi stāsta jau gadiem.

“Par nožēlu, lielākajai daļai iedzīvotāju, pieaugušu cilvēku joprojām domāšana un attieksme ir tādā bērnudārza bērnu līmenī. Pat pārtikas veikalos pie kasēm šobrīd ir nopērkami dūmu detektori. Cena ir 5-10 eiro,” saka Eklons.

Kā stāsta mediķi, apdegumi ir viena no smagākajām un grūtāk ārstējamām traumām, lai arī bieži vien līdz tiem nemaz nenonāk. “Tas, no kā cilvēki parasti iet bojā pat nelielos sadūmojumos un neizteiktā ugunsgrēkā, ir tas, ka viņi vispirms saelpojas dūmus. Un, ja tas ir miegā, tad ir pietiekoša koncentrācija, lai cilvēks zaudētu samaņu. Un bieži vien ir tā, ka tas cilvēks nav ne apdedzis, nekas ar viņu nav it kā slikts noticis, izņemot, ka viņš ir saelpojies dūmus,” zina stāstīt NMPD direktore Liene Cipule.

Tieši tāpēc īpaši būtiski ir uzstādīt dūmu detektorus telpās, kur cilvēki guļ.

Tādējādi bīstama, bet miegā nemanāma sadūmojuma gadījumā kāds tomēr uzmodinātu.

Demonstrācijā glābēji arī uzsvēra, ka pat šādā plānotā operācijā, kad glābšanas mašīnas atradās nepilnu simt metru attālumā un atšķirībā no daudzdzīvokļu namu pagalmiem nekas tām netraucēja piekļūt degošajai ēkai, glābšanas operācija aizņēma pietiekami daudz laika no degošā ēkā iesprostota cilvēka skatupunkta. Un skaidrs, ka reālajā dzīvē tam vajadzētu vēl vairāk laika. Tieši tāpēc ir tik svarīgi par ugunsgrēku uzzināt pēc iespējas ātrāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti