Ginekologi: Sievietēm pie ārsta jādodas vismaz reizi gadā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Ginekologi ceļ trauksmi par to, ka Latvijas sievietes ir paviršas attiecībā par savu veselību un neapmeklē ārstu.

Jau vairākus gadus daudzas sievietes visā Latvijā saņem uzaicinājumus nākt pie ārsta, lai bez maksas veiktu krūts vēža skrīningu un dzemdes kakla vēža profilaktisko pārbaudi. Taču atsaucība ir tālu no vēlamā. Piemēram, šī gada astoņos mēnešos  aicinājumi veikt dzemdes kakla vēža profilaktisko pārbaudi  izsūtīti 120 000 sieviešu, bet  krūts vēža profilaktisko pārbaudi 86 000.

Pēc Nacionālā veselības dienesta datiem apzinīga gan ir bijusi tikai katra trešā sieviete, kura šādu uzaicinājumu saņēmusi - daudzas to atstāj neievērotu vai izmet atkritumos.

Paradokss, bet vismazāk par savu veselību rūpējas rīdzinieces. To, pētot jaunākos datus no nesen notikušā ārstu kongresa, "Četrām istabām" stāsta SIA "Dobeles un apkārtnes slimnīca" ginekoloģe Zeltīte Zaļaiskalns. Pieredzējusī daktere vēl atceras padomju sistēmu, kad gan ne brīvprātīgi, bet profilaktisko pārbaudi veikušas vairāk nekā 70% sieviešu.

To, ka  iespēju izvēlēties ne vienmēr izprotam pareizi, apliecina arī statistika par saslimstību ar ļaundabīgajiem audzējiem - piemēram, krūts vēzis ir izplatītākais sieviesu vidū un tas arī ir galvenais priekšlaicīgas nāves cēlonis 35-64 gadus vecām sievietēm Latvijā.

Uzrunātās sievietes atzīst, ka nereti par iemeslu ārsta apmeklējuma atlikšanai, ir dažādās sadzīviskās problēmas- nav, kur atstāt bērnu vai vajadzīgajā laikā nav pieejams transports. Taču dakteri atgādina- neatlieciet vizīti, jo citādi var izrādīties arī par vēlu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti