Ģimenes ārsti sūrojas par Covid-19 vakcīnu trūkumu; premjers pikts par gauso vakcināciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ģimenes ārstiem Latvijā šobrīd trūkst vakcīnu pret Covid-19, to valdības sēdē atzina Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide. Tikmēr veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") atzina, ka vakcinācijas iestādēm ir vakcīnu uzkrājumi, bet centrālajā noliktavā vakcīnu krājumu tikpat kā nav un šonedēļ gaidāms vakcīnu deficīts.

Ministru kabinets aizvien neapmierinātāks ar vakcinācijas procesu
00:00 / 04:00
Lejuplādēt

Sūrojas, ka nepietiek vakcīnu

Veide valdības sēdē klāstīja, ka daudzām vakcinējošajām ģimenes ārstu praksēm šonedēļ katrai piešķirts tikai viens vakcīnas pret Covid-19 flakons ar 10 devām. Septiņās no kopumā 635 ģimenes ārstu praksēm atlikums ir lielāks par 50 vakcīnām, bet pārējām ir 10–20  vakcīnas, kas šajās dienās, visticamāk, tiks izmantotas.

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente klāstīja, ka pirmdien, 12. aprīlī, valstī ievesta "Pfizer/BioNTech" vakcīnu krava, taču tās ģimenes ārstiem nevarot dot, jo neesot sakārtota dokumentācija.  Par šo jautājumu runāts pirms nedēļas Veselības ministrijā, taču nedēļas laikā šis jautājums nav atrisināts. Dokumentu sakārtošanas jautājumā nevedoties sadarbība ar Vakcinācijas biroju.

Ģimenes ārsti ir gatavi vakcinēt, ir cilvēki, kuri ir gatavi vakcinēties, taču ģimenes ārstiem nav šo vakcīnu, klāstīja Veide.

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente atzina, ka cilvēki, kas ģimenes ārstiem izteikuši vēlmi vakcinēties pret Covid-19, "bēdīgi raugās" uz notiekošo. Arī paši ģimenes ārsti izteikuši šaubas, vai viņu palīdzība vakcinēšanas procesā ir nepieciešama, klāstīja Veide, lūdzot valdību "kaut ko darīt lietas labā", lai ģimenes ārsti saņemtu vakcīnas.

Nemierā ar vakcinācijas tempu

Premjers pēc Veides uzklausīšanas pauda neizpratni par gauso vakcinācijas tempu Latvijā. Pagājušajā nedēļā Latvijā bija pieejami 76 000 vakcīnu, bet izmantotas vien ap 27 000, lai gan varēja sapotēt ap 56 000.

"Tas ir slikts sasniegums. Ir jāatrisina, ka ir vakcīnas, bet neiet potēties," klāstīja premjers, paužot pārliecību, ka nedēļā būtu jāvakcinē ap 50 000 cilvēku, ņemot vērā pieejamo vakcīnu apjomu.

Neizpratni par vakcinācijas gaitu pauda arī veselības ministra partijas biedrs Artis Pabriks ("Attīstībai/Par!"), kurš uzsvēra, ka vakcīnu nav saņēmuši arī zemessargi, kuri strādā vakcinācijas punktos.

"Es domāju, ka mums vajadzētu veltīt vairāk pūļu tam, lai, pirmkārt, ģimenes ārstiem būtu pieejamas pēc iespējas dažādas vakcīnas. Otrām kārtām – es domāju, ka mums ir jāturpina, tiklīdz mums ir kaut nedaudz brīvas vakcīnas, tomēr piedāvāt šīs brīvās rindas. Trešais – mēs zinām, ka šis sadalījums pa grupām vismaz sākotnēji šķita taisnīgs, bet tajā pašā laikā šis sadalījums pa grupām ir kaut kādā mērā ātrumu kavējošs process," sprieda Pabriks.

Pabriks un arī vairāki citi ministri aicināja domāt par paralēli atveramu plašākas sabiedrības vakcinēšanu.

Šobrīd noliktava tukša

Veselības ministrs Pavļuts tikmēr skaidroja, ka tiek darīts viss, lai vakcinētu pēc iespējas raitāk. Veselības ministrijai (VM) nav informācijas, ka ģimenes ārstu praksēs pietrūktu vakcīnu, un ir ziņas par vakcīnu atlikumiem. Vienlaikus ministrs atzina, ka centrālajā noliktavā vakcīnu tikpat kā nav – 30 000 vakcīnas nogādātas vakcinācijas iestādēm, kur tās šonedēļ tiks izmantotas. Tādējādi šonedēļ faktiski atkal gaidāms vakcīnu deficīts, kā arī norādījusi Latvijas Ģimenes ārstu asociācija.

''Jūs dzīvojat citā realitātē brīžiem, kolēģi. Jums ir sajūta, ka vakcīnu ir mežonīgi daudz. Es jums mēģinu pateikt – mums centrālajā noliktavā vakcīnu nav. Faktiski nav.

Tikko atveda 11 000. Pusi mēs palaidīsim apritē, “Pfizer” uz ārstniecības iestādēm. Tās sāks piegādāt rīt. Tās "AstraZeneca", kas mums šobrīd ir, mēs virzām otrajām devām. Pirmajām devām tur nesanāk. Ja ārstniecības iestāde pieņem lēmumu šīs nedēļas pierakstam, šīs "AstraZeneca", zinot, ka šonedēļ nebūs īpašs daudzums, pieturēt, tā ir viņu plānošana un es nedomāju, ka tas ir kaut kas sodāms. Un tāds uzstādījums – “tad, kad ir daudz, tad “blieziet”, tad, kad nav nemaz, tad stāviet”. Ārstniecības iestādes to patiesībā neuzskata par sevišķi pievilcīgu variantu, kā šo darbu organizēt," skaidroja Pavļuts.

Visvairāk iebildumu par vakcināciju un to, ka paliek neizlietotas vakcīnas, pauda Ministru prezidents: "Es dzirdu no tevis to, ka dažas ārstniecības iestādes, iespējams, pietur vakcīnas, lai viņiem būtu uz priekšdienām. (..) Es kā valdības vadītājs nevaru atrast nevienu attaisnojumu, kā drīkst kāds apzināti pieturēt vakcīnas. Tas man liekas kā noziegums šādos apstākļos. Kaut kas fundamentāli nav pareizs, ja pieļauj Veselības ministrija to teoriju, ka kāds drīkst pieturēt vakcīnas. Ja tas ir tik elementāri, kā pārvest 10 vakcīnas no punkta "A" uz punktu "B", tad tas kaut kā arī būtu jāatrod. Jo, ja mēs šonedēļ izpotējam tikpat, cik pagājušajā nedēļā, tad rezultātā mums atlikums būs aizvien lielāks. Tātad tas norāda, ka sistēma nestrādā," vērtēja Kariņš.

Tieši par šo vakcīnu pieturēšanu daļai valdības kolēģu bija dusmas, aicinot nepieļaut situāciju, ka vienā ģimenes ārsta praksē stāv vairāki desmiti vakcīnu, kamēr citā praksē piegādāts mazāk, nekā būtu vakcinēties gribētāju.

Veselības ministrs atzina arī, ka "Pfizer"/"BioNTech" vakcīnas strikto uzglabāšanas prasību dēļ ģimenes ārstu praksēm tās netiek piegādātas.

Taču VM centīsies "Pfizer"/"BioNTech" vakcīnas nodrošināt arī ģimenes ārstu praksēm, sagādājot attiecīgos līgumus.

Ministrs akcentēja, ka vakcinācijas vietām cenšas nodrošināt dažādas vakcīnas. Līdztekus ap 635 ģimenes ārstu praksēm vakcinācija pret Covid-19 tiek nodrošināta aptuveni 80 iestādēs, kur sapotē lielāko daļu vakcinēties gribētāju. 

Pavļuts klāstīja, ka līdz šim Latvijā vakcinētas ap 180 000 vakcīnu pret Covid-19 devas. Latvija sagaida, ka aprīlī tiks piegādāti 144 000 vakcīnu devu, bet maijā – ievērojami vairāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti